krir.jpgMiesiąc sierpień to okres żniw dla rolnictwa. Zbiory w końcu sierpnia praktycznie zakończyły się, Do skoszenia pozostały niewielkie obszary zbóż na północy kraju. Tegoroczne zbiory będą niższe, z powodu wymarznięć, ale plony kukurydzy zrównoważą mniejsze zbiory zbóż. Podaż ziarna do skupu była dość znaczna. Jakość ziarna zbóż z tegorocznych zbiorów w większości regionów oceniana jest jako dobra, a w niektórych rejonach nawet bardzo dobra (np.: wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie).
 
 
 
 
2 sierpnia Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak wzięła udział w kolejnym spotkaniu Komitetu Organizacyjnego Dożynek Prezydenckich 2012, które odbyło się w Spale, z udziałem Dariusza Młotkiewicza, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Przewodniczącego Komitetu Honorowego. Podczas spotkania przedstawiono stan prac w poszczególnych obszarach tematycznych Komitetu. Minister Młotkiewicz, w wystąpieniu podsumowującym dyskusję, dziękował za zaangażowanie wszystkich osób i instytucji uczestniczących w pracach Komitetu i wyraził zadowolenie z postępu prac przy organizacji Dożynek Prezydenckich w 2012 roku. Minister podkreślił, że duże znaczenie ma udział wszystkich województw w Konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Województwa będą także prezentować swoje osiągnięcia w Miasteczku Regionów na Stadionie Centralnego Ośrodka Sportu w Spale. Debatę Prezydencką organizuje Kancelaria Prezydenta we współpracy z Krajową Radą Izb Rolniczych.

26 sierpnia podczas „XIII Biesiady Łowickiej” w Skansenie Maurzyce,  odbył się „Piknik Pomidorowy” organizowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Głównym celem wydarzenia było promowanie spożycia pomidorów oraz zwrócenie uwagi konsumentów, a w szczególności dzieci na istotę właściwego i zdrowego odżywiania się, oraz znaczenia warzyw w diecie człowieka. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezesa Agencji Rynku Rolnego. „Piknik Pomidorowy”  to element kampanii KRIR związany z promocją polskich produktów żywnościowych. W trakcie trwania imprez odbyła  się degustacja potraw i produktów z pomidorów. Rozdawano również bezpłatnie pomidory, zachęcając konsumentów do zwiększenia ich udziału w codziennej diecie. Konsumenci mogli przekonać się o walorach smakowych różnych odmian pomidorów oraz zostali poinformowani o wartości dietetycznej, wzmacniającej i oczyszczającej organizm. 

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:
  • 9 sierpnia – spotkanie Zarządu KRIR z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
  • 26 sierpnia – Regionalne Święto Plonów w Kozienicach – Dożynki Wojewódzkie, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 30 sierpnia – konferencja uzgodnieniowa MRiRW projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak;
  • 30 sierpnia – spotkanie informacyjne dotyczące możliwości pozyskania dofinansowania z UE, udział: Dyrektor Biura KRIR – Katarzyna Szczepaniak.

W tym okresie sprawozdawczym przedstawiciel Zarządu KRIR uczestniczył w posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 30 sierpnia, na której omawiany były temat poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego, udział: pracownik Biura KRIR.

W omawianym okresie sprawodawczym Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

W związku z objęciem  przez Stanisława Kalembę stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 3 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do nowego Ministra z propozycją spotkania z samorządem rolniczym.

9 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Zachodniopomorskiej Izbie Rolniczej korespondencję pomiędzy KRIR a Agencją Nieruchomości Rolnych w związku ze spotkaniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z rolnikami z województwa zachodniopomorskiego.

W związku z otrzymanym do konsultacji projektem ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, 14 sierpnia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał swoje negatywne stanowisko do  niniejszej nowelizacji.  W opinii samorządu rolniczego projekt ten spełnia jedynie oczekiwania zakładów ubezpieczających, zasady ubezpieczeń nadal pozostają takie same, natomiast rolnikom zwiększa blisko o 100% koszty ubezpieczenia, co z pewnością nie zapewni i nie zwiększy producentom rolnym szerszej dostępności do ubezpieczeń upraw rolnych z dopłatami z budżetu państwa, czyli celu jaki ma spełnić w/w projekt. Kolejną kwestią nie do przyjęcia jest zwiększenie stawek składki z tytułu ubezpieczenia upraw. Samorząd rolniczy zdecydowanie odrzuca nowe brzmienie art. 5 w/w ustawy, który zakłada 100% wzrost składki opłacanej przez rolnika (z 3,5% do 7% i z 5% do 9%). Zarząd KRIR zauważył również, że w projekcie brak jest określenia maksymalnej stawki taryfowej ubezpieczenia, co oznacza, że zakłady będą miały możliwość stosowania dowolnych taryf i będą otrzymywać dopłaty z budżetu państwa. Zarząd  KRIR zaproponował opracowanie całkowicie nowej ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, a nie tylko operowanie stawkami. Propozycja KRIR dotyczy powszechności ubezpieczeń, polegającej na powiązaniu ubezpieczeń majątkowych rolników z ubezpieczeniem upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Powszechność ubezpieczeń zmniejszyłaby koszty po stronie rolnika jak i zakładów ubezpieczeniowych.

20 sierpnia Zarząd KRIR przekazując wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań przez Agencję Nieruchomości Rolnych w celu umożliwienia zakupu ziemi przez rolników, których grunty zostały zajęte pod inwestycje publiczne.

W odpowiedzi na przesłany poselski projekt ustawy o spółdzielniach rolników, 20 sierpnia Zarząd KRIR przekazał swoje poparcie dla inicjatywy poselskiej mającej na celu uregulowanie zasad tworzenia przez rolników spółdzielni i ich działań.

20 sierpnia Zarząd KRIR przekazał swoje pozytywne stanowisko do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o weterynaryjnej kontroli granicznej oraz ustawy – prawo pocztowe.

Na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej, 20 sierpnia Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjecie działań przez Agencję Nieruchomości Rolnych w celu umożliwienia zakupu ziemi przez rolników, których grunty zostały zajęte pod inwestycje publiczne.

20 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Mazowieckiej Izbie Rolniczej odpowiedź resortu rolnictwa na wniosek KRIR w sprawie oferowania przez podmioty skupujące niskich cen skupu owoców miękkich.
 
W związku z przeprowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w okresie 27 września - 14 października 2011 r. naborem wniosków o przyznanie pomocy z działania 311 "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej", w ramach którego Wnioskodawcy mogli ubiegać się o wsparcie operacji dotyczących wyłącznie wytwarzania biogazu rolniczego lub energii elektrycznej z biogazu rolniczego oraz mając na uwadze ogłoszoną w dniu 6 lipca 2012 r. listę kolejności przysługiwania pomocy dla wniosków złożonych w ramach w/w działania, a także wątpliwości Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jak zinterpretować wyniki kontroli krzyżowej, która stwierdziła, że  dwa wnioski (dotyczące jednak dwóch różnych zadań) zostały złożone na jedno gospodarstwo, 20 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa ARiMR o zinterpretowanie przepisów na korzyść beneficjentów, celem umożliwienia skorzystania im z w/w  wsparcia.

20 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Podlaskiej Izbie Rolniczej wyjaśnienia Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych dotyczące problemów zgłoszonych podczas Walnego Zgromadzenia Podlaskiej Izby Rolniczej, dotyczące bezpieczeństwa żywności, dodatków do żywności oraz jej oznakowania.

Zarząd KRIR popierając wniosek Walnego Zgromadzenia Podkarpackiej Izby Rolniczej, 23 sierpnia zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zmianę rozporządzenia z dnia 16 grudnia 2010 r. w sprawie szkoleń w zakresie ochrony roślin (Dz. U. z 2010 r., Nr 256, poz. 1721) w zakresie dotyczącym ważności zaświadczenia o ukończeniu szkolenia z zakresu ochrony roślin.

23 sierpnia Zarząd KRIR przedstawił Ministrowi Środowiska wniosek Walnego Zgromadzenia Podkarpackiej Izby Rolniczej w sprawie nowelizacji ustawy Prawo Łowieckie w kierunku wprowadzenia częściowego udziału Skarbu Państwa w wypłacanych odszkodowaniach należnych z tytułu szkód łowieckich, w związku z narastającym problemem szkód powodowanych przez dziką zwierzynę w uprawach rolnych.

Mając na uwadze ustalenia dotyczące współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Łowieckim a Krajową Radą Izb Rolniczych, a także wniosek przekazany przez Radę Powiatową Małopolskiej Izby Rolniczej w Tarnowie, 23 sierpnia Zarząd KRIR przekazał postulat doprowadzenia do zmiany propozycji opłacania przez rolników składek od szkód wyrządzonych przez zwierzynę łowną.

28 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Śląskiej Izbie Rolniczej odpowiedź Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej na wniosek KRIR w sprawie prawa budowlanego w kierunku rozszerzenia katalogu budynków i budowli realizowanych na terenie gospodarstwa rolnego bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę oraz złagodzenia wymogów dotyczących sytuowania, w zakresie budynków i budowli rolniczych.

Zarząd KRIR przekazując Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosek Stowarzyszenia Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP oraz Wielkopolskiej Izby Rolniczej, 30 sierpnia wyraził swoje poparcie dla postulatu zrównania uprawnień spadkobierców dążących do nabycia gruntów rolnych od agencji Nieruchomości Rolnych z uprawnieniami dzierżawców.

30 sierpnia Zarząd KRIR przesłał swoje poparcie dla stanowiska Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych w kwestii potrzeby utrzymania małych gospodarstw ogrodniczych w Polsce. Jednocześnie Zarząd KRIR wyraził swoje poparcie dla inicjatywy wystąpienia przez TRSK z wnioskiem do KE o wsparcie małych gospodarstw ogrodniczych.

W sierpniu Biuro KRIR złożyło wnioski o środki finansowe do Funduszy Promocji Artykułów Rolno-Spożywczych na wykonywanie akcji promocyjnych tych artykułów. 

W omawianym okresie sprawozdawczym odbyło się jedno Posiedzenie Zarządu KRIR oraz dwa Posiedzenia Komisji Statutowej KRIR, która zakończyła swoją pracę. Opracowała Nowy Statut KRIR. Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 9 projektów aktów prawnych. Biuro Zarządu KRIR kończyło prace dotyczące organizacji kolonii i półkolonii ze  środków FS USR. Trwały też prace dot. realizacji pilników zbożowych, wieprzowych, mlecznych i drobiowych w całym kraju. 
 
podpis_prezesa.jpg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com