krir.jpgMiesiąc sierpień to okres żniw dla rolnictwa. Większość ekspertów szacuje, że plony zbóż będą w tym roku nieco niższe niż w ubiegłym. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych ocenia, że tegoroczne zbiory zbóż wyniosą od 24,5 do 25,5 mln ton, czyli o 6 do 8% mniej niż w 2012 roku. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zbiory zbóż ogółem wyniosą 27,5 mln ton (rok temu zebrano 28,4 mln ton). Niestety ceny zbóż w tym roku spędzają sen z oczu rolnikom. Od początku żniw wciąż maleją. W wielu punktach Polski wywołało to protesty. Ceny zbóż są dużo niższe niż rok temu na całym świecie. Żadna firma nie chce płacić za surowiec do produkcji więcej niż konkurencja. Rolnicy twierdzą, że ceny zbóż w porównaniu do ubiegłego roku spadły o połowę i nie pokrywają nawet kosztów produkcji.
 
 
 
 
Tym bardziej że środki do produkcji, a szczególnie nawozy i paliwo, podrożały niesamowicie. Na wniosek Zarządu KRIR wystosowany do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada sprawę niskich cen skupu zbóż. Urząd stara się ustalić, czy przedsiębiorcy skupujący rzepak i pszenicę nie zawierali między sobą umów, mających na celu zaniżenie cen skupu. Na razie nikt nie jest podejrzany, więc czynności toczą się nie przeciwko komuś, lecz w sprawie. Badania mogą potrwać nawet kilka miesięcy. Zarząd KRIR uważa też, że spółka ze 100% kapitałem Skarbu Państwa – Elewarr Sp. z o.o.  – powinna wpływać na ceny skupu zbóż i nie ma uzasadnienia, aby ceny były niższe niż w innych skupach.

W dniu 25 sierpnia na terenie Skansenu w Maurzycach (gmina Zduny, powiat łowicki, województwo łódzkie) wraz z XIV Biesiadą Łowicką, Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała Piknik Mleczny sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka. Celem Pikniku było propagowanie spożycia mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie, odżywczych właściwości mleka, produktów mlecznych oraz ich rola w zdrowym żywieniu.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:
  • 22 sierpnia – III Posiedzenie Zespołu-Grupy roboczej wspierającej prace nad przygotowaniem PROW 2014-2020, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 25 sierpnia – obchody Święta Plonów Województwa Mazowieckiego w Miętnem, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 27 sierpnia – spotkanie dotyczące zasad dokonywania zmian w pakiecie 8. w działaniu Program rolnośrodowiskowy, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 30 sierpnia – spotkanie podgrupy 3 ds. odtwarzania, ochrony i wzmacniania ekosystemów zależnych od rolnictwa i leśnictwa oraz wspierania efektywnego gospodarowania zasobami i przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną, udział: Członek Zarząd KRIR Robert Nowak, przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 30 sierpnia – jubileusz 90-lecia doradztwa rolniczego w Poświętnem, udział: Prezes KRIR  Wiktor Szmulewicz;
  • 31 sierpnia – Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie, udział: Zarząd KRIR.

W tym okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:

  • 27 sierpnia – sytuacja na rynkach zbóż, zmiana ustawy o scalaniu i wymianie gruntów, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 28 sierpnia – ustawa o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym, realizacja ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 29 sierpnia – pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 30 sierpnia – rozpatrzenie i zaopiniowanie dla Komisji Finansów Publicznych rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2013; udział: przedstawiciel Zarządu KRIR.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

1 sierpnia Zarząd KRIR przychylając się do wniosku Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do resortu środowiska o pilne wydanie zezwolenia na odstrzał nadmiernej populacji bobrów w obrębach wsi Siedlce, Marcinkowice, Zakrzów i Stanów położonych w gminie Oława. Z powodu nadmiernej liczby bobrów w tym obszarze tamowany jest przepływ wód i zalewane są użytki rolne, powodując ogromne straty w produkcji rolnej. Ponadto, bobry niszczą wały cieków wodnych, narażając mieszkańców sąsiadujących z nimi Wsi na zalania i podtopienia.

2 sierpnia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wniósł uwagi do projektu rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Agencję Rynku Rolnego związanych z wdrożeniem na terytorium rzeczypospolitej Polskiej programu „Owoce w szkole”. Program „Owoce w szkole” od kilku lat cieszy się dużą popularności zarówno w szkołach jak i u dzieci i rodziców. Celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych i dalszy jego rozwój. Projektowane obniżenie stawki za porcję może wpłynąć negatywnie na realizację programu w roku szkolnym 2013/2014 poprzez rezygnację części dostawców z realizacji dostaw a tym samym  zmniejszenie liczby dzieci otrzymujących owoce i warzywa w szkole. Aby zapewnić dostawy owoców i warzyw do szkół i dalszy rozwój programu Zarząd KRIR zaproponował ustalenie stawki na poziomie obowiązującym w roku szkolnym 2012/2013, tj. 1,20 zł za porcję.

Zarząd KRIR, popierając wniosek X Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej dotyczący potrzeby szczególnego traktowania odszkodowań za szkody łowieckie w gospodarstwach ekologicznych, 2 sierpnia zwrócił się do  Polskiego Związku Łowieckiego o uwzględnienie przez członków komisji szacujących szkody łowieckie specyfiki prowadzenia produkcji w gospodarstwach ekologicznych oraz różnicy cen żywności certyfikowanej w stosunku do wyprodukowanej metodami konwencjonalnymi.

Popierając wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej dotyczący konieczności przekazania gospodarstwa rolnego, aby świadczenie emerytalne mogło być wypłacane w całości, 5 sierpnia Zarząd KRIR wystąpił do MRiRW o zainicjowanie zmiany przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w tym zakresie, które rolnicy uważają za krzywdzące.

13 sierpnia Zarząd KRIR przekazał swoje stanowisko do projektu ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2013. Jednocześnie Zarząd KRIR zaproponował m.in., aby maksymalna wysokość składki na ubezpieczenie nie była wyższa niż dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i wynosić maksymalnie 109,05 zł kwartalnie.

14 sierpnia Zarząd KRIR, w związku ze zmianami w zasadach programu rolnośrodowiskowego, zwrócił się do resortu rolnictwa o robocze spotkanie z osobami zajmującymi się przedmiotowym zagadnieniem, które będzie miało na celu wypracowanie szczegółowych wyjaśnień przeznaczonych dla rolników. Spotkanie to odbyło się w dniu 27 sierpnia.

W odpowiedzi na pismo Kancelarii Sejmu, przy którym przesłano poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, 16 sierpnia Zarząd KRIR przekazał swoje poparcie dla zmian przedmiotowego projektu, wnosząc uwagi i spostrzeżenia, m.in. w sprawie doprecyzowania definicji rolnika indywidualnego.

22 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanowisko samorządu rolniczego w sprawie realizacji ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw oraz realizacji postulatów porozumienia zawartego pomiędzy MRiRW, ANR, a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjnym Rolników Województwa Zachodniopomorskiego. Zarząd KRIR stwierdził, że realizacja w/w ustawy jest dalece niewystarczająca.

W związku z napływającymi informacjami dotyczącymi nieprawidłowości w szacowaniu szkód w gospodarstwach rolnych przez likwidatorów Concordia Polska TUW, 26 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Concordia Polska TUW o rozwiązanie zgłaszanych przez rolników problemów.

27 sierpnia Zarząd KRIR skierował wniosek do Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie uzyskania informacji, w jaki sposób GUS szacuje plony oraz w taki sposób obliczane są te dane i na jakiej podstawie. Wcześniej Zarząd KRIR, popierając stanowisko Zarządu Sadowników RP w sprawie drastycznego spadku cen owoców malin i kolejnych gatunków owoców miękkich do przetwórstwa, skierował wniosek do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Przewodniczącego Rady Gospodarki Żywnościowej oraz Przewodniczącego Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych w powyższej sprawie.

27 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesów Wojewódzkich Izb Rolniczych w sprawie podjęcia decyzji o zbieraniu podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w związku z odrzuceniem przez Sejm RP rządowego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

30 sierpnia Zarząd KRIR, w związku z protestami rolników przeciwko niskim cenom skupu zbóż i rzepaku, a także importowi rzepaku z Ukrainy, które miały miejsce 1 i 2 sierpnia w Grudziądzu, zwrócił się do Wojewody Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego o odstąpienie od karania rolników biorących udział w protestach. 

W związku z zapowiedzianymi przez Rząd ograniczeniami wydatków środków finansowych z budżetu państwa na 2013 rok będących w gestii wojewodów w cz. 85 i docierającymi do KRIR niepokojącymi informacje, że w niektórych województwach w wyniku powyższych działań zmniejszane są przez wojewodów wydatki na działalność ośrodków doradztwa rolniczego - mając na uwadze przyszłość polskiego doradztwa rolniczego na rzecz polskiego rolnictwa, 30 sierpnia Zarząd KRIR zaapelował do Premiera RP o poparcie stanowiska samorządu rolniczego i wspieranie doradztwa rolniczego i zalecenie wojewodom, aby Rząd nie ciął środków finansowych na ODR na 2013 r oraz podjął decyzję o przeniesieniu planowanych środków przeznaczonych na działalność doradztwa rolniczego do części budżetowych, których dysponentem jest MRiRW.

30 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa o interpretację przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 16 projektów aktów prawnych, do których wniosło opinie samorządu rolniczego. Biuro Zarządu KRIR prowadziło prace dotyczące organizacji kolonii i półkolonii ze  środków FS USR. Trwały też prace dot. realizacji pilników zbożowych, drobiowych, mlecznych, wieprzowych i wołowych.
 
podpis_prezesa.jpg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com