krirWydarzeniem otwierającym omawiany okres sprawozdawczy była pierwsza konferencja Rady do spraw Kobiet i Rodzin Wiejskich powołanej przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych, która odbyła się w dniach 2-3 czerwca 2014 r. w Busko-Zdroju. Temat obrad dotyczył ubezpieczeń zdrowotnych, społecznych i chorobowych mieszkańców wsi. Patronatem Honorowym konferencję objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Natomiast patronatu medialnego udzielili: TVP Kielce, Top Agrar, Tygodnik Poradnik Rolniczy oraz Polska Wieś. List gratulacyjny przesłała do Rady Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP życząc owocnych obrad.

Oprócz przedstawicieli rolników, w konferencji udział wziął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz Dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Kielcach Maciej Giermasiński, Dyrektor Oddziału Terenowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach Tomasz Jagiełło oraz przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. W trakcie dyskusji zwrócono m.in. uwagę, że proces wprowadzenia na pozarolniczy rynek pracy osób stanowiących rezerwy zasobów pracy w rolnictwie ma charakter długofalowy. Z punktu widzenia efektywności podejmowanych działań w przedmiotowym zakresie istotne znaczenie ma: właściwa polityka zatrudnieniowa oraz polityka społeczno-gospodarcza państwa, wykorzystanie zasobów kadrowych innych podmiotów niż urzędy pracy do realizacji polityki rynku pracy, oraz zapewnienie kompleksowości usługi (właściwy nabór do projektu, odpowiednia diagnoza kompetencji i umiejętności, dobór odpowiedniego szkolenia, z uwzględnieniem lokalnego popytu na pracę, doradztwo w poszukiwaniu pracy i nawiązywaniu kontaktów z potencjalnym pracodawcą lub mentoring w prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej). Prace programowe, szczególnie na poziomie RPO wymagają wsparcia i lobbowania na tę rzecz partnerów społecznych, w gronie których Izby Rolnicze odgrywają kluczową rolę. Po konferencji uczestnicy wzięli udział w Pikniku Drobiowym organizowanym przez Krajową Radę Izb Rolniczych. Drugiego dnia odbył się wyjazd studyjny, podczas którego uczestnicy mieli okazję zwiedzić obiekt logistyczny Grupy Sadowniczo - Warzywniczej Złoty Sad Sp. z o.o. w Samborcu, zdywersyfikowane gospodarstwo rodzinne - Pensjonat „Wojtasówka”, spotkać się z założycielami Winnicy Sandomierskiej, a także zwiedzić Busko-Zdrój oraz Sandomierz.

W dniach 7-8 czerwca 2014 r. miały miejsce największe w regionie wielkopolski targi rolnicze. W tym roku wystawiało się blisko 200 firm. Kolejna edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Zielone Agro Show - Polskie Zboża odbyła się w nowym miejscu. Impreza, która odbywała się przez kilka ostatnich lat na terenie lotniska w Kąkolewie, tym razem zawitała do Sielinka, w gminie Opalenica, woj. wielkopolskie. Swoje stoisko podczas Agro Show miała również Krajowa Rada Izb Rolniczych.

W dniu 14 czerwca 2014 r. Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała Piknik Owocowo-Warzywny, który odbył się na terenach ogrodów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie podczas Pikniku organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Poznaj dobrą żywność”. Celem Pikniku Owocowo-Warzywnego, który został sfinansowany z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw było zachęcanie do spożywania polskich owoców i warzyw przez zaprezentowanie walorów jakościowych i smakowych. Głównymi atrakcjami podczas Pikniku był pokaz kulinarny Moniki Goździalskiej, która zaprezentowała jak przygotować najlepsze koktajle i sałatki z owoców i warzyw, bezpłatna degustacja potraw przyrządzonych z polskich warzyw i owoców, konkursy dla dzieci i dorosłych, m.in. „Sałatka dla Tadka Niejadka”, występ zespołu „Nutki” z Przyrowa oraz ciekawe materiały informacyjne na temat owoców, warzyw i ich znaczenia w codziennej diecie.

W dniu 17 czerwca 2014 r. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych wziął udział w konferencji prezentującej raport "Monitoring rozwoju obszarów wiejskich. Etap I" – efekt dwuletniej pracy EFRWP i IRWIR. Opracowanie potwierdziło, że polska wieś jest silnie zróżnicowana, a efekty realizowanej w Polsce polityki na rzecz obszarów wiejskich nie sprzyjają niwelowaniu dysproporcji w rozwoju społeczno-gospodarczym.

17 czerwca 2014 r. zgodnie z ustaleniami podjętymi na posiedzeniu Zespołu ds. szkód łowieckich w lutym br. zorganizowano robocze spotkanie przedstawicieli Zarządu KRIR z PZŁ. Wiceprezes KRIR Marek Borowski przedstawił uwagi samorządu rolniczego do poradnika zamieszczonego na stronie internetowej PZŁ, które PZŁ przeanalizuje i poprawi na stronie internetowej. Przedstawiciele PZŁ zaproponowali, aby opracowywany na zlecenie PZŁ ekspercki podręcznik, został przekazany KRIR do recenzji pod koniec sierpnia br. Zarząd KRIR zapozna się z nim i na spotkaniu konsultacyjnym z przedstawicielami izb rolniczych przedstawi najważniejsze zagadnienia zawarte w planowanej publikacji i podda pod dyskusję kwestie wątpliwe. Wersja elektroniczna podręcznika nie będzie przesłana do wojewódzkich izb rolniczych. Po uwzględnieniu uwag samorządu rolniczego w podręczniku zostanie zamieszczone słowo wstępne Prezesa KRIR i Prezesa PZŁ. Podręcznik będzie obligatoryjnie wykorzystywany na szkoleniach dla myśliwych w całym kraju. Do programu szkolenia dla wszystkich myśliwych zostanie dodany obszerny temat szacowania szkód. Na spotkaniu poruszono kwestię projektu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie umożliwienia odstrzału łosi w kilku województwach, w których populacja jest zbyt liczna. Samorząd rolniczy popiera ten projekt. Zastanawiano się również nad możliwością dofinansowania odszkodowań ze środków Skarbu Państwa oraz ubezpieczeniu kół łowieckich, gdyż zdarzają się przypadki niewypłacalności kół łowieckich.

24 czerwca 2014 r. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz spotkał się ze studentami rolnictwa z Teksasu, którzy przybyli do Polski w ramach Programu Wymiany Młodych Rolników Polska/Teksas 2014 organizowanym przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych. Podczas spotkania Prezes KRIR przedstawił działalność izb rolniczych w Polsce, ich strukturę oraz zadania. Studenci z USA z zainteresowaniem poznali historię polskich izb rolniczych oraz ich działalność ponadnarodową w ramach UE.

24 czerwca 2014 r. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz uczestniczył w posiedzeniu Zarządu Federacji Związku Dzierżawców i Właścicieli Nieruchomości Rolnych z udziałem Prezesów Związków Regionalnych. W spotkaniu wzięli udział także Dyrektorzy Departamentów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Nieruchomości Rolnych oraz poseł na Sejm RP Leszek Korzeniowski.

Ponad 60 przedstawicieli samorządu rolniczego z całej Polski wzięło udział w spotkaniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 25 czerwca 2014 r. w sprawie nowego systemu płatności bezpośrednich w związku z ogłoszeniem konsultacji społecznych dnia 17 czerwca 2014 r. „System płatności bezpośrednich w Polsce w latach 2015-2020”.. Najistotniejsze w przygotowanym systemie jest propozycja przesunięcia 15 % czyli ok. 507 mln euro środków na dopłaty produkcyjne. Resort rolnictwa chce wspierać szczególnie zagrożone kierunki produkcji w rolnictwie, te, które muszą utrzymać swoją konkurencyjność na rynkach europejskich i światowych. Do wsparcia tego Minister zaliczył m.in. dopłaty do owoców miękkich, buraków cukrowych, roślin wysokobiałkowych, pomidorów, a także bydła, owiec i kóz. MRiRW chce przywrócić płatności do roślin włóknistych. Ważne jest też wyłączenie 2 % na wsparcie dla młodych rolników, którzy oprócz premii na inwestycje we własnych gospodarstwach będą mogli otrzymać stałą dopłatę 62 euro/ha do pierwszych 50. ha gospodarstwa. Pieniądze te będą mogły być dobrym wsparciem przydatnym, jako wkład własny przy ubieganiu się o wsparcie ze środków PROW na modernizację. Kolejną istotną propozycją zmiany systemu płatności są przedstawione do konsultacji trzy warianty płatności dodatkowych. Do płatności 184 euro/ ha, która wynika z jednolitej płatności dodatkowej oraz płatności na zazielenienia rolnicy będą mogli dodatkowo uzyskać, w wariancie A na hektary od 5 do 10 - 20 euro/ha, a na hektary od 10 do 30 – 80 euro/ha. Natomiast w wariancie B dodatkowo na hektary do 3 do 10 - 26 euro/ha, a na hektary od 10 do 30 – 62 euro/ha. Natomiast wariant C: przewiduje JPO w wysokości 205 EUR/ha bez dodatkowych płatności. Większość Prezesów Wojewódzkich Izb Rolniczych wypowiedziała się za zastosowaniem wariantu A lub B. Natomiast województwo zachodniopomorskie opowiedziało się za wariantem C.

W dniu 29 czerwca 2014 r. Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała Piknik Truskawkowy podczas Wojewódzkiego Święta Truskawki "Buczkowska truskawka - marką województwa łódzkiego" w Buczku. Celem Pikniku, który został sfinansowany z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw było zachęcanie do spożywania polskich truskawek przez zaprezentowanie walorów jakościowych i smakowych. Przygotowano mnóstwo truskawkowych atrakcji zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Każdy znalazł coś dla siebie. Również na najmłodszych smakoszy truskawek czekało sporo niespodzianek, w tym przedstawienie dla dzieci - kącik malucha, wesołe miasteczko i przejażdżki konne. Podczas święta truskawki odbył się Truskawkowy wyścig rowerowy oraz Finał Mistrzostw Polski i Puchar Polski Super Enduro. Impreza zgromadziła liczne stoiska handlowe, gastronomiczne i rękodzieła ludowego. Odbyły się konkursy związane z truskawką oraz prezentacja kulinarna potrawy z truskawką w roli głównej na ogromnej patelni plenerowej.

 Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:

  • 5 czerwca – panel ekspertów dotyczący problemów związanych ze stwierdzeniem ASF w Polsce, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 13 czerwca – spotkanie promocyjne IHAR-PIB w ramach Dni Otwartych Drzwi Młodych Naukowców w Radzikowie, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak;
  • 13 czerwca – spotkanie w MRiRW na temat PROW 2014-2020, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 14 czerwca – Polski Kongres Rolnictwa w Poznaniu, udział: Wiceprezes KRIR Marek Borowski;
  • 14 czerwca – XV Mazowieckie Dni Rolnictwa w Poświętnem, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 16 czerwca – spotkanie zespołu MRiRW do spraw funkcjonowania systemu doradztwa rolniczego w ramach WPR 2014-2020, udział: Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak;
  • 24 czerwca – Walne Zgromadzenie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, udział: Wiceprezes KRIR Marek Borowski;
  • 25 czerwca – Komitet Monitorujący PROW 2007-2013, udział: Członek Zarządu KRIR Grzegorz Mazur;
  • 26 czerwca – konferencja „Perspektywy rozwoju kształcenia zawodowego w Polsce”, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 27 czerwca – spotkanie MRiRW w celu omówienia propozycji zmian w zakresie funkcjonowania Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, udział: Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak;
  • 28 czerwca – VII Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego, XXI Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym w Szepietowie, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 29 czerwca – II etap pikniku wieprzowego podczas XXI Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym w Szepietowie, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 30 czerwca – spotkanie dotyczące uzgodnienia projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.


W tym okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:

  • 5 czerwca – rozpatrzenie wniosku o odrzucenie informacji ministrów: Finansów, Gospodarki, Infrastruktury i Rozwoju oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi o stanie realizacji wieloletniego programu promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008-2014, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 10 czerwca – przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców przy pracach sezonowych, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 18 czerwca – ustawa o rachunkowości, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 24 czerwca – projekty rozporządzeń ułatwiających sprzedaż bezpośrednią, wykonanie budżetu państwa za 2013 r., udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 25 czerwca – działania rządu dotyczące rozwoju energetyki prosumenckiej na terenach wiejskich, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 26 czerwca – wpływ poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego na obszary wiejskie, udział: Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak.

 

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

5 czerwca 2014 r. mając na uwadze stanowisko WZ Lubelskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Środowiska w sprawie ograniczenia pogłowia dzików i bobrów.

6 czerwca 2014 r. Zarząd KRIR przekazał resortowi rolnictwa swoje poparcie dla wniosku Polskiego Związku Hodowców i Producentów Gęsi w sprawie mobilnych ubojni.

W związku z wnioskiem zgłoszonym w trakcie XIII Posiedzenia KRIR, 6 czerwca 2014 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał do Kancelarii Sejmu stanowisko, w którym KRIR negatywnie ocenia zaprezentowaną koncepcję utworzenia PIWiŻ, poprzez połączenie; PIORIN, IJHARS, IW, jak też częściowe przejęcie przez nią kompetencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Inspekcji Ochrony Środowiska.

Mając na uwadze przekazane do Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioski podjęte podczas VIII Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 10 czerwca 2014 wniósł do Ministra Środowiska o rozpatrzenie możliwości włączenia do komisji szacującej szkody łowieckie wyrządzone przez zwierzęta łowne i leśne uczestniczyły również osoby bezstronne tj. pracownicy ODR i urzędów gminy.

Zarząd KRIR zauważył brak jednolitości systemu nadawania oznaczeń i numerów producentów rolnych na gruncie przepisów stosowanych przez ARiMR, ARR, PIORIN, IW. Dotychczas obowiązujący schemat nie sprzyja jego przejrzystości, pozostaje niespójny, wiąże się przyznawaniem różnych identyfikatorów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom producentów rolnych, 13 czerwca 2014 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o odniesienie się do kwestii możliwości stworzenia systemu opartego na ujednoliconym układzie rejestrowym poprzez nadawanie jednego numeru kodującego danego producenta, który będzie kompatybilny i reprezentatywny dla wszystkich agend kontrolujących oraz wdrażających.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 16 czerwca 2014 r. zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, aby stworzyć podstawy prawne do kupna młodym rolnikom ziemi z zasobu ANR. W obecnym stanie prawnym dotyczącym pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zgodnie z ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa z dnia 19 października 1991 r. (Dz.U.1991 Nr 107 poz. 464) Agencja Nieruchomości Rolnych, zgodnie z art. 29 pkt 3 b, może zastrzec m.in., że w przetargu mogą uczestniczyć wyłącznie rolnicy indywidualni w rozumieniu przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego, zamierzający powiększyć gospodarstwo rodzinne, jeżeli mają oni miejsce zamieszkania w gminie, w której położona jest nieruchomość wystawiana do przetargu lub w gminie graniczącej z tą gminą.

18 czerwca 2014 r., zgodnie z wnioskiem przyjętym podczas XIII Posiedzenia KRIR, Zarząd KRIR wystąpił do resortu rolnictwa o uregulowanie kwestii związanych z wprowadzonymi w związku z ASF zakazami, dotyczącymi wykonywania polowań na obszarach objętych ograniczeniami, które w praktyce uniemożliwiają wykonane planów łowieckich, a tym samym doprowadzają do zwiększenia populacji dzików.

Podczas XIII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, które miało miejsce w dniu 28 maja 2014 r., przedstawiciele samorządu rolniczego z m.in. województwa małopolskiego, świętokrzyskiego zwrócili uwagę, że w ostatnim naborze wniosków na działanie „Ułatwianie startu młodym rolnikom” w ramach PROW 2007-2013 młodzi rolnicy z mniejszych województw nie mogli skorzystać z tej formy wsparcia. Dlatego też, w celu uniknięcia takiej sytuacji w przyszłości oraz realizując wniosek zgłoszony podczas XIII Posiedzenia KRIR, 18 czerwca 2014 r. Zarząd KRIR wystąpił do MRiRW z propozycją, aby w przyszłej perspektywie finansowej środki na działanie „Ułatwianie startu młodym rolnikom” były dzielone w ramach kopert wojewódzkich, a nie w ramach konkursu krajowego. W innym przypadku w województwach o rozdrobnionej strukturze, przy kopercie krajowej oraz konkursie krajowym, młodzi rolnicy z tych województw będą mieli w dalszym ciągu utrudniony dostęp do środków na w/w działanie.

W trackie dyskusji, która miała miejsce podczas XIII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, członkowie KRIR zwrócili uwagę, iż w dalszym ciągu nie jest znany nowy system płatności bezpośrednich po 2014 r. a rolnicy nie wiedzą czego oczekiwać w dalszej perspektywie. W związku z tym, 18 czerwca 2014 r. Zarząd KRIR zwrócił się Ministra Rolnictwa o udzielenie informacji na temat określenia w nowej perspektywie finansowej wielkości i rodzajów upraw objętych dopłatami uzupełniającymi. W Posiedzeniu KRIR udział wzięli również przedstawiciele plantatorów buraka cukrowego. W efekcie dyskusji na temat przyszłości tego sektora Krajowa Rada Izb Rolniczych przyjęła wniosek, że utrzymanie w latach 2015-2020 wsparcia związanego z produkcją do uprawy buraków cukrowych, w formie płatności uzupełniających dla plantatorów uprawiających buraki cukrowe, pozwoliłoby w pewnym stopniu zniwelować przewidywany spadek dochodów producentów buraków oraz realne zagrożenie rezygnacji z produkcji.

W związku z opublikowanym na portalu forbes.pl artykułem pt. "Rolnicy wśród najlepiej zarabiających w Polsce”, w którym autor powołuje się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, Zarząd KRIR wystąpił 18 czerwca 2014 r. do GUS z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie.

18 czerwca 2014 r. Zarząd KRIR wystąpił do Prezesa ANR o wstrzymanie sprzedaży gruntów z zasobu ANR dla spółek prawa handlowego w ramach pierwszeństwa nabycia i wprowadzenie odpowiednich zapisów prawnych sankcjonujących możliwość nabycia przez dany podmiot 300ha i 500 ha.

W związku z wnioskiem zgłoszonym podczas XIII Posiedzenia KRIR, 18 czerwca 2014 r. Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o nie dokonywanie różnicowania wielkości JPO w nowym systemie płatności bezpośrednich 2014-2020 w zależności od wielkości gospodarstw.

18 czerwca 2014 r. zgodnie z wnioskiem przyjętym w trakcie XIII Posiedzenia KRIR, Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z kontrolą wykorzystania dotacji celowej w latach 2011-2013 przez UKS, aby każda z organizacji odpowiadała osobiście za wydatkowanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem oraz aby stosowne zapisy znalazły się w rozporządzeniu na 2014 r.

Mając na uwadze informację, którą podano w pasku informacyjnym programu „Tydzień” z dnia 15 czerwca 2014 r. tj.: „Sprzyjająca pogoda i przyspieszona wegetacja sprawiają, że tegoroczne żniwa mogą być rekordowe. Zbiory zbóż łącznie z kukurydzą przekroczą 28,5 miliona ton”, Zarząd KRIR wystąpił 24 czerwca 2014 r. z wnioskiem do resoru rolnictwa, aby podległe Instytuty z ostrożnością podawały do mediów takie informacje, gdyż do czasu zakończenia żniw sytuacja pogodowa może zdecydowanie zmienić szacowane plony, a przedstawianie w mediach rekordowych zbiorów z pewnością wpłynie na ich cenę.

Na stronach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny. Pomimo, że projekt nie został skierowany do konsultacji społecznych, Zarząd KRIR w dniu 26 czerwca 2014 r. przekazał resortowi rolnictwa opinię samorządu rolniczego w tej sprawie. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, jak również Podlaska Izba Rolnicza mając na względzie jak najszybsze uwolnienie kraju od piętna ASF, akceptuje wprowadzane zmiany. Jednakże nie może się zgodzić na dodatkowe obciążenia finansowe ponoszone przez rolników. Afrykański pomór świń jest bowiem chorobą zwalczaną z urzędu. Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt wszelkie koszty, w tym związane z programem zwalczania tej choroby, pokrywane powinny być z budżetu państwa.

30 czerwca 2014 r. na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR zwrócił się do resortu środowiska w sprawie możliwości podjęcia działań zmierzających do nowelizacji obowiązującego prawa w zakresie umożliwienia izbom rolniczym prawa do opiniowania planów odstrzałów zwierząt łownych i wykonywania tych planów przez Koła Łowieckie.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna samorządu rolniczego.

W dniach 26 i 27 czerwca 2014 w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyły się posiedzenia Prezydium Copa-Cogeca oraz Prezydium Copa. W pierwszym dniu Prezydium głównym tematem spotkania była wymiana poglądów z przedstawicielem KE, Panem Erikiem Petersem na temat prognoz dla międzynarodowego handlu i rolnictwa. W drugim dniu Prezydium wśród omawianych tematów znalazły się między innymi: przyjęcie stanowiska w sprawie programu „czyste powietrze dla Europy”; mapa drogowa na rzecz współpracy Copa-Cogeca i IBMA w latach 2014-2015; Stanowisko Copa-Cogeca w sprawie programu „Czyste powietrze dla Europy”; Negocjacje handlowe - aktualna sytuacja. Po zakończeniu posiedzenia w siedzibie Copa-Cogeca odbył się poczęstunek z okazji obchodów 10 rocznicy wstąpienia 10 krajów do UE, które miało miejsce w 2004 r. zaplanowany przez organizacje członkowskie. Z tej okazji zaproszeni goście i uczestnicy posiedzenia mogli skosztować najsmaczniejszych, tradycyjnych produktów z tych krajów. Wszyscy byli zachwyceni polskimi pierogami, żurkiem oraz polskimi wędlinami przygotowanymi przez Krajową Radę Izb Rolniczych. Na zaproszenie Krajowej Rady Izb Rolniczych w poczęstunku udział wzięli: Pan Jerzy Plewa - Dyrektor Generalny Komisji Europejskiej w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Pan Andrzej Babuchowski Radca w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli.

Ponadto, odbyły się m.in. posiedzenia grup roboczych Copa-Cogeca „Pasze”, „Owoce i warzywa”, „Zboża, rośliny oleiste i białkowe”, a także Konferencja w Komitecie Socio-Ekonomicznym na temat „przyszłość europejskiego sektora akwakultury” i warsztaty na temat ekonomii obiegowej ”wzmacnianie klasycznego pojęcia w rolnictwie i leśnictwie”.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com