krirWrzesień był miesiącem kończącym okres zbioru plonów i podsumowania całorocznej pracy rolników. to również okres świętowania Dożynek. W dniu 7 września na Jasnej Górze w Częstochowie po raz kolejny obyło się Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia za Plony – Jasnogórskie Dożynki z udziałem przedstawicieli samorządu rolniczego. W pielgrzymce uczestniczyło 80 tys. rolników z całej Polski. Przed Mszą Świętą głos zabrał Wiceprezes KRIR Marek Borowski. Wiceprezes KRIR zwrócił uwagę, że ten rok jest szczególnie trudny dla rolnictwa.

Jest to rok nałożonego na Polskę embarga Rosji, rok problemów związanych z ASF, niskich cen owoców, rok urodzaju, ale trudnych zbiorów ze względu na deszcze i powodzie w południowej Polsce. Dlatego rolnicy muszą dostać wsparcie i pomoc Rządu RP. W przeddzień uroczystości, 6 września, została zainaugurowana XXIII Krajowa Wystawa Rolnicza organizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W czasie wystawy odbyło się podsumowanie wojewódzkich konkursów rolniczych, korowód zabytkowych maszyn rolniczych oraz występy zespołów ludowych. Swoje stoisko na wystawie prezentowała także Krajowa Rada Izb Rolniczych. Przedstawiciele izb rolniczych, którzy przybyli na Dożynki Jasnogórskie uczestniczyli również 6 września w konferencji zorganizowanej przez Krajową Radę Izb Rolniczych „Planowany kształt Wspólnej Polityki Rolnej (I i II filara) na lata 2015-2020 oraz bieżąca sytuacja w rolnictwie”, w której wziął udział Zastępca Prezesa ARiMR Jarosław Sierszchulski oraz kierownik Biura Działań Społecznych i Płatności Bezpośrednich Śląskiego Oddziału ARiMR Artur Chyra. Podczas konferencji, Zastępca Prezesa ARiMR przedstawił stan realizacji działań finansowanych z PROW 2007-2013 oraz działania, które planowane są w ramach PROW 2014-2020 i sposób ich funkcjonowania. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, omawiając bieżące problemy, z którymi borykają się rolnicy, zwrócił uwagę na występujący na Podlasiu wirusa ASF u trzody chlewnej i związane z tym protesty rolników dotyczące odstrzału nadmiernej populacji dzików przenoszących wirus ASF, embargo nałożone przez Rosję na produkty rolno-spożywcze, problem szkód łowieckich oraz przedstawił informację dotyczącą obywatelskiego projektu samorządu rolniczego mającego na celu przywrócenie w Polsce możliwości uboju rytualnego.

21 września 2014r. w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. W obchodach święta plonów uczestniczyli tradycyjnie już przedstawiciele izb rolniczych z Prezesem Krajowej Rady izb Rolniczych Wiktorem Szmulewiczem. Prezes KRIR już kolejny rok z rzędu został zaproszony do Komitetu Honorowego oraz Organizacyjnego Dożynek Prezydenckich w Spale. Obchody święta dziękczynienia za plony rozpoczęły się w Kaplicy Polowej AK uroczystą mszą święta w intencji rolników. W trakcie nabożeństwa poświęcono wieńce dożynkowe. Po zakończeniu nabożeństwa korowód dożynkowy z udziałem pocztów sztandarowych izb rolniczych ruszył do Centralnego Ośrodka Sportu gdzie odbywały się główne ceremonie dożynkowe. Prezydent RP Bronisław Komorowski, wraz z małżonką, na stadion COS udał się bryczką. Tradycyjnym bochnem chleba z tegorocznych zbóż Parę Prezydencką powitali starostowie tegorocznych dożynek Agnieszka Dybioch, prowadząca wraz z mężem i teściami gospodarstwo rolne o pow. 300 ha w miejscowości Adamów (woj. lubelskie) oraz Robert Fatyga gospodarujący wraz z małżonką na 90 ha w miejscowości Dalechowy (woj. świętokrzyskie). Podobnie jak w roku poprzednim, starostów dożynek wyznaczały Izby Rolnicze w porozumieniu z Urzędami Marszałkowskimi. Tradycyjnie już Dożynki Prezydenckie trwały dwa dni. Uroczystości towarzyszyły liczne atrakcje. Zorganizowano Miasteczko Regionów, w którym prezentowano wyroby poszczególnych województw. Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz tradycyjnej, polskiej żywności. Swoje stoisko miała również Krajowa Rada Izb Rolniczych. W sobotę 20 września 2014 r., w przeddzień Dożynek Prezydenckich, wzorem roku poprzedniego żona Prezydenta Anna Komorowska złożyła wizytę w Spale, gdzie wzięła udział w Forum Debaty Publicznej pt. „Młodzież wiejska – szanse i wyzwania”. Prelegentem debaty z ramienia izb rolniczych był Piotr Rusiecki - prowadzący 45-hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła ras mięsnych, Członek Zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej. W debacie udział wzięli młodzi przedsiębiorcy działający na obszarach wiejskich, którzy podzielili się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami. Tego samego dnia Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała spotkanie z przedstawicielami resortu rolnictwa i rozwoju wsi, gdzie przedstawiciele izb rolniczych zaprezentowane mieli zasady wypełniania tzw. praktyk zazielenienia w nowej perspektywie finansowej oraz sytuacji gospodarstw rolnych w związku z embargiem i decyzją Komisji Europejskiej. W spotkaniu wzięła udział Zofia Krzyżanowska – Radca Generalny MRiRW, Zastępca Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych w MRiRW - Marian Borek oraz Kamila Błachowicz – Naczelnik Wydziału Wymogów Wzajemnej Zgodności i Zazielenienia WPR w Departamencie Płatności Bezpośrednich MRiRW.

W dniu 4 września 2014 r. odbyła się wspólna konferencja prasowa ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego oraz przedstawicieli organizacji producenckich owoców i warzyw, w której udział wziął Wiceprezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Marek Borowski. Konferencja odbyła się pod hasłem „Apel do sieci handlowych o zaprzestanie wymuszania na dostawcach owoców i warzyw cen dumpingowych”.

12 września 2014 r. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Wiceprezes KRIR Marek Borowski oraz Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej spotkali się z Marszałek Sejmu RP Ewą Kopacz. W spotkaniu uczestniczył także Wicemarszałek Sejmu - Cezary Grabarczyk. W trakcie spotkania poruszono temat dalszych losów obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, dopuszczającego możliwość uboju rytualnego, a także omówiono aktualną sytuację w polskim rolnictwie. Prezes KRIR zadeklarował gotowość samorządu rolniczego w wyjaśnieniu Klubowi Platformy Obywatelskiej problemów polskich rolników dotyczących uboju rytualnego. W efekcie rozmów Pani Marszałek wyraziła chęć dalszej współpracy z samorządem rolniczym.

W dniu 14 września 2014 r. w Małej Wsi (Powiat Płocki, województwo mazowieckie) podczas XVI Dni Gminy Mała Wieś, Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała Piknik Owocowo-Warzywny sfinansowany z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Celem Pikniku była promocja owoców i warzyw, propagowanie spożycia owoców i warzyw i ich przetworów w diecie codziennej, jak również przedstawienie wartości odżywczych owoców i warzyw. W trakcie imprezy przeprowadzono wiele konkursów, w tym konkurs rysunkowy dla dzieci do lat 13 pt. „Owoce i Warzywa na wesoło” , jak również konkurs kulinarny z owoców i warzyw, które zostały rozstrzygnięte w godzinach popołudniowych. Ponadto wśród najmłodszych dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy i zabawy przeprowadzone na stoisku Krajowej Rady Izb Rolniczych. Każdy uczestnik konkursów otrzymywał upominek. Podczas Pikniku Owocowo-Warzywnego hostessy częstowały uczestników jabłkami i gruszkami, zachęcały do udziału w imprezie, odwiedzenia stoiska Krajowej Rady oraz rozdawały materiały promocyjne, a przy stoisku odwiedzający mogli degustować wiele smacznych potraw. Osoby obsługujące stoisko informowały uczestników o jakości, zaletach i wartościach odżywczych owoców i warzyw oraz ich przetworów.

W dniu 15 września 2014 r. odbyła się konferencja prasowa Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza na temat: „Reakcja polskich rolników na wstrzymanie przez KE wypłaty rekompensat w związku z rosyjskim embargiem oraz sytuacja bieżąca w rolnictwie”. Prezes KRIR podczas konferencji odniósł się do spadku cen wielu produktów w związku z wprowadzeniem przez Rosję embarga, co spowodowało także wiele strat rolników. Poinformował o apelu, jaki skierował samorząd rolniczy do sieci handlowych o to, by nie wykorzystywały trudnej sytuacji na rynku i nie oferowały rolnikom niższych cen. Prezes KRIR podkreślił także, że ze względu na trudną sytuację polskiego sektora rolno-spożywczego, konsumenci powinni wybierać polskie produkty, co pozwoli przetrwanie obecnego kryzysu. Zwrócił uwagę, że dotychczas największe straty przez embargo ponieśli producenci papryki, kapusty pekińskiej, śliwek czy gruszek, bowiem te produkty wysyłane były do Rosji bez przetworzenia, a trudno jest je przechować.

W dniu 24 września 2014 r. Europejska Fundacja Rozwoju Wsi Polskiej przedstawiła raport „Uwarunkowania i konsekwencje opodatkowania rolnictwa w Polsce”, który omawia zasadność wprowadzenia rozwiązań podatkowych w polskim rolnictwie. Podczas prezentacji raportu, w panelu nt. opodatkowania rolników w Polsce udział wziął Wiceprezes KRIR Marek Borowski wyrażając negatywne stanowisko odnośnie opodatkowania podatkiem dochodowym produkcji rolniczej, wraz z ekonomistami: prof. dr hab. Katarzyną Duczkowską-Małysz, dr Jakubem Borowskim, dr Stanisławem Kluzą.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:

 • 1 września – konferencja w Puławach poświęcona ASF, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
 • 9 września – posiedzenie Komitetu Monitorującego PROW 2007-2013, udział: Członek Zarządu KRIR Grzegorz Mazur;
 • 12 września – spotkanie poświęcone omówieniu planowanych działań, związanych z wykorzystaniem dodatkowych środków finansowych na realizację kampanii informacyjno-promocyjnych, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
 • 15 września – spotkanie Komitetu Organizacyjnego Dożynek Prezydenckich, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
 • 18 września – konferencja poświęcona szarej strefie w obszarze wyrobów tytoniowych, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
 • 19 września – uroczystość podsumowania XII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, udział: Wiceprezes KRIR Marek Borowski;
 • 23 września – konferencja „Doradztwo rolnicze w Polsce po 2014 r. – kompetencje, organizacja, finansowanie”, udział: Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak;
 • 24 września – I Forum Sektora Wołowiny, udział: Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej – Grzegorz Leszczyński;
 • 26 września – II posiedzenie grupy tematycznej „Młodzież na obszarach wiejskich” przy KSOW, udział: Członek Zarządu KRIR Robert Nowak;
 • 26 września – konferencja międzynarodowa „Rolnictwo rodzinne w XXI wieku: różnorodna rzeczywistość”, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
 • 26 września – 5. Posiedzenie Zespołu wspierającego prace w zakresie wdrożenia instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013, udział: Członek Zarządu KRIR Robert Nowak;
 • 29 września – uroczyste otwarcie targów Polagra-Food, udział: Wiceprezes KRIR Marek Borowski;
 • 29 września – gala wręczenia nagród laureatom konkursu „Polski producent Żywności”, udział: Wiceprezes KRIR Marek Borowski.

 

W tym okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:

 • 10 września – poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach ochrony roślin, rządowy projekty ustawy o zmianie ustawy o rolnictwie ekologicznym, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
 • 11 września – rządowy projekt ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych, rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rolnictwie ekologicznym rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
 • 25 września – informacja MRiRW na temat działań rządu dotyczących likwidacji skutków wprowadzonego embarga przez władze rosyjskie, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
 • 25 września – rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rolnictwie ekologicznym, poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w swobodzie działalności gospodarczej oraz o bezpieczeństwie żywności i żywienia, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
 • 26 września – senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;

 

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

2 września 2014 r. Zarząd KRIR przekazał resortowi rolnictwa wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej w sprawie uwzględnienia w PROW 2014-2020 możliwości uzyskania przez gminy dofinansowania na opracowanie planów zagospodarowania przestrzennego.

2 września 2014 r. na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie dopłat do pszczół oraz zakładania pasiek w PROW 2014-2020 lub ze środków budżetu krajowego.

Także 2 września 2014 r. mając na uwadze pismo skierowane do Ministra Rolnictwa przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka w sprawie trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się polscy producenci mleka, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał poparcie samorządu rolniczego dla wniosków Federacji. Polska branża mleczarska znalazła się w ciężkiej sytuacji, na którą wpłynęło przede wszystkim rosyjskie embargo na produkty mleczarskie z Polski oraz wysokie prawdopodobieństwo przekroczenia krajowej kwoty mlecznej w roku kwotowym 2014/2015, w konsekwencji tego konieczność uiszczenia opłaty karnej za przekroczenie limitu produkcji mleka. Natomiast embargo skutkować będzie poważnym obniżeniem popytu ze strony mleczarni.

W związku z wnioskiem rolników z województwa małopolskiego o wystąpienie o zmianę przepisów w prawie spółdzielczym w taki sposób, by dziecko mogło dziedziczyć członkostwo po rodzicach, 2 września 2014 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Krajowej Rady Spółdzielczej z prośbą o opinię w sprawie w/w wniosku.

W związku z problemami podlaskich rolników dotyczącymi wirusa ASF u trzody chlewnej oraz rosnącą populacją dzików, 5 września 2014 Zarząd KRIR wystąpił do resortu rolnictwa i rozwoju wsi oraz Ministra Środowiska z wnioskiem o jak najszybsze wprowadzenie rozwiązania tego problemu w postaci odstrzału dzików. O problemie tym, Zarząd KRIR poinformował również Prezydenta RP.

8 września 2014 r. Zarząd KRIR wystąpił do resortu rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego o interpretację pojęć „zielone zbiory” i „niezbieranie” w związku z pakietem stabilizującym rynek owoców i warzyw po wprowadzeniu rosyjskiego embarga.

9 września 2014 r. w związku z przesłaniem przez resort rolnictwa w dniu 1 sierpnia br. do notyfikacji Komisji Europejskiej, zgodnie z przepisami wspólnotowymi, systemu płatności bezpośrednich w Polsce na lata 2015-2020 oraz mając na uwadze niepokój rolników co do ostatecznego kształtu systemu płatności bezpośrednich w latach 2015-2020, Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa z prośbą o przedstawienie informacji dlaczego system w sposób znaczący różni się od konsultowanego. Rolnicy nie wiedzą jakie gatunki i na jakich warunkach mają wysiać, aby otrzymać płatności bezpośrednie.

10 września 2014 r. w związku ze zgłoszonym wnioskiem przez Walne Zgromadzenie Małopolskiej Izby Rolniczej w sprawie zniesienia podatku od nieruchomości użytkowanych wspólnie przez grupę producencką, Zarząd KRIR wystąpił do MRiRW o rozpatrzenie powyższej propozycji i wykorzystanie w dalszych pracach resortu.

16 września 2014 r. Zarząd KRIR przekazał resortowi rolnictwa stanowisko do projektu rozporządzenia w sprawie stawek opłat za usługi świadczone przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz za wydawanie etykiet, paszportów roślin, plomb urzędowych i formularzy paszportów roślin, negatywnie opiniując wzrost cen za usługi świadczone na rzecz producentów rolnych.

17 września 2014 r. na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR wystąpił do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w sprawie coraz częściej występującego na obszarach wiejskich problemu motocrossu oraz wniósł o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie zmiany prawa i ustalenia obowiązku rejestracji każdego pojazdu silnikowego w celu łatwiejszej identyfikacji tych pojazdów.

17 września 2014 r. odpowiadając na pismo resortu rolnictwa, przy którym przesłano projekt ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, Zarząd KRIR przekazał stanowisko samorządu rolniczego dotyczące w/w projektu. Zarząd
KRIR zgłosił m.in. zastrzeżenia do zapisu art. 39 projektu ustawy, w którym ustawodawca jednoznacznie wskazują, że wydatki poniesione przez beneficjenta przed zawarciem umowy o przyznanie pomocy nie są wydatkami kwalifikowanymi i nie podlegają refundacji. W praktyce oznacza to, stan zawieszenia realizacji planów inwestycyjnych wnioskodawców do czasu zakończenia przez instytucję pośredniczącą obsługi sprawy, trwający obecnie w niektórych sprawach nawet ponad rok. Powyższa regulacja może w przyszłości spowodować niezadowolenie wśród Wnioskodawców, ale to będzie uzależnione od okresu jaki Agencja będzie potrzebowała na obsługę procedowanych spraw. Obecnie z chwilą złożenia wniosku dokonane wydatki są kwalifikowalne w przypadku podpisania umowy. Dlatego też, zdaniem KRIR należy wprowadzić taką możliwość ze względu również, że czas od złożenia do rozpatrzenia wniosku jest bardzo długi.

18 września 2014 r. w związku z przekazanym projektem ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2014 samorząd rolniczy w swoim stanowisku zwrócił m.in. uwagę, ze projekt zmiany ustawy nie wprowadza nowych rozwiązań prawnych, a jedynie proponuje pozostawić aż do końca 2016 roku obowiązujące już od 2012 roku zasady naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Zasady te podczas wprowadzania zapowiadane były jako tymczasowe. Należy przypomnieć, że 26 października 2010 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności wcześniejszych zasad ubezpieczenia zdrowotnego rolników z zasadami Konstytucji RP. Krajowa Rada Izb Rolniczych również wniosła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych popierając wnioski zgłoszone przez Wojewódzkie Izby Rolnicze, ponownie wystąpił w dniu 19 września 2014 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, by zwrócić uwagę, że wiele kontrowersji i niepokoju budzą często wprowadzane zmiany w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Program rolnośrodowiskowy" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

18 września 2014 r. Zarząd KRIR przekazał Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie dostaw bezpośrednich środków spożywczych.

19 września 2014 r. w odpowiedzi na pismo MRiRW przy którym przekazano projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania zwierząt samorząd rolniczy pozytywnie zaopiniował projektowane zmiany w treści rozporządzenia.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych popierając wnioski zgłoszone przez Wojewódzkie Izby Rolnicze wystąpił 19 września 2014 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uzupełnienie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany o następujące gatunki roślin: kukurydza, rzepak i burak cukrowy. Kukurydza i rzepak zajmują coraz ważniejsze miejsce wśród gatunków uprawianych w Polsce i wprowadzenie dopłaty do materiału siewnego mogłoby mieć pozytywny wpływ na rozwój hodowli tych roślin i wprowadzenie nowych odmian.

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10.07.2014 roku (Sygn. akt P 19/13), który orzekł o niezgodności przepisów ustawy Prawo łowieckie z Konstytucją RP w zakresie utworzenia obwodu łowieckiego, obejmującego nieruchomość prywatną wbrew woli właściciela nieruchomości oraz koniecznością zmiany przepisów w ciągu 18. miesięcy, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 18 września 2014 r. do Ministra Środowiska, Ministra Rolnictwa oraz Przewodniczącego ZG PZŁ z inicjatywą współpracy przy tworzeniu projektu zmian do niniejszej ustawy.

W związku z powołaniem w dniu 22 września 2014 r. Ewy Kopacz na urząd premiera, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych złożył Pani Premier gratulacje i życzenia od samorządu rolniczego z okazji nominacji. Wyraził przy tym przekonanie, że kierując się wiedzą oraz posiadanym doświadczeniem, odniesie sukces na w działaniu na rzecz rozwiązywania problemów Polski, z uwzględnieniem polskich rolników.

W dniu 24 września 2014 r. samorząd rolniczy zgłosił swoje uwagi do projektu ustawy o utworzeniu Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Po zapoznaniu się z projektem przedmiotowej ustawy, samorząd rolniczy przedstawił stanowisko, że sama idea utworzenia funduszu stabilizacji dochodów jest oczekiwana przez samych rolników. Szczególnego znaczenia nabiera fundusz w nadzwyczajnych sytuacjach klimatycznych i gospodarczych, z którymi coraz częściej mamy do czynienia. Jednak odnosząc się do przepisów projektu ustawy, powstaje wiele wątpliwości. Jedna z najistotniejszych wątpliwości związana jest z odpisem, albowiem podstawą funkcjonowania funduszu mają być wpłaty po 0,2% wartości netto kupowanych produktów rolnych. Pieniądze odprowadzać będą firmy skupujące, jednak to, de facto, rolnicy ją będą płacić, dlatego istnieje obawa, że będzie to kolejna składka obciążająca rolnika, bez większych możliwości skorzystania z tych środków.

25 września 2014 r. Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego do projektu ustawy o rozwoju lokalnym kierowanym przez społeczność.

Kontynuowana była również we wrześniu działalność zagraniczna i współpraca międzynarodowa samorządu rolniczego.

Na wniosek KRIR z dnia 14 sierpnia 2014 r. w dniu 4 września 2014 r. w Brukseli odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Copa-Cogeca, którego głównym tematem było embargo rosyjskie nałożone na kraje Unii Europejskiej. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych zabierając głos w kwestii embarga rosyjskiego podkreślił, że celowe działania Rosji nie mogą mieć wpływu na destabilizację funkcjonowania EU. Cena mleka, która w Polsce już spadła o około 20%-30% jest na dzień dzisiejszy produkcją poniżej kosztów. To nie jest embargo, to jest wojna ekonomiczna i w związku z tym trzeba reagować błyskawicznie. Jeśli będziemy się kłócić między sobą o to który kraj czy gospodarka straci więcej to prezydent Federacji rosyjskiej osiągnie swój cel dzieląc nas miedzy sobą. Otworzenie nowych rynków zajmie co najmniej 2 lub 3 lata, a my potrzebujemy reakcji natychmiastowej. Narzędzia podjęte przez Komisję powinny być dostosowane do aktualnej sytuacji w której się znajdujemy. Nasza WPR jest przewidziana na czasy pokoju i współpracy a nie wojny ekonomicznej, którą podjęła Federacja Rosji z gospodarką unijną. Należy też zwrócić uwagę, że nie jest to kryzys średnioterminowy i powinnyśmy mieć odpowiednie narzędzia na tego typu sytuacje bez względu na ich czas trwania.

W dniach 11-12 września 2014 r. w miejscowości Papa na Węgrzech odbyło się 54 posiedzenie izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej. W spotkaniu z ramienia KRIR udział wziął Członek Zarządu KRIR Robert Nowak oraz Prezes Izby rolniczej w Opolu Herbert Czaja. Przedstawiciele Izb Rolniczych Grupy Wyszehradzkiej omówili aktualną koniunkturę na rynkach rolno-spożywczych w swoich krajach, w szczególności wpływu rosyjskich ograniczeń importowych. Sytuacja, która rozwinęła się w sierpniu - w połączeniu z ograniczeniami wprowadzonymi wcześniej w związku z afrykańskim pomorem świń - spowodowały poważne napięcia na rynkach w tych krajach a wpływ na rynki jest dostrzegalny zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni. W związku z tym izby rolnicze państw grupy V4 uważają, że konieczne jest podjęcie odpowiednich środków na poziomie wspólnotowym w celu ochrony producentów. Zdecydowanie wzywają rządy krajów, właściwych ministrów i prezydencję COPA-COGECA, w celu zapewnienia poszkodowanym sektorom - poprzez właściwy przepływ informacji - możliwości efektywnego i skoordynowanego egzekwowania interesów z uwzględnieniem wszystkich producentów we wszystkich krajach członkowskich oraz dołożenia wszelkich starań, aby zrekompensować szkody poniesione przez rolnictwo i przemysł spożywczy.

W dniu 17 września 2014 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyło się zebranie ad hoc „Nowa WPR 2014-2020”. Głównym tematem podjętym podczas zebrania była kwestia aktualnej sytuacji w I filarze. Spotkanie było podzielone na cztery sesje, które obejmowały: nową reglamentację dotycząca płatności bezpośrednich, zazielenienie, obciążenia administracyjne dla rolników, jednolitą wspólną organizację rynku, wyzwania i możliwości nowej WPR.

W dniu 22 września 2014 roku w Parlamencie Europejskim odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitety Copa-Cogeca, którego tytułem było „Nasiona dla zmiany”. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych w spotkaniu uczestniczył Bronisław Węglewski. Podczas spotkania produkcja zbożowa znalazła się w centrum zainteresowania a to poprzez pokazanie wielu zastosowań zbóż, różnorodności ziaren oraz przykładów w jaki zboża są zawarte w europejskim systemie żywienia. Podczas spotkania można było skosztować regionalnych specjałów z całej Europy. Podczas spotkania wyłoniono również zwycięzcę konkursu fotograficznego, organizowanego przez Copa-Cogeca w ramach programu „WPR się liczy”. Ta kampania komunikacyjna jest częścią większego wydarzenia związanego z reformą WPR, z potrzebami rolników i odpowiedziami, które przynosi nowa reforma rolna.

W dniu 25 września 2014 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyło się posiedzenie Prezydium Copa-Cogeca. Podczas Prezydium omówiono następujące tematy: projekt budżetu na rok 2015; wymiana poglądów z koordynatorami ds. rolnych z najważniejszych frakcji Parlamentu Europejskiego nt. priorytetów Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej; przyjęcie reakcji Copa-Cogeca na wniosek: rozporządzenie w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych COM(2014)180; wymiana poglądów na temat funkcjonowania grup dialogu obywatelskiego; przygotowanie Kongresu rolników; najnowsze informacje na temat rosyjskiego embarga. W zebraniu wzięli udział Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Pan Wiktor Szmulewicz i Dyrektor biura KRIR Pani Katarzyna Szczepaniak.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 19 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com