21 stycznia 2022 r. w Senacie odbyła się konferencja „Zielony ład – szanse i zagrożenia dla polskiego rolnictwa”, w której uczestniczyli Prezesi Wojewódzkich Izb Rolniczych, Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski, Wicepremier Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Eurodeputowany Jarosław Kalinowski i wielu senatorów i posłów. Otwierając spotkanie, Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podkreślił niezwykłą wagę debaty, zorganizowanej przez Senacką Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przypomniał, że dzięki polskim rolnikom „w najgorszym lockdownie, w najgorszej pandemii” nasz kraj ani przez moment nie był zagrożony żywnościowo. W swojej wypowiedzi Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz zwrócił uwagę na poważne wyzwanie, przed którym stoi polskie rolnictwo - największe od czasów wejścia Polski do UE. Zmienia się cała WPR, przechodzimy do tzw. zielonego ładu, który za główny cel ma ochronę klimatu i środowiska. Prezes KRIR zwrócił uwagę, że do czerwca br. trwają jeszcze konsultacje – m.in. w zakresie ekoschematów itd. Prezes Szmulewicz zadał także pytanie, czy ktokolwiek analizował koszty wprowadzenia tych zmian dla rolników, czy dla konsumentów. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz podkreślił, że jako rolnik popiera zielony ład, ochronę klimatu i środowiska, ale musi to być wyważone. Jednak w związku z tym, że są takie opóźnienia w uzgodnieniach strategii czy kształtu zielonego ładu, zaapelował o odłożenie jeszcze o rok wprowadzenia tych przepisów.  W dyskusji Wiceprezes KRIR Mirosław Borowski zwrócił uwagę na problem producentów trzody chlewnej w związku z ASF oraz zaapelował o interwencję w tej sprawie na poziomie europejskim.

Wydarzenia z udziałem przedstawicieli Zarządu KRIR:

  • 4 stycznia – spotkanie Prezesów Wojewódzkich Izb Rolniczych z Posłem na Sejm RP J. Sachajko w sprawie przygotowanego projektu ustawy o zmianie ustawy o izbach rolniczych;
  • 11 stycznia – Posiedzenie Zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wołowego, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 18 stycznia – posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz;
  • 18 stycznia – spotkanie zgłaszających i użytkowników odmian zbóż jarych z członkami Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 23 stycznia – spotkanie inaugurujące obchody 50-lecia powstania muzeum oraz towarzystwa przyjaciół muzeum Wincentego Witosa w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 25 stycznia – spotkanie zgłaszających i użytkowników odmian buraka z członkami Komisji ds. rejestracji odmian buraka, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 25 stycznia – spotkanie z organizacjami rolniczymi dotyczące uzgodnień zgłoszonych kalkulacji kosztów ponoszonych w 2022 r. z dotacji w związku z działalnością w organizacjach europejskich reprezentujących interesy rolników indywidualnych;
  • 27 stycznia - spotkanie zgłaszających i użytkowników odmian ziemniaka z członkami Komisji ds. rejestracji odmian ziemniaka, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR.

W okresie sprawozdawczym Prezes KRIR i przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniu Sejmowej i Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na których omawiane były następujące tematy:

5 stycznia - rozpatrzenie ustawy budżetowej na rok 2022 w częściach właściwych przedmiotowemu zakresowi działania Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

11 stycznia - pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (druk nr 1896),

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

3 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka z wnioskiem o podzielenie na dwa etapy naboru wniosków na pomoc dla producentów trzody chlewnej w postaci 1000 zł do jednej lochy.

4 stycznia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia niektórych obowiązków w zakresie zgłoszeń przewozu towarów, z wnioskiem o zwolnienie osób prowadzących działalność rolniczą z obowiązku przesyłania zgłoszeń do rejestru SENT dotyczących przewozu paliw, ponieważ powoduje to nadmierne obciążenia i obowiązku po stronie rolników.

5 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka z wnioskiem o uwzględnienie w tarczy antykryzysowej dopłat do nawozów mineralnych w formie zwrotu do faktury zakupionego przez rolnika nawozu do określonej dawki na hektar w wysokości 1000 zł.

11 stycznia Zarząd KRIR przekazał Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi N. Kaczmarczykowi informacje w sprawie praktyk ograniczających konkurencję na rynku wieprzowiny, które dotyczyły m.in. nieprawidłowości przy zawieraniu umów na odbiór trzody.

11 stycznia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi stanowisko Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie Krajowego Planu Strategicznego na lata 2023-2027., które dotyczyło konieczności utworzenia wsparcia dla producentów trzody chlewnej w nowej WPR na lata 2023-2027.

11 stycznia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wnioski VI Walnego Zgromadzenia Mazowieckiej Izby Rolniczej oraz wnioski zgłoszone przez Rady Powiatowe Mazowieckiej Izby Rolniczej, które dotyczyły m.in. utworzenia elektronicznego obiegu dokumentów między zakładem ubojowym, Inspektoratem Weterynarii a rolnikiem, utworzenie programu wsparcia dla rolników prowadzących przyzagrodowy tucz trzody chlewnej, utworzenia programu utylizacji elementów nawodnień rolniczych.

11 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury M. Gróbarczyka w sprawie włączenia samorządu rolniczego w proces opiniowania tworzenia obszarów ochronnych zbiorników wód podziemnych.

11 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii P. Nowaka w sprawie umożliwienia uzyskania dzierżawcom nieruchomości rolnych uzyskanie odszkodowań w przypadku realizacji na dzierżawionych gruntach inwestycji objętych ustawą z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikującego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

12 stycznia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wnioski ze wspólnego posiedzenia Rad Powiatowych i VII Walnego Zgromadzenia Świętokrzyskiej Izby Rolniczej z dnia 10 grudnia 2021 r., które dotyczyły m.in. przywrócenia wieku emerytalnego dla kobiet 55 lat i 60 lat dla mężczyzn oraz wprowadzenia zmian w ustawie o przejściu na emeryturę rolniczą bez przekazywania gospodarstwa, podniesienia stawki zwrotu akcyzy i możliwości stosowania nawozów naturalnych zależnie od warunków pogodowych.

12 stycznia Zarząd KRIR w związku zapowiedzią obniżenia do zera podatku VAT od nawozów i paliw, zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o wprowadzenie zerowej stawki VAT na sprzedaż płodów rolnych, ponieważ obecna propozycja nie jest korzystna dla rolników będących na VAT.

12 stycznia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi stanowiska Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie utworzenia Ogólnopolskiego Funduszu Klęskowego Produkcji Rolnej oraz trudnej sytuacji finansowej gospodarstw rolnych.

13 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa H. Szymańskiej w sprawie zakończenia ciągnących się od lat postępowań administracyjnych i sądowych, dotyczących rolników i ARiMR a co do których w identycznych sprawa NSA wydawał już wyroki, ponieważ doprowadzają one wielu rolników do bankructw.  

13 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie przyspieszenia prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, ponieważ zapowiedziane zmiany są oczekiwane przez rolników i przewidują one uregulowanie m.in. nierówności w zakresie świadczeń za przebywanie na izolacji lub kwarantannie w związku z COVID-19.

13 stycznia Zarząd KRIR przekazał uwagi do dokumentu programowego „Plan dla gospodarki. Jak zapewnić dobrobyt w XXI w.” Ruchu Polska 2050. Stwierdzono, że projektowany dokument nie zawiera propozycji dotyczących sektora rolnego w Polsce, dlatego należałoby go uzupełnić.

13 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie możliwości zmiany przepisów ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w taki sposób, żeby dopłaty do paliwa rolniczego z tytuły produkcji zwierzęcej przysługiwały również rolnikom posiadającym inne gatunki zwierząt.

13 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej w Opolu zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie rejestracji środków ochrony roślin z tą samą substancją czynną i stężeniem oraz dopuszczeniem ich do stosowania w różnych roślinach z zapytaniem czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma możliwość ujednolicenia dopuszczania środków w chronionych roślinach.

14 stycznia Zarząd KRIR w związku z komunikatem Komisji Europejskiej z 27 lipca 2021 r. na temat wszczęcia postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko 12 państwom członkowskim w związku z brakiem transpozycji przepisów UE zakazujących nieuczciwych praktyk handlowych, w którym Komisja poinformowała, że Polska ma dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi w sprawie, zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o informację na temat stanowiska Polski jakie zostało przekazane w związku wezwaniem do usunięcia uchybień w zakresie przyjęcia środków niezbędnych do transpozycji dyrektywy w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych.

14 stycznia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Zwrócono uwagę, że projektowanych przepisach należy obniżyć próg minimalnej liczby ubezpieczonych sztuk inwentarza żywego do: 700 szt. dla kurcząt, gęsi, indyków rzeźnych i drobiu nieśnego oraz do 2 szt. bydła i do 10 szt. dla świń. Zaproponowano uwzględnienie w projekcie również dofinansowania składki dla producentów świń od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez ASF. Dodatkowo, zawnioskowano, aby rozważyć uruchomienie analogicznej pomocy z jaką mamy do czynienia w przypadku ubezpieczenia upraw rolnych. Procedura ww. projektu rozporządzenia znacznie różni się od procedury dotychczas stosowanej w ubezpieczeniach rolnych, gdyż rolnik będzie musiał całość składki uiścić u ubezpieczyciela, a następnie będzie musiał złożyć wniosek w określonym terminie do ARiMR w celu refundacji 70% składki. Proponowane rozwiązanie może mieć negatywny skutek dotyczący małego zainteresowania tą formą ubezpieczeń przez rolników, gdyż wiele gospodarstw których w obecnej chwili występuje trudna sytuacja ekonomiczna nie będzie mogła skorzystać z tej formy ubezpieczeń.

17 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwy w sprawie wprowadzenia uregulowań prawnych przyznających odszkodowania rolnikom za szkody wyrządzane przez dzikie ptactwo, m.in. dzikie gęsi, które są pod ochroną.

18 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o ponowne uruchomienie programu „Pożyczka na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej (Symbol NP3)”.

19 stycznia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/201. Zakaz importu i eksportu spoza Unii Europejskiej takich produktów jak: bydło żywe, mięso z bydła świeże lub schłodzone, mięso z bydła zamrożone, a także soja będzie niekorzystny dla polskich rolników, gdyż przyczyni się do zmniejszania produkcji bydła w kraju. Obecnie soja jest jedną z podstawowych pasz dla bydła. Uznanie Polski za kraj z dużym potencjałem wylesieniowym spowoduje ograniczenia w wprowadzaniu na rynek europejski oraz poza Unię Europejską ww. produktów, na co nie ma zgody samorządu rolniczego. W konsekwencji może to doprowadzić do załamania produkcji bydła w Polsce.

19 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej w Opolu zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie możliwości uwzględnienia zmian postulowanych przez rolników przy konstruowaniu nowych przepisów emerytalnych dla rolników.

19 stycznia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi stanowisko Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej z 20 grudnia 2021 r. w sprawie składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacane przez rolników zatrudniających pomocników na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach, z wnioskiem o rozważenie możliwości wdrożenia postulowanych rozwiązań dotyczących umożliwienia podzielności składki zdrowotnej i płacenia jej w okresach 30-sto dniowych od zawarcia umowy.

19 stycznia Zarząd KRIR przekazał do Głównego Lekarza Weterynarii informacje zebrane od wojewódzkich izb rolniczych w sprawie szacunkowych kosztów wynikających ze zmiany ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt w zakresie potencjalnych kwot, które mogłyby być wypłacone w przypadku odszkodowań za zwierzęta zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej oraz kosztów, które mogły być poniesione w przypadku odszkodowania za zniszczoną karmę.

20 stycznia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, samorząd rolniczy zaproponował pozostawienie mechanizmu degresywności dla gospodarstw powyżej 300 ha, ponieważ jest to wartość graniczna, określająca gospodarstwa rodzinne, które nie powinny podlegać zmniejszeniu wysokości płatności ekologicznych.

20 stycznia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wiele kontrowersji budzą nowe zasady, na jakich planuje się wprowadzenie w ramach Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego Pakietu 9. Retencjonowanie wody. Pakiet ten zakłada dofinansowanie obszarów trwałych użytków zielonych, na których rolnik zatrzyma wodę przez co najmniej 12 następujących po sobie dni, w okresie od 1 maja do 30 września. W opinii samorządu rolniczego, zalanie, przez co najmniej 12 dni, w pełni sezonu wegetacyjnego spowoduje, że rośliny, bez dostępu powietrza zgniją, a rozkładające się ich resztki zdegradują dany obszar łąki lub użytku przyrodniczego. Przyniesie to ogromne szkody ekonomiczne i przyrodnicze, zawłaszcza na obszarach cennych przyrodniczo.

20 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Premiera RP M. Morawieckiego w sprawie pilnego uruchomienia działań legislacyjnych dotyczących nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii mających związek m.in. z projektami parasolowymi realizowanymi na rzecz mieszkańców terenów wiejskich przez samorządy terytorialne z terenu całego kraju.

20 stycznia Zarząd KRIR w związku z wprowadzeniem zerowej stawki VAT dla rolników na sprzedaż płodów rolnych zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie dopłaty do tony nawozów zakupionych od dnia 1 listopada 2021 r. lub dopłaty do gazu firmom produkującym nawozy w takiej wysokości, która pozwoli obniżyć ceny nawozów, pod warunkiem obniżenia cen nawozów o 50% średniej ceny kwartalnej przez zakłady.

20 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka z wnioskiem o rozszerzenie kręgu beneficjentów nieoprocentowanych pożyczek dla producentów świń na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych o rolników ze strefy niebieskiej oraz producentów loch z całego kraju.

27 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej w Opolu zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o możliwość utworzenia w każdym województwie niezależnego laboratorium akredytowanego dla badania parametrów jakościowych płodów rolnych.

28 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi L. Kołakowskiego o włączenie samorządu rolniczego do prac zespołu ds. programu retencji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych. Większość spotkań ze względów na nadal trwające obostrzenia epidemiczne odbyło się w formie wideokonferencji.

11 stycznia 2022 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli w formie hybrydowej odbyło się posiedzenie POCC-CCC, którego gościem była Virginie Jorissen (Delegat ds. Rolnictwa w Stałym Przedstawicielstwie Francji przy Unii Europejskiej) i przedyskutowano temat priorytetów prezydencji francuskiej. Podczas posiedzenia omówiono stan procesu reformy WPR oraz Europejskiego Zielonego Ładu.

25 stycznia w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się wysłuchanie na temat „Wpływu Strategii od pola do stołu na sektor rolniczy”. Wysłuchanie było organizowane wspólnie przez Komisję AGRI i Komisję ENVI Parlamentu Europejskiego. Przewodniczący Komisji AGRI  Norbert Lins, wskazał, że analizy, z którymi mogliśmy się już zapoznać, pokazują różne punkty widzenia, co jest przydatne, ale potrzebujemy  oceny skutków przeprowadzonej przez Komisję Europejską. Badania przedstawione przez analityków z trzech odrębnych instytutów (Wageningen, JRC, USDA) wskazywały na znaczące negatywne skutki na ceny rynkowe żywności, które spowodowane będą wzrostem kosztów produkcji. Badania wykazały, że przyjęcie strategii „od pola do stołu” przez UE spowoduje brak bezpieczeństwa żywnościowego na świecie dla 22 mln osób, a część z nich mogłaby wynikać ze zmian w ogólnie pojętej hodowli zwierząt gospodarczych. Według badania JRC F2F: strategia na rzecz bioróżnorodności przyczyni się do zmniejszenia do 2030 r. emisji w rolnictwie o 28,4 %.  Według WUR (Wageningen University & Research), cel ograniczenia stosowania antybiotyków wymaga szczególnych środków, ale powinien być wykonalny bez żadnego wpływu na produkcję. Niektóre strategie w zakresie dobrostanu zwierząt (np. eliminacja klatek) może mieć dodatkowy negatywny wpływ na dochody gospodarstw. W badaniu podkreślono potrzebę płatności motywacyjnych, dostosowanych do potrzeb strategii politycznych oraz ochrony rolników w UE w zakresie handlu.

28 stycznia 2022 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli w formie wideo konferencji odbyło się posiedzenie grupy roboczej WPR. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił aktualne informacje na temat reformy WPR oraz na temat przepisów wykonawczych. Sekretariat Copa-Cogeca zwrócił uwagę, że Komisja UE przedstawiła państwom członkowskim na ostatnim posiedzeniu Komitetu ds. Wdrożenia rozporządzenia w sprawie planów strategicznych WPR akt delegowany zmieniający alokacje finansowe na rozwój obszarów wiejskich na 2023 r. (załącznik XI rozporządzenia 2115 z 2021 r. w sprawie planów strategicznych WPR). Uwzględnia to kwoty dostępne na zmniejszenie płatności i transfery między filarami, które mają być obsługiwane w 2022 r. Ponadto eksperci z poszczególnych organizacji odpowiadali na pytania uczestników posiedzenia a które dotyczyły korzystania z derogacji, aby odpowiedzieć na potrzebę redystrybucyjnego wsparcia dochodu za pomocą innych instrumentów, np. płatności dla małych gospodarstw, pułapów i kryteriów z tym powiązanych oraz młodych rolników. Pytania dotyczyły definicji aktywnego rolnika i małego gospodarstwa. W temacie młodych rolników pytania ekspertów dotyczyły typu finansowania z I i II filaru oraz określenia maksymalnej liczby hektarów, dla której młody rolnik będzie otrzymywać gwarantowane wsparcie.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 21 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com