4 września 2022 r. przedstawiciele samorządu rolniczego wzięli udział w uroczystości Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rolników i Święcie Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskich Dożynkach. W tym roku ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony na Jasnej Górze odbywało się pod hasłem „Do Maryi Królowej Pokoju”. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił bp Jan Piotrowski z Kielc, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji. Prezes KRIR W. Szmulewicz, w swoim przemówieniu podczas Jasnogórskich Dożynek, podziękował za trud pracy wszystkim rolnikom oraz złożył życzenia, aby najbliższy rok przyniósł dobre plony oraz życzył wszelkiej pomyślności i satysfakcji z wykonywanej pracy. Ogólnopolskim dożynkom na Jasnej Górze towarzyszyła Krajowa Wystawa Rolnicza organizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, na której swoje stoisko miała także Krajowa Rada Izb Rolniczych. W przeddzień dożynek, odbyło się spotkanie przedstawicieli izb rolniczych, w trakcie, którego dyskutowano na temat bieżącej sytuacji w rolnictwie oraz Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 w tym ekoschematów, które zostały zaakceptowane przez Komisje Europejską. Gośćmi spotkania był Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk oraz Jan Krzysztof Ardanowski – Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

W dniach 23-25 września 2022 roku Krajowa Rada Izb Rolniczych we współpracy z Wielkopolską Izbą Rolniczą uczestniczyła w XXIII Międzynarodowej Wystawie Rolniczej AGRO SHOW zorganizowanej przez Polską Izbę Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Stoisko KRIR odwiedzali liczni rolnicy z prawie wszystkich województw, wśród nich wielu obecnych i byłych delegatów samorządu rolniczego. Odwiedzający wystawę chętnie rozmawiali na Śląsku z przedstawicielami samorządu rolniczego i otrzymywali prasę oraz broszury, a także poradniki kulinarne promujące polską żywność.

29 września 2022 r. odbyło się XIII posiedzenie KRIR VI kadencji, w miejscowości Zegrze. Podczas spotkania wręczono Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu uchwałę KRIR w sprawie nadania tytułu Prezesa Honorowego KRIR J.K. Ardanowskiemu. KRIR przyjęła również stanowisko dotyczące aktualnej sytuacji w rolnictwie, w którym Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje do Rządu RP o pilne podjęcie działań w celu złagodzenia poniższych problemów:

„1. Konieczne jest podjęcie przez Rząd RP natychmiastowego ustabilizowania cen nawozów przez wprowadzenie rozwiązań finansowych, które pozwolą rolnikom prawidłowo wykonać zabiegi agrotechniczne oraz zmniejszą bardzo wysokie koszty produkcji, w związku bardzo wysokimi i nieustabilizowanymi cenami nawozów oraz spowodowanie zwiększenia podaży nawozów u dystrybutorów.

  1. KRIR wnioskuje o wprowadzenie mechanizmów kontroli przepływu zboża z Ukrainy do Polski w celu wyeliminowania niekontrolowanego importu zbóż z Ukrainy, co zakłóca rynek wewnętrzny artykułów rolnych całego kraju, szczególnie na terenie południowo-wschodniej Polski.
  2. Podjęcie działań mających na celu objęcie obniżoną stawką VAT oleju opałowego do poziomu stawki VAT oleju napędowego dla producentów rolnych, którzy głównie wykorzystują olej opałowy do suszenia ziarna, jak również w celach grzewczych. Zrównanie stawki VAT obu paliw do poziomu 8% znacząco przyczyniłoby się do obniżenia kosztów energii na ww. cele. Dodatkowo Krajowa Rada Izb Rolniczych wnosi o uruchomienie wsparcia dla użytkowników nośnika energii jakim jest gaz płynny LPG do celów grzewczych, w tym szklarni, kurników i domów a także dla suszarni. Gaz płynny LPG wykorzystywany w gospodarstwach domowych i rolnictwie do celów grzewczych jako jedyny nośnik energii nie został uwzględniony w tarczy antyinflacyjnej. Uderza to bardzo mocno w mieszkańców terenów wiejskich, gdzie nie dociera sieć gazownicza.
  3. Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje o uwzględnienie w zapowiadanym projekcie zmiany ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, postulatów samorządu rolniczego w zakresie zmiany podstawy wyliczenia minimalnej emerytury rolniczej, łączenia emerytury z ZUS z KRUS, uwzględnienia stażu pracy w rolnictwie do wyliczenia częściowej emerytury a także włączenia rolników do przygotowywanego przez Rząd systemu emerytur stażowych.
  4. KRIR zwraca uwagę na niezwykle niekorzystne konsekwencje przepisów ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, które mogą doprowadzić do całkowitej zapaści opłacalności uprawy rzepaku i kukurydzy oraz produkcji zwierzęcej (zmniejszenie podaży rzepakowej śruty poekstrakcyjnej i konieczność importu soi na poziomie 2 mln ton) a w związku z tym załamania tej części rolnictwa (Polska jest trzecim producentem rzepaku oraz piątym producentem kukurydzy w Europie). Dlatego też, podtrzymujemy swoje stanowisko i wnioskujemy o korektę kluczowych, skrajnie niekorzystnych przepisów nowelizacji ustawy tj.: pozostawienie dotychczasowego poziomu minimalnego realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego w 2023 roku na poziomie 80% (zamiast proponowanych 60%) z surowca krajowego; usunięcie z projektu przepisu umożliwiającego faktyczny brak realizacji NCW w 2022 roku poprzez odstąpienie od naliczania kar za ewentualny brak realizacji tego obowiązku przez podmioty paliwowe. Ponadto wnioskujemy, aby minimum 80% komponentów do produkcji biopaliw pochodziło z surowca wyprodukowanego w Polsce. Widzimy konieczność natychmiastowego wprowadzenia mechanizmu stworzenia warunków do produkcji biokomponentów w Polsce.
  5. Krajowa Rada wnioskuje o zapowiadane podczas konsultacji społecznych zwiększenie limitu pomocy na pomoc finansową na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
  6. Krajowa Rada zwraca uwagę, że budżet na II filar przyszłej WPR w Polsce będzie mniejszy (w związku również z przesunięciem środków z II do I filaru) i bardziej ukierunkowany na ochronę i środowiska i klimat, przez co zachodzi duże ryzyko niewykorzystania szans rozwojowych jakie stwarza nowa WPR dla sektora rolnictwa. Mając na uwadze powyższe, KRIR wnioskuje o maksymalne dopuszczalne przez KE dofinansowania II filaru z budżetu państwa.
  7. Krajowa Rada wnioskuje, o zmianę zasady naliczania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa stawki dzierżawnej za dzierżawione grunty należące do Zasobu WRSP, aby stawka była wyliczana z ostatnich 11 kwartałów podobnie jak podatek rolny.
  8. Krajowa Rada wnioskuje o dopłaty do rolniczych kredytów inwestycyjnych w bankach i do oprocentowania rat za zakupione nieruchomości od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
  9. Krajowa Rada wnioskuje o szybkie zapewnienie możliwości zakupu miału węglowego i węgla dla producentów szklarniowych i pod osłonami, kurników oraz innych przedsiębiorstw rolnych wykorzystujących te źródła opału.”

Po posiedzeniu odbyła się konferecnja zorganizowana przez KRIR w partnerstwie z Instytutem Rozwoju Wsi Rolnictwa PAN w ramach KSOW pt. „Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027”.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:

  • 7-8 wrzesień – XIX Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Białymstoku, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz, Wiceprezes KRIR M. Borowski,
  • 8 września – konferencja pn. „Możliwości zwiększenia opłacalności zrównoważonego użytkowania obszarów podmokłych”, organizowana przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
  • 11 września – Dożynki Prezydenckie w Belwederze, udział: Zarząd KRIR oraz Prezesi Wojewódzkich Izb Rolniczych,
  • 13 września – VI posiedzenie Rady Kobiet w rolnictwie, udział: Przewodnicząca Rady Kobiet i Rodzin Wiejskich z Obszarów Wiejskich D. Lebioda,
  • 20-21 września – konferencja podsumowująca projekt AGROBANK, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
  • 21 września – Posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, udział: Wiceprezes KRIR M. Borowski,
  • 26 września – spotkanie w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, udział: Wiceprezes KRIR M. Borowski,
  • 27 września – posiedzenie Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz, Wiceprezes KRIR M. Borowski,
  • 28 września – seminarium Instytutu Politycznego im. Macieja Rataja pt. „Sytuacja energetyczna w Polsce – aktualne problemy, zagrozenia i wyzwania”, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
  • 29 września – podsumowanie XIX Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, udział: Wiceprezes KRIR M. Borowski.

W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniu Sejmowej i Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:

26 września – rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 805, druki sejmowe nr 2452, 2579 i 2579-A).

27 września - informacja na temat Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

27 września - pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu (druk nr 2567),

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

5 września Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dr P. Ligenzy z wnioskiem o przyspieszenie wypłaty środków w ramach „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie na lata 2020-2022”.

5 września Zarząd KRIR, w związku z konsultacjami projektów rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2022 r., zaliczek na poczet pomocy finansowej w ramach niektórych działań i poddziałań objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 za 2022 r., zaliczek na poczet wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 za 2022 r., zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o zakończenie wszystkich kontroli związanych z ww. płatnościami przed 17 października 2022 r., tak żeby wszyscy rolnicy mogli otrzymać płatności zaliczkowe we wskazanym terminie.

5 września Zarząd KRIR, w związku z procedowaniem projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka, aby Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czasowo wstrzymała procedowanie wniosków o płatność końcową do czasu wejścia w życie ww. rozporządzenia, szczególnie dla umów podpisanych na maksymalne kwoty finansowania, gdzie zmiana umowy pozwoliłaby beneficjentowi podwyższyć kwotę otrzymanej pomocy.

5 września Zarząd KRIR przekazał opinię do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontroli jakości paliw. Zarząd KRIR zauważył, że przedstawiony projekt może przynieść niezwykle negatywne konsekwencje w postaci zapaści opłacalności upraw rzepaku, kukurydzy oraz załamanie tej części rolnictwa wraz z branżą olejarską, gorzelniczą, biopaliw oraz paszową.

9 września Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Samorząd rolniczy uważa, że wsparcie powinno również przysługiwać do już istniejących instalacji fotowoltaicznych, które nie współpracują z magazynami energii oraz pompami ciepła. Ponadto, powinno się zapewnić możliwość zainstalowania urządzeń, które pozwolą na przekroczenie np. o 20% ekwiwalentu łącznego średniego zużycia energii elektrycznej w danym gospodarstwie rolnym lub uwzględnić przyszłe zapotrzebowanie na energię wynikające z zainstalowania pompy ciepła.

13 września Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o zorganizowanie spotkania informującego o działaniach wprowadzonych przez Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

13 września Zarząd KRIR w ślad za pismem w sprawie uwag do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, zawnioskował o zwiększenie maksymalnej kwoty pomocy na jednego beneficjenta w obszarze „zielona energia w gospodarstwie” do 200 tys. zł.

14 września Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie przyspieszenia wypłaty środków na dofinasowanie zakupu nawozów mineralnych zawierających azot.

19 września Zarząd KRIR zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwy w sprawie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 29 czerwca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne w zakresie objęcia całego kraju jednolitymi, wydłużonymi okresami polowań na jelenie.

 19 września Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwy w sprawie zwiększenia puli środków dofinansowania do kwoty 8000 zł oraz włączenia zakupu i montażu orynnowania do kosztów kwalifikowanych w Programie Priorytetowym „Moja Woda” na lata 2020-2024.

27 września Zarząd KRIR w związku z posiedzeniem Rady Społecznej ds. gospodarowania gruntami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, przekazał tematy, które powinny zostać poruszone na ww. posiedzeniu. Dotyczyły one m.in. problemu rozdysponowania małych działek, zmiany sposobu naliczania czynszu dzierżawnego oraz sposobu wydawania opinii nt. sprzedaży działek ZWRSP.

28 września Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Aktywów Państwowych J. Sasina w sprawie umożliwienia rolnikom – producentom warzyw, owoców i roślin ozdobnych w szklarniach i pod osłonami foliowymi zakupu węgla bezpośrednio z kopalni na warunkach preferencyjnych.

29 września Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi stanowiska Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie importu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy oraz w sprawie urealnienia dopłat rolniczych.

29 września Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi stanowiska Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej w sprawie jednolitych standardów w zakresie płodów rolnych produkowanych na terenie UE i tych sprowadzanych spoza UE, promowania krajowych źródeł białka oraz projektu redukcji stosowania środków ochrony roślin.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych.

5 września 2022 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyło się posiedzenie grupy roboczej „jaja i drób”. Z ramienia Krajowej rady Izb Rolniczych w zebraniu wziął udział Pan Zygmunt Stromski. Eksperci z poszczególnych krajów członkowskich UE zwrócili szczególną uwagę na trudną sytuację sektora związaną z rosnącymi kosztami hodowli, coraz bardziej rozchwianą sytuacją rynkową, jak również geopolityczną. Sytuacja sanitarna w związku z grypą ptasią, która w takich krajach jak Holandia spowodowała znaczące straty hodowców bez możliwości otrzymania rekompensaty, ponieważ rolnik otrzymuje tylko zwrot kosztów za utylizację utraconego drobiu, a nie za zwierzęta. W Polsce sytuacja jest trudna, jeśli chodzi o koszty energii. Spadły ceny paszy, ale nie rekompensuje to jednak wzrostu kosztów produkcji. Poprawiła się sytuacja, jeśli chodzi o sprzedaż jaj, ceny są stabilne. Hodowcy obawiają się najbardziej wysokiego wzrostu kosztów w okresie zimowym, gdzie na potrzeby zwierząt trzeba będzie włączyć ogrzewanie. Kwestia kosztów energii będzie tego roku największym wyzwaniem dla hodowców drobiu. W niektórych państwach unijnych obserwuje się spadek konsumpcji mięsa drobiowego co związane jest z wyższymi cenami za mięso i inflacją w Unii Europejskiej.

6 września 2022 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „zboża, rośliny oleiste i białkowe”. Eksperci przedstawili sytuację rynkową w poszczególnych krajach członkowskich. W Belgii sytuacja jest podobna do tej z ubiegłego roku. Niepokojące są jednak okresy długiej suszy, które w tym roku trwały wyjątkowo długo i doprowadziły do znacznego zmniejszenia się plonów.  Polsce rolnicy znacząco odczuwają brak dostępu do nawozów, co z kolei może wpłynąć na zubożenie ziemi i w konsekwencji mieć negatywny wpływ na zbiory w przyszłych latach. Na Litwie sytuacja podobna jak w Polsce dodatkowo kwestie nawozów ze względu na ich koszt i dostępność są dla rolników bardzo istotne. 

W dniu 8 września 2022 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie POCC-CCC. Członkowie posiedzenia omówili tematy związane z przygotowaniem posiedzeń Prezydiów Copa-Cogeca, które mają się odbyć pod 22-23 września 2022 r. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił informacje odnośnie zatwierdzenia budżetu 2023 przez Prezydia Copa i Cogeca oraz projekt kalendarza posiedzeń prezydencji i prezydiów Copa i Cogeca oraz POCC/CCC w 2023.

W dnia 14-15 września 2022 r. odbyło się posiedzenie przedstawicieli izb rolniczych krajów grupy wyszehradzkiej w Czechach. Ze strony KRIR, udział w spotkaniu wziął Robert Nowak - Członek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych. Drugiego dnia posiedzenia, odbyła się konferencja prasowa, w związku z nieformalnym spotkaniem ministrów rolnictwa i rybołówstwa w Pradze. Spotkanie zakończyło się podpisaniem "Memorandum Praskiego", w którym zaapelowano o:

  • Zawieszenie uprawnień do emisji przynajmniej na krótki okres;
  • Ograniczenie cen energii i zrekompensowanie rolnikom wysokich cen nawozów i innych ważnych nakładów rolnych;
  • Wsparcie dotarcia ukraińskim produktom rolnym na rynki eksportowe krajów trzecich, gdzie produkty te są bardzo potrzebne, ale jednocześnie musimy wdrożyć środki, które pomogą złagodzić problemy logistyczne, ceny rynkowe i dochody lokalnych rolników z UE w odpowiednich państwach członkowskich. Ponieważ ochrona krajowych producentów przed niebezpieczeństwem stania się ofiarami okoliczności spowodowanych liberalizacją importu z Ukrainy jest kluczowa, okoliczności, które doprowadzą do pewnych bankructw rodzimych rolników;
  • Rozszerzenie tymczasowych ram kryzysowych w celu umożliwienia państwom członkowskim wykorzystania elastyczności przewidzianej w przepisach dotyczących pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę;
  • Promowanie samowystarczalności energetycznej rolników, w szczególności promocja OZE;
  • Biorąc pod uwagę wzrost obciążenia biurokratycznego rolników, istniejące wyzwania klimatyczne, potencjalny wpływ wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu, wpływ kryzysu światowego oraz potrzebę wzmocnienia bezpieczeństwa żywnościowego, apelujemy o zwiększenie finansowania w ramach WPR;
  • Przeznaczanie funduszy/środków europejskich na badania hodowlane, a także wspieranie stanowiska opartego na czysto naukowych podstawach w zakresie rozwoju nowych odmian odpornych, w tym NGT;
  • Odrzucenie jakiegokolwiek zobowiązania ustanowionego w projekcie SUR do zmniejszenia ilości pestycydów stosowanych przez państwa członkowskie, które mają zużycie środków ochrony roślin poniżej średniej europejskiej;
  • Zwiększenie limitu pomocy de minimis na podstawową produkcję rolną.

15 września 2022 roku w Sekretariacie COPA-COGECA w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „wołowina”. Eksperci nawiązując do aktualnej sytuacji geopolitycznej zwrócili uwagę na bardzo wysokie koszty produkcji i coraz wyższe między innymi obawy dotyczące kosztów paszy. Niepokoi spadająca konsumpcja mięsa oraz trudna sytuacja sektora w związku konsekwencjami wojny w Ukrainie. Udaje się pokryć koszty, przy bardzo niskiej dochodowości dla rolników. Trudno zdobyć pasze. W Niemczech główne problemy to koszty paszy i dostępność kiszonki. W Polsce ceny w ostatnich tygodniach ustabilizowały się. Koszty produkcji wzrosły znacznie, rolnicy pracują na bazie pasz produkowanych w gospodarstwach. W Irlandii handel żywcem jest stabilny. Przetwórcy mówią o presji konsumentów, jeśli chodzi ceny. Koszty paszy, paliwa i energii są głównym tematami, na które zwracają uwagę rolnicy w kontekście hodowli zwierzęcej. W Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii konsumpcja wewnętrzna utrzymuje się na dobrym poziomie. Rząd zaproponował pułapy na koszty energii, co może być pozytywnym sygnałem dla konsumpcji. Pogłowie spadło o 0.7%. Eksport jest bardzo ważny, żeby zachować równowagę między podażą i popytem. Eksperci omówili kwestię dyrektywy dotyczącej emisji przemysłowych, gdzie zgodnie z propozycją Komisji sektor wołowiny ma być włączony do wspólnego wysiłku zmniejszenia emisji CO2w Unii Europejskiej. W tym temacie niektóre z delegacji opowiadają się za status quo i nie zgadzają się na włączenie sektora wołowiny do tej dyrektywy, zwracając uwagę na zróżnicowanie systemów hodowli w poszczególnych krajach członkowskich, co może zaburzyć jednolity rynek. Eksperci potwierdzili również, że rolnicy są już obarczeni ogromnymi obciążeniami związanymi z kosztami energii i produkcji, że jakiekolwiek kolejne zmiany doprowadzić mogą do drastycznego zmniejszenia się pogłowia w całej Unii Europejskiej a tym samym zwiększenia importu mięsa z krajów trzecich.

22 i 23 września 2022 roku w Sekretariacie COPA-COGECA odbyły się posiedzenia Prezydium COPA-COGECA. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych w zebraniu wzięli udział Prezes KRIR W. Szmulewicz i Członek Zarządu KRIR R. Czaicki. Członkowie Prezydium dyskutowali z ambasadorem Jaroslavem ZAJÍČKIEM (zastępca kierownika stałego przedstawicielstwa Czech - Coreper I) na temat priorytetów czeskiej prezydencji w zakresie rolnictwa i kluczowych kwestii półrocznej prezydencji. Nieformalna Rada ds. Rolnictwa spotkała się w Pradze 15 i 16 września. Tytuł spotkania brzmiał „Rola rolnictwa i żywności UE w zrównoważonej, globalnej produkcji żywności”.  Przewodniczący COPA i COGECA wzięli udział w tym posiedzeniu, które skupiło się na innowacji i sytuacji rynkowej w świetle ekstremalnych kosztów energii. Ponadto przeprowadzano wybory na stanowisko przewodniczącego i wiceprzewodniczącego COPA. Wybory na przewodniczącego odbyły się przez aklamację. Na kolejną dwuletnią kadencję wybrano Panią Christine Lambert z francuskiej organizacji FNSEA. Kandydatem polskich organizacji na Wiceprzewodniczącego Komitetu COPA był Senator Jerzy Chróścikowski, jednak nie uzyskał wystarczającej liczby głosów na Wiceprzewodniczącego.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 7 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com