IMG_0168.JPG Koniec żniw zgodnie z wielowiekową tradycją stawał się świętem zwanym w zależności od różnych części Polski dożynkami, wyżynkami wieńcem czy obżynkami. Według  żniwnej tradycji po ścięciu ostatniego łanu dziewczęta  uczestniczące w pracach polowych wiły ze ściętych zbóż wieńce dożynkowe, które przybierały kolorowymi wstążkami, ziołami, kwiatami oraz orzechami. Często wieniec taki stanowił cały snop zboża. Wieńce te, wraz z bochnem chleba upieczonego z ziarna zżętego zboża żniwiarze składali w darze gospodarzowi jako dowód swojej ciężkiej pracy.
 
 
 
 
Obecnie zgodnie z ludową tradycją dożynki odbywają się w prawie każdej gminie, a role gospodarza pełni wójt, starosta czy wojewoda. Najważniejsze  jednak święto dziękczynienia za plony  ma   miejsce w Częstochowie . Tradycyjnie już od wielu lat u progu jesieni - w pierwszą niedzielę września  na Jasnej Górze spotykają się  bowiem rolnicy  z całej Polski, aby podziękować Bogu za plony i prosić o błogosławieństwo na następne żniwa.

W tym roku 2 września w uroczystościach dożynkowych na Jasnej Górze  połączonych z V Pielgrzymką Izb Rolniczych uczestniczyło około 50  tysięcy wiernych na czele z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisławem Kalembą  i Wiktorem Szmulewiczem - Prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych. Honory starostów dożynek pełnili Katarzyna i Arkadiusz Kropidłowscy z Nowego Barkoczyna w Diecezji Pelplińskiej, województwo pomorskie.

Uroczystą mszę świętą podczas, której poświęcono  wieńce dożynkowe  odprawił  metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Natomiast homilię wygłosił abp Józef Michalik, przewodniczący KEP. Mszę świętą zaś celebrowali: bp Edward Białogłowski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników; bp Wacław Śmigiel, biskup diec. Pelplińskiej, ks. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników oraz diecezjalni duszpasterze rolników.

Specjalne słowa do zgromadzonych rolników skierowali też m.in. Prezydent RP  i Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. Prezydent RP Bronisław Komorowski w swoim wystąpieniu podkreślił, że Dożynki Jasnogórskie są ważnym i dobrym miejscem na spotkanie z rolnikami. Dziękuję zatem wszystkim tu zebranym, wszystkim rolnikom, wszystkim bliskim, którzy z państwem przyjechali za owoce waszej ciężkiej, rolniczej pracy. Dziękuję wszystkim ludziom polskiej wsi za to, jak dbacie o nasze wspólne dziedzictwo, o polską ziemię – mówił prezydent RP.
 
 
IMG_0174.JPG  IMG_0313.JPG IMG_0339.JPG
 
Zabierając głos, Prezes KRIR zwrócił uwagę, że przepiękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem. Ten gest jest wyrazem braterstwa, przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi. Prezes KRIR przypomniał słowa Jana Pawła II, który powiedział ,,Oddaje hołd spracowanym rękom polskiego rolnika . Tym rekom, które z ciężkiej  ziemi wydobywały  chleb dla kraju , a w chwilach zagrożenia gotowe były tej ziemi strzec i bronić’’. Wielu ludziom trudno  jest  docenić pracę rolnika. Często zapominają, że bezpieczeństwo człowieka  to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej i nic tego nie przekreśli. Dlatego też pragnąłbym, aby w całym społeczeństwie docenianie i szacunek pracy polskiego chłopa były obecne przez cały rok , a nie tylko przy okazji święta takiego, jak dzisiejsze – powiedział Prezes KRIR.

Po zakończeniu homilii delegacje   z poszczególnych diecezji i instytucji  złożyli   na ołtarzu dary. Wśród nich był również kosz pełen owoców i chleba wypieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych plonów przygotowany przez samorząd rolniczy oraz Ewangeliarz  ufundowany przez Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. W  uroczystej dziękczynnej  sumie  oprócz  Zarządu KRIR  brały udział również   poczty sztandarowe z  izb rolniczych, których przedstawiciele  uczestniczyli w V pielgrzymce samorządu rolniczego na Jasną Górę.
 
 
IMG_0254.JPG  IMG_9943.JPG IMG_9984.JPG
 
W przeddzień  zaś Narodowych Dożynek izbowi pątnicy uczestniczyli w zorganizowanym w  Częstochowie  przez KRIR spotkaniu poświęconym omówieniu aktualnej sytuacji w polskim rolnictwie  oraz zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich.
 
 
 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com