IMG_2463.JPG W dniu 12 listopada br. w Warszawie w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja przedstawicieli izb rolniczych z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisławem Kalembą pn. „Polityka rolna krajowa i UE w nowej perspektywie finansowej oraz rola Izb Rolniczych w kształtowaniu tej polityki”.  W spotkaniu wzięło udział blisko 500 przedstawicieli izb rolniczych ze wszystkich województw.  Podczas kilkugodzinnej debaty rozmawiano o rolnictwie i obszarach wiejskich. Mówiono też o planach wprowadzania podatku dochodowego dla rolników, o możliwościach zakupu ziemi, zbyt dużych wymaganiach ze strony służb weterynaryjnych czy szkodach wyrządzanych w uprawach rolnych przez dzikie zwierzęta.

 

 

 

W zorganizowanym przez Krajową Radę Izb Rolniczych spotkaniu, oprócz przedstawicieli samorządu rolniczego wzięli udział: Wiceprezes Rady Ministrów Waldemar Pawlak, Posłowie na Sejm Jan Krzysztof Ardanowski, Marek Sawicki oraz Piotr Walkowski, Europosłowie Jarosław Kalinowski oraz Czesław Siekierski, a także Prezes Agencji Rynku Rolnego Lucjan Zwolak, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski.

Zabierając głos, Prezes KRIR domagał się uprawnień dla izb, takich jak są w innych krajach np. Francji, Austrii i Niemczech, gdzie w zarządzaniu rolnictwem współodpowiadają izby. Jak zauważył, samorząd rolniczy istnieje już 15 lat i czas zwiększyć jego kompetencje. Chodzi o możliwość współdecydowania przy sprzedaży państwowej ziemi, zajęcie się doradztwem rolnym czy szkolnictwem na wsi - wyliczał. Prezes Szmulewicz zapewnił, że Izby są gotowe do podjęcia takich zadań i wzięcie odpowiedzialności za politykę agrarną.
Premier Pawlak poparł zdanie rolników, że w chwili obecnej rolnicy już płacą podatek dochodowy w postaci podatku rolnego. Stwierdził również, że aktualnie KRUS, który w mediach jest przedstawiany jako zagrożenie dla bytu Państwa, jest obecnie najlepszym i najprostszym systemem ubezpieczeń zdrowotnych w rolnictwie.

Premier zauważył, że rolnicy płacą dzisiaj ponad miliard złotych podatku rolnego, przy prawe 100 mld wartości produkcji podstawowej. Gdybyśmy przyjęli, że rentowność w rolnictwie  wynosi 5%, tj. więcej niż średnia, to oznacza, że rolnicy płacą już w tej chwili 19-20% podatku od zysku. W związku z tym dyskusję na temat uznaje za bezzasadną, gdyż rolnicy płacą w tej chwili podatki na poziomie wyższym niż korporacje. Zaznaczył, że w podatku dochodowym od osób prawnych podatek CIT średnio wynosi 0,42% od obrotu, a w rolnictwie jest to ponad 1%.

Jeżeli chodzi o podatek rolny w rolnictwie, zdaniem Premiera Pawlaka funkcjonuje on idealnie. Wszyscy się do niego przyzwyczaili, działa bez zarzutów, jest prosty w naliczeniu. Po co to zmieniać? Nie ma potrzeby. I takie stanowisko będzie prezentował.
IMG_2471.JPG
IMG_2472.JPG
 IMG_2479.JPG IMG_2494.JPG
W trakcie spotkania Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował, że celem Polski w negocjacjach dot. Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 jest wyrównanie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników do poziomu unijnego. Minister zapewnił ponadto, że Polska chce utrzymać dofinansowanie tzw. drugiego filara, czyli środków na modernizację gospodarstw i przemysłu rolno-spożywczego i wsi. Minister wyjaśnił, że chodzi o ok. 13,5 mld euro, które Polska otrzymuje w tej perspektywie finansowej m.in. na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Minister Kalemba tłumaczył również, że jeżeli chodzi o pierwszy filar to stanowisko jest takie, żeby płatności w Polsce wynosiły tyle, ile średnia w UE, czyli ok. 260 euro na hektar. Zaznaczył, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 część inwestycji na obszarach wiejskich może być finansowana z funduszu spójności m.in. drogi i internet, melioracje itp.

W trakcie spotkania Minister wyraził przekonanie, ze błędem administracji państwowej jest to, że nie odważy się przekazać konkretnych zadań izbom rolniczym, chociaż ustawa o izbach rolniczych na to pozwala. Obecnie doradztwo jest w kompetencjach marszałków województw. Zdaniem ministra, izby rolnicze mogłyby się już tym zająć 10 lat temu i wtedy wiadomo byłoby, jak sobie radzą z takim zadaniem.

Minister Kalemba zapowiedział, że resort rolnictwa zajmie się nowelizacją ustawy prawo łowieckie i oczekuje na propozycje nowych przepisów od Izb Rolniczych. Chodzi m.in. o rekompensaty za szkody powodowane przez zwierzynę łowną.

Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, podsumowując spotkanie, stwierdził: „Izby są potrzebne, chcemy by wszystkie decyzje dotyczące wsi i rolnictwa podejmowane były z naszym udziałem”.

Więcej zdjęć w Galerii.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com