P1080317.JPG 4 grudnia br. odbyło się VII Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych IV Kadencji. Członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych wysłuchali między innymi informacji  z dotychczasowej działalności Zarządu KRIR oraz przyjęli uchwałę w sprawie budżetu KRIR na 2013 rok oraz przyjęli stanowisko odnośnie ośrodków doradztwa rolniczego. Dyskutowali też na temat aktualnej sytuacji na polskiej wsi oraz przyszłości Wspólnej Polityki  Rolnej. W spotkaniu udział wzięli również: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Stanisław Kalemba, Podsekretarz Stanu w MRiRW Zofia Szalczyk oraz Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski.

Spora część dyskusji dotyczyła problemu dopuszczania udziałowców spółek (najczęściej z udziałem kapitału zagranicznego) w roli rolników indywidualnych do przetargów ograniczonych na sprzedaż ziemi. Nierzadko jest to nawet ziemia, która została wcześniej wyłączona przez Agencję z przedmiotu dzierżawy danej spółki.

Nabywca, z którym rolnicy indywidualni nie są w stanie konkurować finansowo, wnosi następnie nabyte grunty aportem do spółki, czyli w ten sposób wyłączone przez ANR grunty wracają do firmy, stają się jej własnością i absolutnie nie służą powiększaniu gospodarstw rodzinnych! Następnie nabywca- cały czas w fałszywej roli rolnika indywidualnego- przystępuje do kolejnych takich przetargów.

Samorząd rolniczy jest bezsilny a wśród rolników indywidualnych dążących do powiększania gospodarstw rodzinnych narasta rozgoryczenie i niezadowolenie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com