wykres.pngW dniu 10 lipca br. Zarząd KRIR zgłosił swoje uwagi do projektu rozporządzenia Rady Ministrów ws. "wysokości współczynników redukcyjnych na lata 2014-2015". W opinii Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych wartość współczynników redukcyjnych ma istotne znaczenie nie tylko w realizacji Narodowych Celów Wskaźnikowych, szczególnie w udziale biopaliw i biokomponetów w paliwach ciekłych, ale również przekłada się w istotny sposób na produkcję rolną rzepaku. Projektodawca nie uwzględnił w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia wpływu regulacji rozporządzenia na produkcję rolną.

 

 

Ponadto Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych prezentuje stanowisko, w którym Narodowy Cel Wskaźnikowy w zakresie udziału biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych powinien być realizowany w oparciu tylko i wyłącznie o surowce rolnicze pochodzące z danego kraju, który realizuje przyjęte w danym państwie wskaźniki NCW czyli Polskie Narodowe Cele Wskaźnikowe powinny być realizowane w oparciu o polską produkcję rolną w zakresie biomasy czy też produkcji biokomponetów, uwzględniając w ten sposób i wykorzystując krajowy potencjał rolny.

Zgodnie z projektem rozporządzenia minimalny udział określony został przez współczynnik redukcyjny na lata 2014-2015 na poziomie obowiązującym w latach 2012 -2013 w wartości 0.85.  Podmioty realizujące Narodowy Cel Wskaźnikowy są zobowiązane zapewnić w danym roku, co najmniej minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych sprzedawanych, zbywanych w innej formie lub zużywanych na potrzeby własne.

W Polsce Narodowy Cel Wskaźnikowy realizowany jest przez podmioty które wykorzystują w danym roku nie mniej niż 70 % biokomponentów wytworzonych przez wytwórców, prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania biokomponentów, z surowców rolniczych pozyskiwanych z gospodarstwa rolnego położonego na obszarze co najmniej jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym na podstawie umowy kontraktacji zawartej między producentem rolnym prowadzącym to gospodarstwo a wytwórcą lub pośrednikiem lub biomasy pozyskiwanej na podstawie umowy dostawy zawartej między pośrednikiem a wytwórcą, lub surowców rolniczych pozyskiwanych z produkcji własnej wytwórców. 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com