PROW-14-20 logoW odpowiedzi na projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, pismem z dnia 7 marca 2016 r. samorząd rolniczy generalnie poparł zaproponowane w projekcie zmiany. Niemniej jednak, zgłosił poniższe uwagi i spostrzeżenia do projektu.

Z przesłanego projektu rozporządzenia wynika, że projektodawca przeanalizował najważniejszy problem, który pojawił się w ubiegłym roku przy naborze na „premie dla młodych rolników” i skorygował przepisy, które dyskryminowały niektórych „młodych rolników” z korzystania z premii.

Jednak analizując projekt rozporządzenia, Zarząd KRIR nie dostrzegł widocznego uproszczenia zasad przyznawania pomocy, które ułatwiłyby młodym gospodarzom wnioskowanie o premię.

Samorząd rolniczy nadal niezbyt pozytywnie ocenił kryteria oceny przyznawania pomocy finansowej w ramach tego działania, które były bardzo negatywnie oceniane przez rolników. Kontynuowany z ubiegłorocznego naboru system oceny punktowej nadal jest skomplikowany. Projektowane przepisy nie precyzują co można rozumieć pod pojęciem postęp biologiczny.

Proponowane przepisy, stanowią, że co najmniej 70% otrzymanej premii trzeba przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe, co brzmi dość ogólnie i daje sporą swobodę w dysponowaniu premią. Zasady przyznawania punktów nie są sformułowane precyzyjnie. Może to stwarzać sytuacje, w których punkty będą przyznawane uznaniowo, np. w przypadku punktów za innowacje, przygotowanie do sprzedaży, czy przetwórstwo płodów rolnych. Pamiętać należy, że niedoprecyzowane przepisy sprawiają dużo problemów dla rolników jak i dowolności interpretacyjne przez pracowników ARIMR.

Z projektu rozporządzenia wynika, że nie zmieniono biznesplanu. Dokument w wersji elektronicznej sprawia wiele problemów podczas wypełniania i jego sprawdzania. Opracowany arkusz działa powoli, a liczne funkcje sprawdzające zgłaszają błędy, których przyczynę trudno ustalić i je poprawić.

W projektowanym rozporządzeniu zaproponowano skrócenie w 2016 roku terminu na podanie do publicznej wiadomości ogłoszenia o naborze wniosków o przyznanie pomocy z 30 do 14 dni przed dniem planowanego rozpoczęcia terminu składnia tych wniosków. Projektodawca odpowiedzialny za ostateczny kształt przepisów regulujących przyznawanie premii powinien ważne dla rolników dokumenty przygotowywać stosownie wcześniej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com