20-lecie grupoweW dniu 24 sierpnia 2016 r. w Parzniewie obchodzono Jubileusz 120-lecia powstania pierwszej na ziemiach polskich izby rolniczej oraz 20-lecia reaktywacji izb rolniczych, który Honorowym Patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczystość połączona była z otwarciem budynku szkoleniowo-biurowego dla rolników, w którym mieści się także siedziba Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Początki izb rolniczych w Europie przypadają na początek XIX wieku. Ważne miejsce w historii formowania się samorządu rolniczego w Europie odegrała Francja i Niemcy. Pierwsza izba rolnicza na ziemiach polskich powstała w Poznaniu w roku 1895. Inicjatywa utworzenia tej izby, która przyjęła nazwę Wielkopolskiej Izby Rolniczej wyszła od Niemców, a podstawę prawną do jej funkcjonowania stanowiła pruska ustawa o izbach rolniczych. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku historię izb rolniczych można podzielić na trzy okresy. W pierwszym okresie, obejmującym lata 1918 – 1928, zachodnio-polskie izby rolnicze zrobiły bardzo dużo dla podniesienia na swoich terenach techniki produkcji rolniczej i hodowlanej oraz dla oświaty rolniczej. Zasadnicze znaczenie dla rozwoju samorządu rolniczego w Polsce miało rozporządzenie Prezydenta RP o izbach rolniczych z dnia 22 marca 1928 roku. Rozporządzenie to otworzyło drugi okres, ważny w historii polskich izb rolniczych. Według rozporządzenia z 1928 roku izba rolnicza została zdefiniowana jako jednostka samorządu gospodarczego i osoba publiczno-prawna, działająca na obszarze jednego województwa i w granicach ustaw państwowych oraz własnego statutu. Na podstawie rozporządzenia instytucja izb rolniczych została wprowadzona na obszarze całego państwa. Trzeci etap formowania się izb rolniczych wiązał się z nowelizacją ustawy o izbach rolniczych z dnia 27 października 1932 roku. W nowelizacji ustawy nie uległy zmianie zasadnicze kompetencje izb rolniczych, zostały one jedynie rozszerzone. Pracę izb rolniczych przerwał wybuch II wojny światowej. Po zakończeniu II wojny światowej już w marcu 1945 roku rozpoczęła swoją działalność Wojewódzka Izba Rolnicza w Poznaniu. Obok izby poznańskiej działalność prowadziły także inne izby rolnicze jednak niektóre z nich np. warszawska, kielecka i białostocka pozostały jedynie na etapie organizacyjnym. Przede wszystkim pracę izb rolniczych utrudniały przeszkody natury politycznej. Przemiany roku 1989 odrodziły nadzieje środowiska rolniczego na wznowienie działalności własnego samorządu, po 50-letnim okresie niebytu za rządów PRL. Efektem kilkuletnich starań była uchwalona 14 grudnia 1995 roku ustawa o izbach rolniczych, która stworzyła podstawy prawne do przeprowadzenia demokratycznych wyborów i wyłonienia organów samorządu rolniczego. Następnym etapem była nowelizacja ustawy o izbach rolniczych z dnia 21 czerwca 2001 roku, która przyniosła rozszerzenie zakresu kompetencji samorządu rolniczego oraz wprowadziła zmiany w jego strukturze organizacyjnej.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się o godzinie 11:00 uroczystą Mszą Świętą z udziałem pocztów sztandarowych wojewódzkich izb rolniczych i KRIR w Kościele Św. Kazimierza w Pruszkowie, którą koncelebrował bp Michał Janocha oraz ks. Marian Mikołajczak – proboszcz parafii Św. Kazimierza.

Następnie, uczestnicy zgromadzili się przy ul. Przyszłości 5 w Parzniewie, gdzie odbyło się uroczyste poświęcenie przez Koncelebransów Mszy Św. i otwarcie budynku szkoleniowo biurowego KRIR, którego dokonali: Posłowie do Parlamentu Europejskiego, Posłowie na Sejm RP, przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych, przedstawiciele francuskich, słowackich, węgierskich i litewskich izb rolniczych, Prezesi 16 wojewódzkich izb rolniczych, Prezes Honorowy KRIR, Prezes KRIR II kadencji i Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych wraz z zarządem V kadencji.

KRIR 20lat msza sw 6 KRIR 20 lat otwarcie 27 KRIR 20 lat otwarcie 12 KRIR 20 lat otwarcie 34

 Główne uroczystości Jubileuszu rozpoczęły się od powitania przez Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych gości, którzy przybyli na uroczystość: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pan Andrzej Dera; Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Jurgiel; Posłowie do Parlamentu Europejskiego: Pan Czesław Siekierski - Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE oraz Pan Jarosław Kalinowski; Posłowie na Sejm RP na czele z Panem Jarosławem Sachajko – Przewodniczącym Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Panem Janem Krzysztofem Ardanowskim, Wiceprzewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych II kadencji i Pani Dorota Niedziela, Wiceprzewodnicząca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi; przedstawiciele samorządowych władz wojewódzkich i lokalnych: Wojewoda Mazowiecki – Pan Zdzisław Sipiera, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego – Pani Janina Ewa Orzełowska, Starosta Pruszkowski – Pan Maksym Gołoś, Zastępca Burmistrza Brwinowa – Pan Sławomir Walendowski; Minister Rolnictwa w latach 1990-1991 oraz 2003 Pan Adam Tański; Honorowy Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Józef Waligóra, Prezes Francuskich Izb Rolniczych APCA w Paryżu Pan Guy Vasseur z Prezesami Regionalnych Izb Francuskich, Prezes Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej Pan Milan Semančík, Prezes Litewskich Izb Rolniczych – Pan Andriejus Stanickas wraz z delegacją, przedstawiciele Węgierskiej Izby Rolniczej Pan Béla Kocsy oraz András Laczkó; przedstawiciele rolniczych agencji i agend, instytucji rządowych i instytutów naukowych, Szefowie Rolniczych Związków Branżowych i Zawodowych, sprawcy budowy: Architekt Pan Macieja Hejna, Pan Dariusz Żak właściciel firmy Korporacja Budowlana Darco z Radomia (wykonawcy inwestycji), kierownicy budowy, wykonawcy oraz Pan Waldemar Szleper – Inspektor Nadzoru; sąsiedzi i przyjaciele – Kierownik Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt, Dyrektor Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, przedstawiciele Mazowieckiej Izby Rolniczej – członkowie Zarządu i Dyrektorzy Biura, Prezesi, członkowie wojewódzkich izb rolniczych i delegaci do Krajowej Rady Izb Rolniczych; Przewodnicząca Rady Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych wraz z Prezydium Rady oraz przedstawiciele mediów.

Prezes Krajowej rady Izb Rolniczych zaznaczył, że Uroczystość ta nie mogłaby odbyć się bez wsparcia sponsorów i partnerów, którym serdecznie podziękował. Byli to:

  1. Bayer Sp. z o.o. reprezentowana przez Pana Adama Kopyścia, Kierownika ds. relacji zewnętrznych;
  2. Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. w Broniszach – największe centrum hurtowej dystrybucji świeżych owoców i warzyw oraz kwiatów i dodatków kwiatowych reprezentowany przez Pana Krzysztofa Karpę, Wiceprezesa Zarządu;
  3. Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW reprezentowane przez Panią Ewę Stachurę-Kruszewską, Prezes Zarządu oraz Panią Katarzynę Niegowską Dyrektor Biura Promocji i Organizacji Sprzedaży;
  4. Bank BGŻ BNP Paribas reprezentowany przez Pana Bartosza Urbaniaka Członka Zarządu oraz Pana Jakuba Kępczyńskiego;
  5. Grupa Azoty S. A.
  6. Krajowa Spółka Cukrowa S.A.;
  7. John Deere Polska Sp. z o.o. reprezentowana przez Pana Piotra Dziamskiego Branch Tactical Marketing Manager;
  8. Międzynarodowe Centrum Targowo-Wystawowe Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, organizatora Centralnych Targów Rolniczych, reprezentowane przez Pana Tomasza Szypułę, Członka Zarządu;
  9. Agencja Nieruchomości Rolnych;
  10. Agencja Rynku Rolnego;
  11. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Kolejnym punktem Jubileuszu było wystąpienie Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pana Ministra Andrzeja Dery, który odczytał list Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości oraz wręczył odznaczenia państwowe, które otrzymali:

Złoty Krzyż Zasługi

  1. Bronisław Węglewski

Srebrny Krzyż Zasługi

  1. Adam Iżowski
  2. Bogdan Zioła

Brązowy Krzyż Zasługi

  1. Bogdan Fleming
  2. Jan Kozak
  3. Grzegorz Leszczyński
  4. Bogdan Łakomy
  5. Stanisław Myśliwiec
  6. Tadeusz Skiba

Po uroczystości odznaczeń państwowych głos zabrał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Jurgiel, który zwrócił się do działaczy samorządu rolniczego, aby po latach doświadczeń rozważyć ponownie, jaką rolę mają pełnić i na jakich zasadach powinny funkcjonować izby rolnicze,  teraz i w przyszłości. W okresie międzywojennym miały one istotny udział w zarządzaniu rolnictwem. Ustawa z 1995 roku  sprowadzała  je przede wszystkim do roli opiniodawczej. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podziękował za dotychczasową współpracę z Prezesem i Zarządem KRIR, z zarządami izb rolniczych, złożył też jubileuszowe gratulacje i życzenia.

KRIR 20lat Uroczystość 22 KRIR 20lat Uroczystość 26 KRIR 20lat Uroczystość 32 KRIR 20lat Uroczystość 33

Następnie dokonano odznaczeń samorządu rolniczego „Zasłużony dla samorządu rolniczego”, którego dokonali: Honorowy Prezes KRIR Józef Waligóra, Prezes KRIR II kadencji, obecnie Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. Postanowieniami Kapituły Odznaczeń KRIR odznaczeni zostali za zasługi dla samorządu rolniczego na rzecz rolników:

Złotą odznaką KRIR

  1. Krzysztof Jurgiel
  2. Roman Jagieliński
  3. Jarosław Kalinowski
  4. Artur Balazs
  5. Czesław Siekierski
  6. Ryszard Ciźla
  7. Leszek Grala
  8. Piotr Walkowski
  9. Bronisław Węglewski
  10. Stanisław Bartman
  11. Robert Nowak

Srebrną odznaką KRIR

  1. Zenon Bistram
  2. Ryszard Czaicki
  3. Herbert Czaja
  4. Jan Heichel
  5. Ryszard Kierzek
  6. Roman Włodarz
  7. Andrzej Frąckowiak
  8. Wiesław Kubicki
  9. Mirosław Borowski
  10. Julian Sierpiński
  11. Władysław Szeląg
  12. Bożena Hankiewicz
  13. Paweł Wienconek
  14. Henryk Dankowiakowski
  15. Jacek Kuczajowski
  16. Jerzy Kuzański

Brązową odznaką KRIR

  1. Włodzimierz Okrajek
  2. Franciszek Kantor
  3. Paweł Augustyn
  4. Danuta Lebioda
  5. Michał Lipiński
  6. Piotr Burek
  7. Grzegorz Leszczyński
  8. Jan Marek Lenczowski
  9. Andrzej Lis
  10. Bogusław Włodarczyk
  11. Gustaw Jędrejek
  12. Jacek Malicki
  13. Agnieszka Łodej
  14. Arkadiusz Bęben
  15. Jarosław Jelinek
  16. Grzegorz Wysocki
  17. Krzysztof Wróblewski
  18. Karol Bujoczek
  19. Jolanta Pisarska
  20. Katarzyna Szczepaniak

Po uroczystości odznaczeń samorządu rolniczego wręczono pamiątkowe deski z okazji 20-lecia reaktywacji samorządu rolniczego, które otrzymali prezesi KRIR wszystkich kadencji oraz prezesi francuskich, słowackich, węgierskich i litewskich izb rolniczych.

Następnie, goście i uczestnicy Jubileuszu obejrzeli film na temat rysu historycznego izb rolniczych, który został przygotowany na uroczystość, po czym głos zabrali goście i uczestnicy Jubileuszu, którzy składali gratulacje i wręczali pamiątkowe listy, wyróżnienia, deski i upominki na ręce Prezesa KRIR. Biuro KRIR przygotowało dla wszystkich uczestników jubileuszowe medale, które zostały wręczone dla upamiętnienia Uroczystości. Przygotowano także uroczysty tort jubileuszowy dla wszystkich gości, a na zakończenie obchodów czas gościom umilał zespół Blues Fellows oraz Ludowy Zespół Artystyczny SGGW-AR „Promni”.

KRIR 20lat Uroczystość 42 KRIR 20lat Uroczystość 52 KRIR 20lat Uroczystość 70 KRIR 20lat Uroczystość 74

Więcej zdjęć w galerii - zobacz >>>

 Slajd2

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com