lekiZgodnie z wczesniej przekazaną informacją, w dniu 17 stycznia 2017 r. Zarząd KRIR przesłał Ministrowi Zdrowia, do wiadomości Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pismo, w którym stanowczo sprzeciwił się projektowi rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia 2017 r. w sprawie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu poza apteką.

Samorząd rolniczy zwrócił uwagę, że w projekcie tym nie wzięto pod uwagę kwestii dostępu do podstawowych leków dla 15 milionów mieszkańców wsi i mniejszych miejscowości. Apteka ogólnodostępna nie ma ekonomicznej racji bytu w większości przypadków na tych obszarach, a nawet jeżeli znajduje się w pobliskiej większej miejscowości czy mieście, to często nie jest otwarta w weekendy, a gdy jest, to jedynie bardzo krótko w soboty.

Stąd, zdaniem izb rolniczych, niezrozumiała pozostaje decyzja Ministerstwa Zdrowia o tak rygorystycznych zmianach na rynku pozaaptecznym. Ograniczeniu mają podlegać nawet tak istotne substancje przeciwbólowe i przeciwgorączkowe jak kwas acetylosalicylowy czy paracetamol. Na przykład, obniżono dawkę kwasu acetylosalicylowego z 500 mg do 300 mg, choć zdaniem ekspertów dawka działająca przeciwbólowo i przeciwgorączkowo to 500 mg. Zdecydowanie zmniejszono także liczbę tabletek w opakowaniu, co przełoży się na wyższe koszty dla pacjentów i dostępność niektórych produktów. Ponadto, wykluczono z listy substancje zwalczające zgagę, która według badań co kilka dni dotyka ok. 30% populacji osób dorosłych.

W związku z powyższym, zgłoszono poniższe zmiany do listy z projektu rozporządzenia z dnia 2 stycznia 2017 r. (zmiany wytłuszczone i podkreślone):

Lp. Nazwa substancji czynnej Moc dopuszczalna Postać farmaceutyczna Maksymalna zawartość substancji czynnych
w opakowaniu produktu
1 Acidum acetylsalicylicum 500 mg tabletki (wszystkie rodzaje) 6000 mg
17 Paracetamolum 500 mg tabletki (wszystkie rodzaje) 6000 mg
18 Ibuprofenum 200 mg tabletki (wszystkie rodzaje) 2000 mg
19

Aluminii hydroxidum+

Magnesii hydroxidum+

Simeticonum

        500 mg +

        400 mg+

        25 mg

tabletki do ssania

       15000 mg+

       12000 mg+

          750 mg

20 Calcii carbonas+ Magnessi carbonas

       700 mg+

       100 mg

tabletki do ssania

       21000 mg+

        3000 mg

21 Hydrogenium peroxydatum 3% płyn/żel

          100 g

22 Cholini salicylas 150 mg pastylki do ssania 2400 mg

 

W ocenie izb rolniczych powyższe zmiany zapewnią podstawową ochronę dla mieszkańców wsi oraz nie zwiększą jej kosztów, przy jednoczesnym znaczącym ograniczeniu listy dostępnych leków poza apteką, co było celem Ministerstwa Zdrowia. Ważny dla samorządu rolniczego pozostaje również wątek ekonomiczny, dlatego też kluczowe jest to, aby wielkość opakowań leków na rynku pozaaptecznym, szczególnie tych najważniejszych, takich jak leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, nie uległy zmianie w stosunku do rozporządzenia z 2009 r.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com