drzewo zlamaneW związku z falą niekorzystnych zjawisk atmosferycznych i nawałnic, które wystąpiły głównie w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim w dniach 11-12 sierpnia 2017 r., na wniosek rolników z tych terenów, w dniu 18 sierpnia 2017 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Prezes Rady Ministrów o podjęcie działań mających na celu jak najszybszą wypłatę pomocy dla tych rolników, którzy zostali poszkodowani podczas tych klęsk.

Przekazano, że w  wyniku nawałnic ogromna ilość plonów uległa zniszczeniu, także przez powalone na pola drzewa, słupy energetyczne i telefoniczne. Ponieważ zdarzyło się to w okresie żniw, wiele plonów nie zostało zebranych. Rolnicy zostali również odcięci od prądu – nie mogąc prawidłowo prowadzić gospodarstwa – udoju czy zbiorów. W tym wypadku konieczna jest natychmiastowa reakcja i wsparcie poszkodowanych rolników w zakresie odnowienia produkcji rolnej na podstawie protokołów szacowania strat sporządzonych przez powołane przez wojewodę komisje. Samorząd rolniczy zadeklarował włączenie się w prace komisji szacujących straty, pomimo, że prace te zbiegają się z czasem żniw.

Zdaniem samorządu rolniczego, należy także rozważyć możliwość ogłoszenia przez Rząd RP stanu klęski żywiołowej na terenach gmin dotkniętych nawałnicą, co umożliwiłoby szacowanie strat we wszystkich gospodarstwach i na wszystkich rodzajach upraw oraz pozwoliłoby rolnikom na skorzystanie z wielu instrumentów, które chociaż w niewielkim stopniu pozwolą zrekompensować ogromne straty spowodowane klęską, jak np. kredyty preferencyjne czy odroczenie płatności składek KRUS. Należy również wnioskować do KE o wcześniejszą wypłatę dopłat bezpośrednich dla poszkodowanych województw

Wniosek przekazany został także do wiadomości ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com