DSC 064925 lipca 2018 r. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Przedstawiciele Wojewódzkich Izb Rolniczych wzięli udział w spotkaniu z Ministrem Środowiska Panem Henrykiem Kowalczykiem. W spotkaniu wziął też udział Pan Piotr Jenoch - Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego Łowczy Krajowy.

Podczas spotkania poruszono tematy bieżące: ustawa Prawo łowieckie, szkody łowieckie wyrządzone przez zwierzynę łowną, nadmierna liczebność zwierzyny łownej, czy metodyka liczenia stanu pogłowia tej zwierzyny.

Rozmowa przede wszystkim dotyczyła kwestii związanych z szacowaniem szkód łowieckich w związku z wejściem w życie ustawy Prawo łowieckie w dniu 1 kwietnia 2018 r. Zmiany wywołały ogromne zamieszczanie zarówno wśród rolników, jak i sołtysów. Minister Kowalczyk podkreślił, że w celu odciążenia sołtysów od obowiązku udziału w szacowaniu szkód, została wprowadzona zmiana do ustawy Prawo łowieckie, polegająca na zastąpienie ich ośrodkami doradztwa rolniczego. Projekt Ustawy Prawo łowieckie został przyjęty przez Sejm i Senat RP i obecnie oczekuje na podpis Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy.

Prezes KRIR Pan Wiktor Szmulewicz zgłosił także Panu Ministrowi problem szkód wyrządzanych w uprawach rolnych przez takie zwierzęta jak: łabędzie, żurawie, czaple, kruki, bobry czy łosie. Rolnicy coraz częściej zgłaszają problemy związane z niszczeniem upraw przez te gatunki.

Przedstawiciele samorządu rolniczego skierowali także pytania do Łowczego Krajowego Pana Piotra Jenocha w sprawie niedostatecznego odstrzału dzików w kraju, w tym strefach ASF, jak również przeprowadzenia właściwego zliczenia stanu zwierzyny. Łowczy Krajowy poinformował, że w obecnej chwili najlepszą metodą jest metoda pędzeń próbnych, która i tak może być obarczona błędem rzędu 20%. Samorząd rolniczy podkreślił także, że plany łowieckie nie są adekwatne do faktycznego stanu zwierzyny w kraju. Minister Środowiska Pan Henryk Kowalczyk, podkreśla, że ten element będzie rozszerzany. Chodzi o to, aby Koła Łowieckie realizowały plany ambitne, a nie tylko plany powielane z lat poprzednich.

Ponadto Łowczy Krajowy zaproponował, w celu skutecznej walki z ASF, przeprowadzenie kampanii ogólnospołecznej dotyczącej bioasekuracji i ochrony bioasekuracji, szkolenia rolników w tym zakresie czy przedstawicieli PGL LP.

Spotkanie miało na celu omówienie sytuacji rolników i ich gospodarstw z związku z dużym pogłowiem zwierzyny łownej oraz dzikiej zwierzyny, która również powoduje szkody w uprawach i płodach rolnych, a nie została objęta ustawą Prawo łowieckie (jak np. żurawie, czaple, łabędzie, bobry, łosie, czy wilki), jak również zliczenia stanu zwierzyny dziko żyjącej, oraz obwodów łowieckich.

 

DSC 0638  DSC 0642  DSC 0643 
 DSC 0650  DSC 0652  DSC 0653
 DSC 0655  DSC 0657  DSC 0658

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com