IMG_1037.JPGW dniu 25 lutego 2019 r. w Parzniewie odbyło się XV posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych V kadencji. Gośćmi posiedzenia byli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki, Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Nowakowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarowania Zasobem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Anna Zając-Plezia, Dyrektor Departamentu Kształtowania Ustroju Rolnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Waldemar Micek oraz Wicedyrektor Biura Świadczeń w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Anna Garbowska.

Dyskusja z zaproszonymi gośćmi dotyczyła przede wszystkim PROW 2014-2020, harmonogramu poszczególnych działań oraz wypłat dopłat bezpośrednich i pomocy suszowej. Podjęto również temat nowelizacji ustawy „Prawo łowieckie” i szacowania szkód łowieckich. Członkowie KRIR zwrócili się również o zmianę przepisów dotyczących terminu wysiewu mineralnych nawozów azotowych ze względu na panujący "głód azotu" roślin ozimych, szczególnie na zachodzie Polski.

IMG_1045.JPG  IMG_1025.JPG   IMG_1028.JPG

W trakcie posiedzenia przyjęto uchwały w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych oraz zarządzenia wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych. Przyjęto również stanowisko w sprawie aktualnej sytuacji na rynku wołowiny i wieprzowiny, o następującej treści:

"W związku z ostatnimi zdarzeniami ujawnienia nielegalnych praktyk w jednej z ubojni w województwie mazowieckim, Krajowa Rada Izb Rolniczych kategorycznie potępia tego typu praktyki. Jako samorząd rolniczy nie możemy zgodzić się na łamanie przepisów prawa i  zasad dobrostanu zwierząt, co bezpośrednio wpływa na wizerunek polskiego rolnika.

Sprawą tą koniecznie muszą zająć się organy ścigania a całkowitą odpowiedzialność powinien ponieść przedsiębiorca, który robił to z pełną świadomością. Taka osoba powinna otrzymać zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Polscy hodowcy i przetwórcy spełniają wysokie wymagania jakie stawia przed nimi system zapewnienia bezpieczeństwa żywności i dobrostanu zwierząt. Niestety takie niechlubne procedery, które występowały także w innych państwach UE, negatywnie wpływają na ocenę całej branży mięsnej i podważają wiarygodność naszej żywności.

W związku z tym Krajowa Rada Izb Rolniczych zwraca się do Rządu RP o podjęcie natychmiastowych działań:

  1. Opracowanie programu naprawczego w procedurach nadzoru uboju;
  2. Rozwiązanie problemu uboju z konieczności;
  3. Opracowanie nowego systemu ubezpieczeń zwierząt.

Samorząd rolniczy w dalszym ciągu wskazuje także na niewystarczające kierowanie środków finansowych na zabezpieczenie gospodarstw przed wirusem ASF, a także brak dostatecznej aktywności krajowych jednostek w przeprowadzeniu wielokierunkowych badań nad wirusem i skutecznymi metodami ograniczenia jego szerzenia. Konieczne jest także zapewnienie wypłaty zaliczek w programach na dofinansowanie bioasekuracji, ponieważ z powodu złej koniunktury na rynku trzody chlewnej, hodowców nie stać na skorzystanie z tych programów. Rolnicy powinni otrzymać pełne rekompensaty z tytułu utraty dochodu z powodu wystąpienia ASF.

Dla tych rynków należy jak najszybciej opracować programy naprawcze, które realnie wpłyną na poprawę sytuacji polskich hodowców."

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com