zywnoscOd kilkunastu dni obserwuje się w kraju spektakularne wahania i spadki cen skupu produktów rolnych. Szczególnie dotyczy to żywca wołowego, jak również wieprzowego, mleka, drobiu, rzepaku, warzyw. Natomiast w placówkach handlowych ceny znacznie wzrosły. Panująca w społeczeństwie atmosfera zagrożenia epidemią wirusa COVID-19 spowodowała wzmożone masowe robienie zapasów i chwilowe braki w zaopatrzeniu - czego nie przewidzieli handlowcy.

Było to i jest nadal okazja dla przetwórców, pośredników i handlowców do windowania cen w górę. W szczególności dotyczy to mięsa i produktów mleczarskich. Brak jest racjonalnych przesłanek podnoszenia cen dla konsumentów, gdyż ceny płacone rolnikom za surowce rolne są jednymi z niższych w Europie, a podwyżki cen w sklepach nie przekładają się w żaden sposób na dochody gospodarstw rolnych.

W świetle sytuacji kryzysowej i związanymi z tym wprowadzanymi przez rząd ograniczeniami – 20 marca 2020 r. Zarząd KRIR przekazał resortowi rolnictwa wniosek o wprowadzenie procedur skupu interwencyjnego, aby powiększyć rezerwy materiałowe dla polskich obywateli. Natomiast, aby ograniczyć działania spekulacyjne w handlu żywnością zwrócono się o niezwłoczne wdrożenie cen rekomendowanych w skupie i sprzedaży produktów i surowców żywnościowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com