trzoda2W opinii Głównego Lekarza Weterynarii zabieg kastracji lub obcięcia ogona niezależnie od tego czy jest to wykonywane w znieczuleniu czy nie powinien być wykonywany przez lekarza weterynarii. Jedynie lekarz weterynarii posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonania czynności lekarsko-weterynaryjnych jakimi niewątpliwie jest kastracja czy amputacja części ogona. Nie wydaje się możliwym, aby kwalifikacje można było nabyć w inny sposób niż poprzez ukończenie studiów lekarsko weterynaryjnych. Należy pamiętać, że wykonanie powyższych zabiegów nie jest wyłącznie kwestią techniczną lecz wymaga wstępnego badania np. w celu wykluczenia przepukliny mosznowej w przypadku kastracji.

Odnosząc się do kwestii interpretacji przepisów, przekazanej w piśmie Prokuratury Generalnej, zgodnie z którą kastracja prosiąt poniżej 7 dnia życia jest niedopuszczalna, Główny Lekarz Weterynarii nie zgadza się z powyższą opinią. Zgodnie z komunikatem zamieszczonym na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, w opinii Głównego Lekarza Weterynarii przepisy polskiego rozporządzenia są tożsame z przepisami dyrektywy Rady 2008/120/WE i nie zabraniają stosowania kastracji prosiąt przed ukończeniem przez nie 7 dnia życia natomiast warunkiem wykonania kastracji po 7 dniu życia jest zastosowanie długotrwałego znieczulenia.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com