Prezydium_09_2012.JPG W dniach 20-21 września br. w Sekretariacie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli, odbyło się posiedzenie Prezydiów Komitetów Copa-Cogeca. W posiedzeniu tym udział wziął Prezes Krajowej Rady Izby Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Głównymi omawianymi punktami były: Przyjęcie budżetu Copa-Cogeca na rok 2013, wymiana opinii z zastępcą dyrektora generalnego DG AGRI Joao Pacheco na temat wahań na rynkach towarów wolnych, wymiana opinii z konsultantem AGRITEL Patrickem Gentile na temat spekulacji na rynkach towarów rolnych, omówienie i przyjęcie zaktualizowanego stanowiska Copa-Cogeca na temat przyszłości WPR w zakresie finansowania, omówienie i przyjęcie szczegółowej propozycji dotyczącej zazieleniania i zielonego wzrostu oraz informacje na temat Kongresu Europejskich Rolników.
 
 
 
 
 
Na początku posiedzenia Przewodniczący Komitetu Copa Pan Gerd Sonnleitner  powitał nowo wybranego przewodniczącego Komitetu Cogeca, Pana Christiana Pesa oraz dwóch nowych wiceprzewodniczących: Pana Thomasa Magnussona ze Szwecji i Panią Marię Antonię Figueredo z Portugalii, gratulując im objęcia nowej funkcji. Następnie Pan Fernando Castillo z Sekretariatu Komitetów Copa-Cogeca przedstawił budżet. Podkreślił on, że w budżecie  na przyszły rok mamy nadwyżkę 98 tysięcy euro. Dodał on również, że po raz 9. z rzędu, składki członkowskie Copa-Cogeca nie zostaną podniesione oraz że wpływy w 2013 roku będą prawdopodobnie 2 razy wyższe. Po szczegółowym przedstawieniu budżetu, Prezydium przyjęło ten dokument.

W kolejnej części spotkania odbyła się dyskusja z zastępcą dyrektora generalnego DG AGRI Joao Pacheco na temat wahań na rynkach towarów rolnych oraz możliwych działań ograniczających ich wpływ na unijne rolnictwo. Na początku swojej wypowiedzi Pan Pacheco podkreślił, że wahania nie są złe same  w sobie, potrzebujemy wahań, abyśmy mogli odkryć potrzeby rynkowe, problemem są natomiast ekstremalne wahania. Wskazał on wiele elementów powodujących te wahania, takich jak niestabilność rynków finansowych czy też zmiany pogody; podkreślił on, że musimy wziąć pod uwagę wszystkie elementy oraz że musimy zastanowić się co możemy zrobić na szczeblu światowym oraz na szczeblu europejskim? Jeśli chodzi o sytuację światową,  w trakcie posiedzenia G20 uzgodniono wprowadzenie planu działań dla wahań cen żywności w sektorze rolnym, co pokazuje, że sytuacja się zmienia. Jeśli chodzi o sytuację w UE, podkreślił on, że musimy zastanowić się co możemy zrobić wewnątrz Wspólnoty. Zaproponował on wprowadzenie sprawozdań dotyczących przejrzystości rynku, nadzoru nad propozycjami związanymi z rynkami finansowymi, ograniczeń lub innych uzgodnień, które zapobiegną nadużyciom rynkowym. Innym sposobem na niestabilność rynków może być również proponowany instrument stabilizacji dochodów. Podkreślił on również wykorzystanie rynków terminowych  w celu ograniczenia zmienności sprzedaży produktów. W trakcie dyskusji, Pan Xavier Beulin z Francji zapytał dlaczego w 2007 roku pojawiła się niestabilność na rynku i dlaczego Komisja nie powiedziała głośno, że aby ograniczyć niestabilność, należy promować konsumpcję? Same rynki finansowe nie mogą się uregulować. Pan Prezes Wiktor Szmulewicz zaproponował ponowne wprowadzenie mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt monogastrycznych,  podkreślając, że jest to produkt uboczny uboju, który jest na chwilę obecną wyrzucany, a mógłby być on bogatym źródłem białka. Pozwoliło by to również na obniżenie cen pasz.

Kolejnym omawianym punktem była przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej. Sekretarz Generalny Komitetów Copa-Cogeca Pan Pekka Pesonen przedstawił 2 dokumenty, które są ze sobą połączone. Poinformował on uczestników, że w lutym przyjęliśmy nasze stanowisko oraz propozycje dotyczące sposobów wzmocnienia roli rolników. Pojawiły się jednakże nowe tematy, których nie było w stanowisku z lutego. W maju Komisarz Ciolos opublikował dokument, w którym wprowadził pewne zmiany, szczególnie w zakresie zazieleniania. Dodał on również, że postanowiliśmy dodać do naszego dokumentu temat współfinansowania.

Pani Shelby Matthews z Sekretariatu Komitetów Copa-Cogeca poinformowała, że w lutym powidzieliśmy, że nie sprzeciwiamy się formie zazieleniania, ale że sprzeciwiamy się propozycjom Komisji. Organizacje pozarządowe wywnioskowały natomiast, że całkowicie sprzeciwiamy się zazielenianiu, dlatego też pojawił się ten dokument, aby wyjaśnić nasze stanowisko. Jeśli pojawią się nowe propozycje budżetowe, propozycje zazieleniania poddane zostaną kolejnej analizie. Podczas dyskusji na temat dokumentu, Prezes Szmulewicz zabrał glos , mówiąc, że jesteśmy przeciwni przenoszeniu środków z filaru pierwszego do drugiego, ponieważ spowodowałoby to, że dopłaty byłyby jeszcze niższe, a niezadowolenie rolników większe. Jeśli chodzi o kwestię zazieleniania, to powinniśmy być konsekwencji co do decyzji, którą podjęliśmy rok temu: zazielenianie ogólnie jest niekorzystne, ugorowanie i wyłączanie ziemi z produkcji, dla nas w Polsce jest nie do przyjęcia. Nadal domagamy się opracowania takiej WPR na lata 2014-2020, która będzie sprawiedliwa i równa dla wszystkich rolników UE i odejdzie od dwutorowego podejścia do rolników starej i nowej UE. W dalszym ciągu naszym priorytetem jest poziom alokacji płatności bezpośrednich. Ostatecznie, uczestnicy posiedzenia przyjęli ten dokument.

Następnie uczestnicy spotkania pochylili się nad kwestią przyjęcia szczegółowej propozycji Komitetów Copa-Cogeca dotyczącej zazieleniania i zielonego wzrostu. Pani Shelby Matthews poinformowała, że  w dokumencie tym powtórzone zostało mniej więcej to co znajdowało się w pierwszym stanowisku; zgodziliśmy się na unijny wykaz dokumentów, instrumenty powinny być łatwe w kontrolowaniu i administrowaniu. W dyskusji zabrał również głos Pan Prezes Wiktor Szmulewicz, który podkreślił, że tak naprawdę nie jesteśmy przeciwko zazielenianiu, a le przeciwko tworzeniu dodatkowej biurokracji. Powinniśmy przekonywać, że zazielenianie rolnicy mogą spełniać dzięki już istniejącym przepisom. Narzucanie nowych dodatkowych elementów, może być dobrowolne w filarze drugim. W punkcie 7 tego dokumentu, polska delegacja zaproponowała dodanie sadów oraz krzewów jagodowych (malin, truskawek oraz porzeczki). Dokument  w sprawie szczegółowej propozycji dotyczącej zazieleniania i zielonego wzrostu został przyjęty przez członków Prezydium.

Członkowie Prezydium przyjęli również stanowisko Copa-Cogeca w sprawie chowu ekologicznego kur niosek.

Na zakończenie posiedzenia, Pan Pekka Pesonen przedstawił informacje na temat Kongresu Europejskich Rolników, który odbędzie się w dniach 1-3 października br. w Budapeszcie i w którym udział weźmie około 450 uczestników. Następnie Pan Pesonen przedstawił kandydatury na stanowisko wiceprzewodniczącego grupy konsultacyjnej „Mleko”(Pan Tommaso Mario ABRATE z Włoch) oraz na stanowisko przewodniczącego grupy konsultacyjnej „Ryż” (Pan Giovanni Daghette z Włoch). Prezydium przyjęło obydwie kandydatury. Sekretarz Generalny poinformował również, że kolejne posiedzenie Prezydiów odbędzie się 29 listopada br.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com