copa-cogeca_nowe.gif18 września br. w Sekretariacie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli, odbyło się posiedzenie grupy roboczej ad hoc ”Łańcuch żywnościowy”. Głównymi omawianymi tematami podczas posiedzenia były: funkcjonowanie łańcucha dostaw żywności na szczeblu międzynarodowym, posiedzenie w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych, brytyjski Kodeks Postępowania dot. Dostaw Żywności oraz przygotowanie do posiedzeń platform HLF.
 
 
 
 
W pierwszej części spotkania Pan Paulo Gouveia z Sekretariatu Komitetów Copa-Cogeca przedstawił informacje dotyczące najnowszych działań forum wysokiego szczebla (HLF) na rzecz poprawy funkcjonowania łańcucha dostaw żywności. Poinformował on grupę, że podczas posiedzenia Prezydium Komitetu Copa, odbyła się dyskusja na temat dokumentu „Ramy wdrażania i egzekwowania zasad dobrej praktyki w relacjach wertykalnych w łańcuchu dostaw żywności” i w związku z tym, że nie udało się uzyskać konsensusu co do tego dokumentu, zasugerowano, aby nie wyrażać zgody na proponowany dokument. Jasne stało się bowiem, że nie ma większości kwalifikowanej ani w Copa ani w Cogeca, aby zatwierdzić dokument w obecnym brzmieniu.  Pan Paulo Gouveia podkreślił  4 główne punkty, które uniemożliwiły przycięcie tego dokumentu (tzw. Słabe punkty dokumentu”):

1. Schemat rozwiązywania sporów nie gwarantuje anonimowości osób składających zażalenia w sposób, który uchroniłby dostawców przed środkami odwetowymi ze strony ich klientów;
2. Procedura rozwiązywania sporów nie zapewniania stosowania sankcji ani przyznawania odszkodowań osobom wnoszącym zażalenia;
3. Zmierzenie faktycznej liczby przedsiębiorstw przystępujących do Ram nie jest możliwe przy obecnym systemie monitorowania;
4. Wskaźniki skuteczności działania nie są jasno doprecyzowane, a minimalna krytyczna masa potrzebna do zagwarantowania powodzenia systemu nie jest wskazana.

Pan Gouveia poinformował również, że Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, Pan Pekka Pesonen, odnosząc się do tego dokumentu, powiedział, że  czuje się zobowiązany do wskazania, że nie jest na tę chwilę dostępna opcja idealna. Podejście dobrowolne najpewniej nie zapewni satysfakcjonujących wyników. Ostatecznie musiałoby zostać zmienione przepisami UE. W rzeczywistości połączenie przepisów UE ukierunkowanych na główne punkty problematyczne, takie jak nadużycia, z podejściem dobrowolnym dla pozostałych punktów, byłoby najpewniej najlepszą opcją. Dodał on także, że całkowite odrzucenie podejścia dobrowolnego nie jest idealnym wyjściem. Nie byłoby zgodne z opinią większości w Copa-Cogeca. Dlatego też musimy pracować wraz z innymi zainteresowanymi stronami w wielu obszarach polityki, szczególnie nad zapewnianiem konkurencyjności sektora rolnego UE. Zamykanie drzwi przed naszymi partnerami i działanie w pojedynkę w łańcuchu żywnościowym sprawiłoby, ze bardzo trudno byłoby przeforsować podejście regulacyjne.

Ponadto, musimy wziąć pod uwagę fakt, ze niektóre państwa członkowskie sprzeciwią się unijnym przepisom w tym zakresie. W naszym rozumieniu przynajmniej Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja, Holandia, Dania i Finlandia będą przeciwne. Po zapadnięciu decyzji, będziemy się komunikować z innymi zainteresowanym stronami oraz Komisją, zgodnie z czterema argumentami, które zostały przedstawione, a Sekretariat opracuje odpowiedni plan działań.
 
Na zakończenie Pan Gouveia poinformował, iż został wysłany dokument roboczy zawierający pewne poprawki w celu ulepszenia tego dokumentu i ewentualnego jego przyjęcia.

Pan Przewodniczący zauważył, że musimy zastanowić się nad stanowiskiem Copa-Cogeca w perspektywie długoterminowej oraz że musimy zdawać sobie sprawę ze znaczenia kolejnych etapów, ponieważ potrzebna nam jest odpowiednia reglamentacja.

W kolejnej części spotkania Pan Gouveia przedstawił informacje na temat posiedzeń 3 platform, które odbędą się 20 i 21 września br. Podczas posiedzenia platformy B2B przedstawiony zostanie  raport na temat realizowanego postępu prac oraz odbędzie się debata na temat forum wysokiego szczebla. Jeśli chodzi o posiedzenie platformy w sprawie monitoringu cen, Komisja przedstawi projekty, jakie zrealizowała w tym kierunku, przedstawiona będzie również prezentacja Eurostatu. Na posiedzeniu platformy w sprawie konkurencyjności, przedstawiona zostanie prezentacja poświęcona międzynarodowym umowom handlowym oraz prezentacja DG SANCO w sprawie konkurencyjności.

Pan Przewodniczący podkreślił, iż musimy zastanowić się również nad tym jakie są perspektywy forum wysokiego szczebla? Debaty rozpoczęły się w kwietniu/maju br. i okazuje się, że niektóre podmioty domagają się utworzenia grupy konsultacyjnej. Obecnie wszyscy zgadzają się, aby istniała pewna forma kontynuacji tego forum, stały dialog, jednak nie wiadomo, czy  Komisja zgodzi się na przedłużenie mandatu forum.
 
Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com