copa-cogeca_nowe.gif9 października br. w Sekretariacie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Kwiaty i rośliny ozdobne”. W trakcie posiedzenia uczestnicy pochylili się głównie nad następującymi kwestiami: sytuacja na rynku kwiatów i roślin ozdobnych, przygotowanie posiedzenia grupy doradczej, WPR po 2013 r., europejska polityka promocji, kwestie fitosanitarne oraz polityka podatkowa. Sekretariat zaproponował dodanie dwóch punktów do porządku obrad: inicjatywa SYNGENTA oraz nowa Dyrektywa w sprawie nawozów, w tym biostymulujących.
 
 
 
 
Podczas posiedzenia przedstawiona została sytuacja na rynku kwiatów i roślin ozdobnych. Zauważono, że unijny sektor kwiatów i roślin ozdobnych jest sektorem bardzo dynamicznym, produkcja w UE stanowi 44% całkowitej światowej produkcji kwiatów i roślin doniczkowych. W związku ze zmieniającą się sytuacją, sektor potrzebuje wzmocnienia unijnych instrumentów promocji. Ponadto, równowaga na rynku kwiatów i roślin ozdobnych jest bardzo krucha. W większości państw członkowskich spowolnienie gospodarcze prowadzi do coraz silniejszej konkurencji na rynku. Podkreślono również, że ograniczenie autoryzacji na środki ochrony roślin dla zastosowań małoobszarowych wydawanych w UE w ciągu ostatnich lat doprowadziło do spadku różnorodności i dostępności kwiatów ciętych na bukiety na rynku UE.

Następnie Pan Daniel Acevedo z Sekretariatu przedstawił informacje na temat WPR po 2013 roku. Przypomniał on, że obecnie trwają negocjacje budżetowe; domagamy się zachowania silnego budżetu i celem jest uzyskanie porozumienia do końca roku. W ramach drugiego filaru już dysponujemy funduszami na współpracę i na projekty. Jeżeli chodzi o pomoc krajową i pomoc de minimis, Komisja poinformowała, że system krajowy będzie poddany rewizji. Tego lata Komisja rozpoczęła konsultację publiczną, która potrwa do 18 października br. i do tego momentu nie będzie żadnych nowych informacji na temat tej pomocy.

W kolejnej części spotkania Pani Cynthia Benites z Sekretariatu przedstawiła kwestię polityki promocji. Przypomniała ona kalendarz prac Komisji. Komisja powinna do końca roku przyjąć wnioski ustawodawcze dotyczące przyszłości promocji produktów rolnych. 17 września br., Komitety Copa-Cogeca zorganizowały Seminarium na temat promocji. W trakcie tego Seminarium zastanawiano się w jaki sposób można wykorzystać nowoczesne media w promocji kwiatów i roślin ozdobnych oraz w jaki sposób można uprosić obciążenia administracyjne. Przypomniano również, że należy prowadzić politykę promocji na rynku wewnętrznym oraz na rynku krajów trzecich.  Polski ekspert zauważył, że należy mówić o celowości funduszu promocji dla tego sektora, a nie jedynie o ogólnikach. „Wiemy, że rynek mleka, cukru oraz owoców i warzyw są dofinansowywane, i dlatego musimy skupić się na promocji naszej branży”, dodał nasz ekspert. Pani Benites poinformowała, że na obecną chwilę  przewidziany jest fundusz na promocję kwiatów i roślin ozdobnych: około 2, 3 miliony euro. 

Pan Pasquale di Rubbo z Sekretariatu przedstawił informacje na temat europejskiego systemu ochrony roślin. Poinformował on grupę, że Komisja planuje opracowanie pakietu 4 wniosków ustawodawczych; klika tygodniu temu Komisja zadecydowała również o opracowaniu 5 inicjatywy w zakresie finansowym i te 5 propozycji prawnych opóźnia cały pakiet. Pan Di Rubbo dodał również, że 26 października br. obędzie się posiedzenie grupy roboczej „Kwestie fitosanitarne”, na którym przedstawiony zostanie ten temat. Będziemy mieli obowiązkowy europejski system nadzoru organizmów szkodliwych, a Komisja przewiduje współfinansowanie kosztów nadzoru. W lutym 2013 r. planowana jest Konferencja, wraz z Prezydencją Irlandzką, na temat pakietu ochrony roślin.

Na koniec posiedzenia omówiono kwestię transportu drogowego, który jest bardzo ważny dla tego sektora. Poruszony został temat długości ciężarówek- delegacja niemiecka wystąpiła o dopuszczenie do transportu również ciężarówek o długości 23, 25 metrów.


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com