copa-cogeca_nowe.gif28 stycznia br., w czasie spotkania wysokiego szczebla z irlandzkim ministrem rolnictwa, Simon'em Coveney, Copa-Cogeca wyraziła zadowolenie z ambitnych planów prezydencji irlandzkiej dotyczących osiągnięcia porozumienia w sprawie przyszłej Wspólnej polityki rolnej (WPR) i reformy polityki rybołówstwa do czerwca. Copa-Cogeca zareagowała po tym jak prezydencja przedstawiła dzisiaj swoje priorytety ministrom rolnictwa UE. Postęp prac prezydencji zależy jednak od tego czy uda się wypracować budżet UE na lata 2014-2020 w czasie szczytu 7-8 lutego. W przypadku braku kompromisu, dotrzymanie ustalonych terminów może okazać się niemożliwe, ostrzegał minister Coveney.
 
 
 
W ramach wsparcia dla prezydencji, przewodniczący Cogeca Christian Pèes podkreślił, że szybkie podjęcie korzystnej decyzji w sprawie budżetu jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia porozumienia odnośnie nowej WPR do czerwca, co pozwoli rolnikom i spółdzielniom rolniczym na prowadzenie inwestycji i wdrażanie planów produkcji. Oprócz coraz większej niepewności związanej z przyszłymi planami, przewodniczący Pèes wspomniał o ekstremalnych wahania na rynkach rolnych, które stanowią na chwilę obecną jedno z największych wyzwań przed jakim stają rolnicy i spółdzielnie rolnicze. W ramach nowej WPR trzeba wprowadzić skuteczniejsze instrumenty zarządzania rynkiem, które pomogą rolnikom i spółdzielniom poradzić sobie z ekstremalnymi wahaniami na rynkach, dodał. Ostrzegał również przed przesuwaniem funduszy z pierwszego do drugiego filaru WPR, które zaproponowali eurodeputowani i Komisja Europejska. Pierwszy filar WPR stanie się jeszcze bardziej istotny niż kiedykolwiek wcześniej, jeśli UE ma zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, stabilność i zrównoważony rozwój.

Copa-Cogeca zorganizuje 6 lutego w Brukseli spotkanie wysokiego szczebla, w którym weźmie udział ok. 400 osób, z zamiarem ukazania jak ważna jest silna WPR poparta silnym budżetem. Następnie, o godz. 14:00 odbędzie się konferencja prasowa. Wiceprzewodniczący Copa John Bryan powiedział: "Copa-Cogeca chce przekazać głowom państw i rządów UE, mediom i instytucjom europejskim, jasne, wspólne przesłanie na temat konieczności wypracowania silnego budżetu na WPR. Rolnicy z całej Europy jednoczą się w apelu o silny budżet WPR, w odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa w zakresie pewnych dostaw bezpiecznej żywności wysokiej jakości dostępnej po rozsądnych cenach. Rolnictwo jest kluczowym elementem utrzymującym wzrost i zatrudnienie na obszarach wiejskich. Co więcej, wywiera ono pozytywny wpływ na inne sektory."

Minister Coveney również walczy o silny budżet WPR. "WPR pozwala na uzyskanie znacznych korzyści niewielkim kosztem. Nie można uznać bezpieczeństwa żywnościowego za pewnik”, dodał.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com