ziarno.jpg14 marca br. w Sekretariacie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża”. Głównymi omawianymi tematami były:  Szacunki dla kampanii 2013/2014 oraz dyskusja na temat przyszłej kampanii, sytuacja rynkowa, dossier w sprawie nawozów, debata na temat reformy WPR oraz wymiana poglądów na temat ewentualnego porozumienia o wolnych handlu UE-USA. Na początku posiedzenia uczestnicy przedstawili sytuację rynkową. Delegat z Wielkiej Brytanii poinformował, ze sytuacja jest bardzo trudna, zbiory w zeszlym roku byly dużo gorsze. Obszary zasiewów pszenicy spadły o 12%.
 
 
 
Dla jęczmienia wystąpiły poważne zmiany w podziale zasiewów, co roku zasiewy spadają.  Dla owsa, uprawy spadły o 4% jeśli chodzi o powierzchnie. We Francji istnieją trudności z wprowadzaniem produktów na rynek, w styczniu i w lutym wzrósł eksport do krajów trzecich. Mimo trudnych warunków zasiewów, spodziewany jest wysoki potencjał zbiorów dla zbóż ozimych. Dla pszenicy durum spodziewany jest spadek o 9% w porównaniu z zeszłym rokiem. Dla kukurydzy spodziewany jest również spadek powierzchni upraw w porównaniu z zeszlym rokiem. W Portugalii, udało się zabezpieczyć 90% zbóż ozimych, wystąpiły duże opady deszczu.W Hiszpanii oczekuje sie na zaktualizowane dane ministerstwa. Jesli chodzi o pszenicę, sytuacja była dobra, podobnie wygladała sytuacja dla jęczmienia i owsa. Jesli chodzi o nawadnianie, koszty nawadniania są bardzo duże, dlatego należy poprawić system nawadniania w Hiszpanii. W Irlandii w zeszłym roku była badzo duża wilgotność. Trzeba będzie przesiać niektóre uprawy, ale rolnicy mają na szczęście duże możliwości kompensacji. W Austrii warunki były bardzo dobre dla zbóż ozimych. Tak jak w zeszłym roku, jęczmień browarniany zostanie zastąpiony innymi uprawami. W Niemczech, powierzchnia upraw pszenicy wzrosła. Jeśli chodzi o zbiory jare, obszary upraw spadły. Warunki pogodowe były bardzo dobre podczas zasiewów, pojawiły się jedynie problemy z myszami, które wyjadły część zasiewów. W Polsce, spodziewany jest spadek produkcji o pół miolona ton. W zeszłym roku był bardzo sprzyjający rozkład opadów. Zanotowano również większy areał kukurydzy. Obecnie widoczny jest nawrót zimy; w ramach zasiewu kukurydzy zmiany są największe-w roku bierzącym zakłada się,  że areał kukurydzy nieco zmaleje. Jesli chodzi o ceny, są wysokie. W Estonii, w przyszłej kampanii wzrośnie produkcja odmian jarych. Zbyt wcześnie jest, aby mowić jaka będzie jakość, ponieważ cały kraj pokryty jest jeszcze śniegiem. W Czechach w przyszlym roku średnie zbiory będą wyjątkowo wysokie. We Włoszech, sytuacja jest stabilna jeśli chodzi o zasiewy zbóż ozimych. Spodziewany jest spadek obszarów upraw kukurydzy ze względu na poważne problemy sanitarne w 2012r. Obecnie producenci ponoszą poważne straty zwłaszcza ze wględu na bardzo wysokie koszty produkcji.  Podsmuwując dyskusję, Pan Arnaud Petit z Sekretaiatu Copa-Cogeca poinfromował, że w UE, powierzchnie zasiewowów nieznacznie wzrosną w przyszłej kampanii dla pszenicy miękkiej; dla pszenicy durum, notowany jest spadek o 3%.  Jeśli chodzi o kukurydzę, zasiewy powinny utrzymać się na poziomie 9,9 miliona hektarów; prognozy dla przyszlej kampanii pokazują wzrost produkcji dla wszystkich zbóż o 1,2%.

W kolejnej części spotkania przedstawiona została prezentacja Euromalt na temat wyzwań dla jęczmienia browarskiego.  Euromalt jest europejską organizacją, która  zrzesza przetwórców produktów o wartości dodanej pochodzących z jęczmienia na cele browarniane. Organizacja ta bardzo aktywnie działa. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa żywnościowego, jest to jeden z najważniejszych tematów. W ramach kwestii jęczmienia, organizacja Euromalt jest co roku obecna na forum przedsiębiorstw. Bardzo ważna jest również współpraca w ramach łańcucha dostaw. Jeśli chodzi o handel, priorytemtem jest utrzymanie pozycji UE jako eksportera słodu.

Podczas posiedzenia poruszony został również temat neonikotynoidów. Sekretariat Copa-Cogeca poinformował, że chce włączyć w prace nad tym tematem również tę grupę roboczą. Uczestnicy spotkania zostali również poinformowani, że w lutym odbyła się w Parlamencie Europejskim konferencja, podczas której mówiono o wpływie neonikotynoidów na zdrowie pszczół. Bardzo ważna jest tutaj współpraca z pszczelarzami w tej dziedzienie. Musimy uczyć się jedni od drugich i lepiej zrozumieć poszczególne sektory. Sekretariat poprosił o przesyłanie informacji na temat nowych ideii, nowych praktyk. Muismy być przygotowani na ewentuany, częściowy lub całkowity, zakaz stosowania neonikotynoidów; sytuacja może okazać się bardzo trudna.
 
Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com