tyton1.jpg21 maja br. w Sekretariacie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Tytoń”. Uczestnicy tego posiedzenia poruszyli następujące tematy: WPR po 2013r.-aktualna sytuacja, zrównoważona produkcja tytoniu, przygotowanie posiedzenia grupy doradczej ds. tytoniu, ramowa konwencja WHO o ograniczeniu użycia tytoniu: postęp prac nad wytycznymi dla wdrożenia oraz informacje i wymiana poglądów na temat sytuacji europejskiego rynku tytoniu. Na początku posiedzenia została przedstawiona sytuacja rynkowa.  Uczestnicy zostali poinformowani, że we Włoszech istnieją bardzo duże różnice w produkcji między Północą i Południem kraju.  W 2013 r, produkcja nie będzie zbyt wysoka, ponieważ ceny pozyskiwane przez producentów nie pokrywają kosztów produkcji.
 
 
We Francji w 2012r., produkcja wyniosła około 12 tys. ton; praktycznie nie produkuje się już tytoniu ciemnego. Zbiory były po raz kolejny bardzo kiepskie. Pomimo wysokich cen uzyskiwanych przez producentów, notowane są wysokie koszty produkcji i w związku z tym produkcja nie jest rentowna. Francja spodziewa się dobrych wyników dla odmiany burley. Na Węgrzech, w ubiegłym roku była susza, ale udało się uratować sytuację. Zbiory pomimo tego były dobre. Produkcja w 2012 r. była bardzo wysoka. Warunki meteorologiczne były bardzo dobre i produkcja burley wzrosła o 50%. W ubiegłym roku podpisano również wieloletnie umowy. Na Węgrzech uzyskano również znaczne wsparcie dla odmiany Virginia. W Polsce, rok 2012 zakończył się ogólnym zbiorem 32 tys. ton; były to zbiory specyficzne, bo po raz pierwszy zafunkcjonował artykuł 68 i dzięki temu udało się przekroczyć granicę opłacalności, szczególnie jeśli chodzi o odmianę Virginia. Jeśli chodzi o odmianę burley, jakość surowca w Polsce nie była zbyt dobra. Część zakładów przetwórczych nie wykupiła całości zakontraktowanego tytoniu, co więcej, za zakupiony surowiec, nie wypłacono ceny handlowej, dlatego też obecnie trwa spór. Jeśli chodzi o rok 2013, spodziewamy się podobnych cen i liczymy na to ze w 2014 r, również będziemy mogli powtórzyć wsparcie z artykułu 68, podsumował delegat z Polski.  W Niemczech, w 2012r., zanotowano dość dobre ceny, jednak nie istnieją dopłaty w ramach artykułu 68. W Hiszpanii, sprzedana została nadwyżka tytoniu; cena referencyjna dla odmiany Virginia wyniosła 2, 13 euro. Liczba producentów spadła o ponad 15%.

Następnie omówione zostały negocjacje trójstronne. Pani Cynthia Benites z Sekretariatu Copa-Cogeca przedstawiła ten punkt. Jeśli chodzi o wzmocnienie pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym, płatności muszą być równomiernie rozłożone miedzy państwa członkowskie. Jeśli chodzi o pułapy, płatności powinny być dobrowolne dla państw członkowskich. Państwa członkowskie powinny mieć możliwość wyboru sektorów, które będą otrzymywać płatności powiązane z produkcją. 28 maja br. odbędzie się kolejne posiedzenie dotyczące wieloletnich ram finansowych, tak aby Parlament Europejski mógł podjąć decyzję do końca czerwca br.

Na zakończenie posiedzenia uczestnicy zostali poinformowani, że na kolejnym posiedzeniu grupy roboczej „Tytoń” odbędą się wybory Prezydencji grupy. Zainteresowane osoby proszone są o zgłaszanie kandydatur.
Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com