copacopgeca 5W dniu 25 września 2014 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyło się posiedzenie Prezydium Copa-Cogeca. Podczas Prezydium omówiono następujące tematy: projekt budżetu na rok 2015; wymiana poglądów z koordynatorami ds. rolnych z najważniejszych frakcji Parlamentu Europejskiego nt. priorytetów Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej; przyjęcie reakcji Copa-Cogeca na wniosek: rozporządzenie w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych COM(2014)180; wymiana poglądów na temat funkcjonowania grup dialogu obywatelskiego; przygotowanie Kongresu rolników; najnowsze informacje na temat rosyjskiego embarga.

W zebraniu wzięli udział Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Pan Wiktor Szmulewicz i Dyrektor biura KRIR Pani Katarzyna Szczepaniak.

W pierwszej części zebrania przedstawiono budżet Copa-Cogeca na rok 2015. Pan Fernando Castillo zapoznał uczestników posiedzenia z projektem budżetu uzasadniając wpływy i obciążenia budżetu Komitetów. Projekt został przyjęty przez delegacje organizacji członkowskich.

W kolejnym punkcie Sekretarz Generalny zaprosił do stołu obrad przedstawicieli Parlamentu Europejskiego. Kolejno zaproszeni goście przedstawili swoje opinie na temat nowej WPR, rosyjskiego embarga, przyszłości rolnictwa europejskiego oraz GMO. Przedstawiciele organizacji rolniczych przedstawili swoje obawy dotyczące między innymi zazielenienia i kar związanych z niewypełnieniem tego obowiązku. Niektórzy przedstawiciele organizacji rolniczych zauważyli, że WPR, która jest w trakcie wdrażania, zagraża rozwojowi rolnictwa europejskiego a konsekwencje działań i decyzji podjętych przez Instytucje europejskie będą miały swoje odzwierciedlenie w coraz trudniejszych warunkach pracy dla rolników oraz przy zwiększających się obciążeniach administracyjnych.

Następnie przedstawiciele organizacji członkowskich przyjęli reakcję Komitetów Copa-Cogeca na wniosek: rozporządzenie w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych COM(2014)180. Organizacje członkowskie są zdania, że sektor rolnictwa ekologicznego jest bardzo istotnym dziedziną rolnictwa, która się nieustannie rozwija nie tylko na poziomie europejskim ale i światowym, czego odzwierciedleniem jest ciągłe zwiększanie się konsumpcji produktów rolnictwa ekologicznego. W związku z tym Copa-Cogeca musi aktywnie uczestniczyć w dialogu, który tworzy przyszłą politykę w tym zakresie. Stanowisko Komitetów musi być jasne a reakcja na wniosek Komisji powinna zostać wysłana jak najszybciej w celu uzyskania pełnego uczestnictwa wszystkich zainteresowanych stron w wymianie opinii na ten temat.

W kolejnym punkcie porządku obrad Sekretarz Generalny zapoznał uczestników Prezydium z nowym systemem funkcjonowania grup dialogu obywatelskiego, które powstały w wyniku reformy grup konsultacyjnych Komisji europejskiej. W ramach tej reformy Copa-Cogeca zauważyła zmniejszenie liczby miejsc na zebraniach w Komisji. Prace nad dystrybucją miejsc w poszczególnych grupach są prowadzone podczas zebrań POCC-CCC. Sekretarz Generalny przedstawił również procedurę nominacji kandydatów na stanowiska przewodniczących i wice-przewodniczących grup dialogu obywatelskiego, zaznaczając datę 26 września jako ostateczną dla zgłaszania kandydatur.

W ramach przygotowań do Kongresu rolników Sekretarz Generalny powiadomił zebranych o możliwości zarejestrowania się na Kongres drogą elektroniczną lub faksem. Przedstawiono również uaktualniony program Kongresu, wraz ze wszystkimi prelegentami, którzy zabiorą głos podczas seminariów tematycznych, sesji plenarnych i dyskusji panelowych zaplanowanych na czas Kongresu.

W ostatnim punkcie obrad poruszono kwestie związane z embargiem Federacji Rosji nałożonym na produkty rolne od sierpnia tego roku. We wstępnych komentarzach Sekretariat podkreślił wagę zasady, zgodnie z którą unijne rolnictwo nie może samodzielnie ponosić politycznych konsekwencji zewnętrznego kryzysu politycznego. Należy zagwarantować równomierne rozłożenie szkód w całej UE. Pomimo braku jasnych informacji na temat działań politycznych w tym zakresie ze strony instytucji europejskich Komitety Copa-Cogeca biorą aktywny udział dialogu nie tylko z Komisją ale również Radą gdzie Sekretariat nieustannie zabiega o wsparcie dla sektora rolnego, który nie ponosząc odpowiedzialności za decyzje polityczne ponosi ich konsekwencje.

Małgorzata Verset - Biuro KRIR w Brukseli

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com