Z inicjatywy Izby Rolniczej Republiki Czeskiej i Krajowej Rady Izb Rolniczych od 8 już lat rozwija się współpraca pomiędzy krajowymi reprezentacjami samorządów rolniczych 4 państw tzw. grupy wyszehradzkiej tj Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Z inicjatywy Izby Rolniczej Republiki Czeskiej i Krajowej Rady Izb Rolniczych od 8 już lat rozwija się współpraca pomiędzy krajowymi reprezentacjami samorządów rolniczych 4 państw tzw. grupy wyszehradzkiej tj Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Pierwsze, historyczne spotkanie Krajowej Rady Izb Rolniczych, Czeskiej Izby Rolniczej, Słowackiej Izby Rolniczej i Spożywczej oraz Węgierskiej Izby Rolniczej odbyło się w Bratysławie , w styczniu 2000r. Od tej pory, spotkania tego typu odbywają się cyklicznie, z reguły cztery razy w roku, a ich gospodarzem są poszczególne kraje. Celem spotkań jest wzajemna wymiana informacji na temat oceny sytuacji na poszczególnych rynkach rolnych, działalności izb rolniczych w poszczególnych krajach, wspólne przygotowywanie apelów i wystąpień do rządów krajowych, KE, COPA/COGECA. organizacja szerszych debat i kongresów na temat naj istotniejszych dla europejskich rolników problemów. Głównymi tematami rozmów w okresie przedakcesyjnym było m.in. wywalczenie jak najlepszych warunków naszego członkostwa w UE i przyspieszenie uruchomienia przedakcesyjnych środków wsparcia dla rolnictwa. Natomiast po 2004r. ocena wpływu WPR na sytuację naszych członków i wspólne działania na forum COPA/COGECA i KE.

W 2006r. odbyło się 5 spotkań przedstawicieli izb rolniczych krajów Grupy V-4 (31 stycznia w Budapeszcie, 31 marca – 1 kwietnia w Brnie, 3-5 lipca w Balicach, 2 września w Pradze oraz 28-29 listopada w Warszawie). Głównymi tematami tych spotkań było:

  • Strategia Rozwoju Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 (WPR II),
  • sytuacja w rolnictwie w poszczególnych krajach ze szczególnym uwzględnieniem rynku zbóż oraz omówieniem grudniowych negocjacji WTO w Hong-Kongu,
  • sytuacja na głównych rynkach rolnych,
  • subsydiowanie produkcji odnawialnych źródeł energii,
  • przygotowanie projektu deklaracji na Kongres pozarządowych organizacji rolniczych z nowych państw członkowskich UE.

Krajowa Rada Izb Rolnicvzych była w 2006 roku organizatorem 2 spotkań w naszym kraju, ze względu na zaproszenie naszych gości na uroczystości jubileuszowe. We wspólnym komunikacie podpisanym na zakończenie obrad, w Warszawie 28 listopada, przedstawiciele izb Rolniczych m.in. ponowili apel do swoich władz krajowych o podjęcie zdecydowanych działań wobec Komisji Europejskiej w celu wydłużenia terminu spełnienia 18 wytycznych cross-compliance do czasu, kiedy płatności bezpośrednie w krajach członkowskich osiągną ten sam poziom, jak w krajach UE-15.

Z inicjatywy izb rolniczych grupy wyszehradzkiej w dniach 3-5 września 2006 r. w Pradze, został zorganizowany kongres rolniczych organizacji pozarządowych z nowych państw członkowskich - „2 lata po wejściu do UE”. W kongresie uczestniczyli przedstawiciele ponad 25 organizacji. Polskę oprócz delegacji KRIR na czele z prezesem Wiktorem Szmulewiczem reprezentowali przedstawiciele Krajowego Zrzeszenia Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, Federacji Związków Producentów Rolnych, Krajowej Rady Spółdzielczej, ZZR „Samoobrona”, NZZR „Solidarność”, Krajowej Federacji Producentów Zbóż, Polskiego Związku Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych. Głównym tematem obrad była ocena rozwoju rolnictwa w poszczególnych państwach w okresie 2 lat członkostwa w UE oraz problemy funkcjonowania organizacji rolniczych z nowych państw członkowskich w ponadnarodowych organizacjach COPA i COGECA. W dyskusji podkreślano zwłaszcza fakt spadku wolumenu produkcji zwierzęcej w większości państw nowej 10-tki, problemy wynikające z nierównego poziomu wsparcia rolnictwa w stosunku do państw tzw. „starej 15” i utrzymywanie się systemu „dwóch prędkości” europejskiego rolnictwa. W czasie obrad odbyła się konferencja prasowa z organizatorami kongresu: Janem Velebą - prezesem Izby Rolniczej RCz, Wiktorem Szmulewiczem – prezesem KRIR, Ivanem Orawcem prezesem SPPK oraz Miklosem Csikai – prezesem Węgierskiej Izby Rolniczej. W konferencji prasowej uczestniczyli także obecni na Kongresie przedstawiciele COPA/COGECA.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com