IMG 9955Przedstawiciele Czeskiej Izby Rolniczej (AKČR), Węgierskiej Izby Rolniczej (NAK), Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) oraz Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej (SPPK) spotkali się na 58 posiedzeniu przedstawicieli izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej, które odbyło się na Słowacji w Czerwonym Klasztorze w dniach 9-10 września 2015 r. Przedstawiciele izb rolniczych odbyli dyskusję m.in. na temat sytuacji na rynku mleka i możliwych rozwiązań obecnej sytuacji oraz aktualnej sytuacji na rynkach rolnych.

Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że sektor mleczarski jest bardzo ważną część rolnictwa w krajach V-4 i jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do zatrudnienia. Wyrazili jednocześnie zaniepokojenie rozwojem aktualnej sytuacji w sektorze mleka. Wzrost dostaw mleka na europejskich i światowych rynkach, zniesienie kwot mlecznych od 1 kwietnia 2015 wraz z rosyjskim embargiem spowodowały duży spadek cen skupu w całej UE. W 2015 roku nastąpił znaczny spadek cen poniżej kosztów produkcji. Przy obecnym poziomie cen zakupu, powoduje to straty wielu producentów surowców i wielu z nich jest zmuszonych do zaprzestania produkcji. Fachowe analizy wykazują, że przyczynami tych strat nie są wysokie koszty, ale niskie dochody. Przedstawiciele przemysłu przetwórczego jako przyczynę podają niskie ceny skupu sieci handlowych, które nadużywają swojej dominującej pozycji na rynku. Jednocześnie, marże sieci handlowych nadal rosną.

Obecna sytuacja jest poważnym zagrożeniem dla przyszłości sektora, nie tylko w krajach V4, ale także w większości państw członkowskich UE. Ceny mleka surowego są najniższe od roku 2009. Ci, którzy zainwestowali i zmodernizowali produkcję są obecnie w bardzo niekorzystnej sytuacji. Przedstawiciele izb rolniczych z V-4 obawiają się że, jeśli Unia Europejska nie podejmie żadnych działań, sytuacja może się jeszcze pogorszyć jesienią, ze względu na przewidywany wzrost kosztów. Sytuację komplikuje gorszy zbiór paszy, a biorąc pod uwagę obecny stan kukurydzy, bardzo możliwy jest wzrost cen ziarna na paszę.

IMG 9898 IMG 9899 IMG 9922


Przedstawiciele izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej są niezadowoleni z propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej poziomu wsparcia pakietu, aby zaradzić trudnościom napotykanym przez producentów rolnych. Zaproponowana pomoc jest dobrym początkiem dialogu oraz wskazuje, że polityce w końcu zaczęli poważnie traktować sytuację, w której znaleźli się producenci UE. Ale mając na uwadze wysokość finansowego wsparcia zaproponowanego podczas posiedzenia Rady Ministrów ds. Rolnictwa w dniu 7 września 2015 r., Prezesi Izb Rolniczych grupy V4 uważają, że oznacza to haniebne niezrozumienie powagi sytuacji. Starty jakie ponieśli unijni rolnicy wobec rosyjskiego embarga to 5,5 mld euro. Dodatkowo w dochody rolników uderzyły wahania na rynkach, które wystąpiły w związku z zakończeniem kwotowania produkcji mleka jak i ogromną suszą. Przedstawiciele izb rolniczych grupy V4 uważają, że całą kwotę uzyskaną z wpłat za przekroczenie kwot mlecznych powinno się przeznaczyć na pomoc w sektorze mleka.

Na zakończenie, tradycyjnie podpisano wspólny komunikat ze spotkania, który zostanie przekazany Komitetom Copa-Cogeca.

Zobacz galerię >>>

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com