W związku z bliską współpracą Krajowej Rady Izb Rolniczych z Czeską Izbą Rolniczą w ramach Grupy Wyszehradzkiej 24 kwietnia na Dolnym Śląsku miało mejsce spotkanie hodowców bydła mlecznego i producenctów mleka z Polski i Czech. W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele władz czeskiej i Dolnośląskiej Izby Rolniczej .
712.jpg W Polsce jest 270 tys. zarejestrowanych producentów mleka, ale w ostatnim czasie obserwuje się znaczny spadek zainteresowania hodowców produkcją mleka. Zdaniem przedstawicieli polskich hodowców nie mamy kłopotów ze sprzedażą mniejszych ilości mleka. Natomiast w Czechach hodowla krów mlecznych w małych gospodarstwach nie jest opłacalna. Nasi sąsiedzi twierdzą, że w przypadku mniejszej produkcji (do 500 l) producenci nie są zainteresowani skupem surowca. W Polsce jak i w Czechach ok. 75-80% produkcji mleka przetwarzane jest na pokrycie własnych potrzeb natomiast eksportujemy ok. 20-30%. Ceny skupu kształtują się na podobnym poziomie.

Zdaniem hodowców uczestniczących w spotkaniu Czesi mają lepiej zorganizowane rozdysponowanie kwoty mlecznej. Kwota ta rozdzielana jest na gospodarstwa proporcjonalnie. Jej przydział nie zależy od terminu składania wniosków o przyznanie limitu. Hodowcy z Czech w większości zrzeszeni są w związkach lub grupach producenckich. Dzięki temu skuteczniej działają w obronie swoich interesów.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com