KRIR.JPGW dniu 10 stycznia br., Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wziął udział w programie TVP INFO.  Reportaż Jana Pospieszalskiego BLIŻEJ - tym razem dotyczył problemów rolników, którym uniemożliwia się zakup ziemi w przetargach organizowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Problem ma znacznie szerszy kontekst, ponieważ polska ziemia będąca w zasobach Skarbu Państwa zostaje przejęta przez kapitał zachodni pozbawiając rolników możliwości dalszego rozwoju a kraj znacznych obszarów gruntu, których właścicielami staje się kapitał zachodni.

Największe problemy w tej kwestii ma województwo Zachodniopomorskie, którego rolnicy protestują w tej sprawie już od wielu tygodni. Tereny Województwa zachodniopomorskiego są atrakcyjne rolniczo i inwestycyjnie, ponieważ jest to region bezpośredniego dostępu do portów towarowych oraz magazynów zbożowych po stronie niemieckiej z punktu widzenia gospodarczego to strategiczny obszar naszego kraju.  W opinii Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicz Agencja Nieruchomości Rolnych nie wypełnia podstawowych wynikających z ustawy, która ja powołała obowiązków, czyli - tworzenia polityki agrarnej regionów oraz działanie na rzecz rozwoju polskich gospodarstw rodzinnych, zdaniem Prezesa KRIR od początków powstania ANR reprezentowała podejście fiskalne kierując się jedynie wynikiem ekonomicznym. Ponadto polskie prawo nie zabezpiecza należycie przejęcia polskiej ziemi przez kapitał zachodni czy też spekulacyjny.

W programie udział wzięli Prezes ANR Leszek Świętochowski, Jerzy Chróścikowski Przewodniczący Związku Solidarność RI,  Przedstawiciele związków i organizacji rolniczych.  

Link do programu -  http://www.tvp.pl/vod/audycje/publicystyka/jan-pospieszalski-blizej/wideo/10012013-2230/9537653

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com