Uncategorised

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, w dniu 02 stycznia 2024 r., na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego o wydłużenie terminu realizacji przedsięwzięcia na budowę silosów w ramach wsparcia dla rolników na zakup i montaż silosów wraz z wyposażeniem.

krus

W odpowiedzi na wniosek z V Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, z 9.09.2020 r., (wystąpienie Zarządu KRIR z 13 października 2020 r.) o podjęcie wiążącej decyzji w sprawie dokończenia tworzenia w Supraślu sanatorium dla rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował jak następuje:

„Sfinalizowanie planów utworzenia w tej miejscowości zakładu rehabilitacji leczniczej przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, który zakupił do tego celu nieruchomość w 2016 roku zależą od zakończenia działań prawnych, które powstały po kontroli dotyczącej zasadności i legalności jej nabycia, przeprowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz opinii, wydanej na wniosek Prezesa KRUS, przez Prokuratorię Generalną Rzeczpospolitej Polskiej w przedmiocie ważności zakupu tej nieruchomości. Przeprowadzona przez Prokuratorię Generalną analiza czynności prawnej z dnia 19 grudnia 2016 r. oraz zastosowany przez Powiat Białostocki bezprzetargowy tryb zbycia na rzecz Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego nieruchomości w Supraślu, wykazała wadliwość tych czynności.

FSUSR podejmuje obecnie działania mające na celu rozstrzygnięcie powstałej sytuacji prawnej, stąd nie można rozpocząć w tym miejscu przedmiotowej inwestycji.”

wnetfmPrezes KRIR, wiktor Szmulewicz na temat ustawy o ochronie zwierząt >>>

zywnosc2

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystąpił 22 października 2020 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań mających na celu dostosowanie do wielkości i skali produkcji, kosztów badań środków spożywczych, wyprodukowanych w danym gospodarstwie w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD), przeprowadzanych w celu stwierdzenia zgodności z kryteriami mikrobiologicznymi.

Wprowadzenie Rolniczego Handlu Detalicznego miało zachęcić rolników do sprzedaży bezpośredniej płodów rolnych oraz gotowych wyrobów spożywczych. Jednak obecnie brak jest odpowiednich uregulowań prawnych, które nawet są sprzeczne z intencją ustawodawcy. W niektórych przypadkach prowadzenia RHD (np. sery, wędliny) zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 2073/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych, należy zapewnić zaawansowany system nadzoru właścicielskiego, który uwzględnia okresowe badania laboratoryjne finansowane przez producenta. Koszt takich badań jest wysoki, niekiedy przekracza wartość produktów wytworzonych w gospodarstwie.

W związku z powyższym Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych jest zdania, że koszt takich badań powinien zostać całkowicie zrekompensowany, zniesiony całkowicie, zlecony służbom państwowym lub przynajmniej dostosowany do wielkości i skali produkcji w danym gospodarstwie. Trudno w obecnej sytuacji oczekiwać rozwoju RHD jako dodatkowego, alternatywnego źródła dochodu w rolnictwie.

drobZ informacji umieszczonych na stronie Komisji Europejskiej wynika, iż opracowany projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej, położonych na terenie gospodarstw został przesłany do KE 14 sierpnia br. celem przeprowadzenia procedury jego notyfikacji.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com