zywnosc2

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystąpił 22 października 2020 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań mających na celu dostosowanie do wielkości i skali produkcji, kosztów badań środków spożywczych, wyprodukowanych w danym gospodarstwie w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD), przeprowadzanych w celu stwierdzenia zgodności z kryteriami mikrobiologicznymi.

Wprowadzenie Rolniczego Handlu Detalicznego miało zachęcić rolników do sprzedaży bezpośredniej płodów rolnych oraz gotowych wyrobów spożywczych. Jednak obecnie brak jest odpowiednich uregulowań prawnych, które nawet są sprzeczne z intencją ustawodawcy. W niektórych przypadkach prowadzenia RHD (np. sery, wędliny) zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 2073/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych, należy zapewnić zaawansowany system nadzoru właścicielskiego, który uwzględnia okresowe badania laboratoryjne finansowane przez producenta. Koszt takich badań jest wysoki, niekiedy przekracza wartość produktów wytworzonych w gospodarstwie.

W związku z powyższym Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych jest zdania, że koszt takich badań powinien zostać całkowicie zrekompensowany, zniesiony całkowicie, zlecony służbom państwowym lub przynajmniej dostosowany do wielkości i skali produkcji w danym gospodarstwie. Trudno w obecnej sytuacji oczekiwać rozwoju RHD jako dodatkowego, alternatywnego źródła dochodu w rolnictwie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com