kombajn2Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozowju Wsi, aby wnioski złożone na działanie „Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach PROW, a które nie zostały pozytywnie rozpatrzone z uwagi na fakt, że zabrakło środków, zostały pozytywnie rozpatrzone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy nie musieliby ponownie składać wniosków w nowej perspektywie PROW 2014-2020 i ponosić dodatkowych kosztów sporządzania nowego wniosku. Kolejnym postulatem Zarządu była aktualizacja roku bazowego. Samorząd rolniczy zwrócił uwagę, że od momentu złożenia wniosku przez rolnika, w gospodarstwie mogły zajść znaczące zmiany np. w powierzchni, czy strukturze stada, co znacząco wpłynie na wielkość ekonomiczną gospodarstwa. Dlatego, w opinii KRIR, dla tych gospodarstw powinien zostać zastosowany aktualny wskaźnik.

W odpowiedzi na przekazane postulaty, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 05.05.2014 r. poinformowało, że stale podejmuje kroki zmierzające do zwiększenia budżetu działania „Modernizacja gospodarstw rolnych" tak, aby umożliwić objęcie finansowaniem jak największej liczby operacji, o których wsparcie wnioskowano w 2011, 2012 i 2013 roku. W okresie od rozpoczęcia wdrażania do chwili obecnej dokonano aż sześciu zmian finansowych programu, polegających na realokacji na rzecz działania „Modernizacja gospodarstw rolnych" łącznie około 494 mln euro, tj. około 2 mld zł.

W dniu 16 kwietnia 2014 r. Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej (KE) z wnioskiem o zmianę PROW 2007-2013 polegającą przede wszystkim na przesunięciu środków w wysokości 200 mln euro na działanie „Modernizacja gospodarstw rolnych". Ze względu nieprzychyIne stanowisko Komisji Europejskiej prowadzone są obecnie intensywne działania w celu przedstawienia słuszności polskiej propozycji.

Równolegle, prowadzone są prace nad zmianą rozporządzenia dla działania „Modernizacja gospodarstw rolnych", aby w przypadku uzyskania akceptacji KE możliwe było szybkie utworzenie ogólnopolskiej listy przysługiwania pomocy złożonej z wniosków z 2011, 2012 i 2013 roku, które obecnie oczekują na możliwość finansowania.

Resort rolnictwa uznał słuszność założenia samorządu rolniczego, że uzasadnione byłoby zaktualizowanie wniosków o przyznanie pomocy, aby wszystkie wnioski dotyczyły jednego roku bazowego jednak poinformował, że niestety ze względu na zbliżający się koniec okresu wdrażania tego działania, konieczne jest jak najszybsze zawarcie umów z beneficjentami, aby mieli oni szansę na zrealizowanie operacji i złożenie wniosku o płatność najpóźniej do końca czerwca 2015 roku. Aktualizacja wniosków musiałaby być poprzedzona zmianą przepisów, a ogólnopolska lista mogłaby powstać dopiero po zaktualizowaniu wniosków. Z przeprowadzonej przez resort rolnictwa analizy wynika, że przy zrealizowaniu takiego założenia, rolnicy nie mieliby wystarczająco dużo czasu na zrealizowanie operacji. W związku z powyższym, pomimo racjonalności takiego rozwiązania, nie będzie możliwości dokonania aktualizacji wniosków, aby wszystkie dotyczyły tego samego roku bazowego - poinformowało MRiRW.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com