S104001626 sierpnia 2014 r. przed Parlamentem Europejskim oraz Komisją Europejską manifestowała grupa polskich rolników, sadowników i warzywników domagając się wyższego budżetu na rekompensaty bez dyskryminacji polskiego rolnictwa indywidualnego i wprowadzenia takich samych zasad dla wszystkich rolników i producentów w Unii Europejskiej.

Wspierając działania polskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego w tym zakresie, protestujący przekazali petycje skierowana do: Przewodniczącego Rady Europejskiej - Hermana Van Rompuy, Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - Martina Schulza, Przewodniczącego Komisji Europejskiej - José Manuela Barroso, Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w KE - Daciana Ciolosa, Komisarza ds. Zdrowia w KE - Tonio Borg, Komisarza ds. Handlu w KE - Karla De Gucht, Komisarza ds. Budżetu w KE - Jacka Dominika, Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego - Czesława Siekierskiego, Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego - Elmar Brok, Przewodniczącego Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego - Bernd Lange, Przewodniczącego Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego - Jean Arthuis, Dyrektora Generalnego Komisji Europejskiej w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich – Jerzego Plewy oraz Sekretarza Generalnego Komitetów COPA-COGECA – Pekki Pesonena.

W związku z rażąco niskim budżetem oraz niezadowalającymi stawkami rekompensat zaproponowanymi przez Komisję ds. Rolnictwa za wycofanie objętych embargiem do Federacji Rosyjskiej produktów rolno-spożywczych, protestujący zwrócili się o szybką interwencję na forum Komisji Europejskiej, a w szczególności Komisji ds. Rolnictwa.

Polscy rolnicy są mocno zaniepokojeni brakiem stanowczej i szybkiej reakcji Komisji Europejskiej w związku z nałożonym embargiem Federacji Rosyjskiej na produkty rolno-spożywcze. Roczna wartość kontraktów eksportowych polskiej żywności do Federacji Rosyjskiej wynosiła ponad miliard euro. W obecnej sytuacji niewyeksportowane produkty muszą zostać wycofane z rynku, lub przeznaczone na inne niż dotychczas obszary handlowe, również w Unii Europejskiej.

Protestujący w swojej petycji podkreślili, że absolutnie niedopuszczalne jest dyskryminowanie indywidualnych rolników, którym zaproponowano tylko połowę stawki rekompensat przysługujących organizacjom producenckim. Uważają, że KE nie może ignorować specyfiki polskiego rolnictwa, które w dużej mierze składa się z indywidualnych gospodarstw rolnych.

Komisja Europejska powinna jak najszybciej zweryfikować zaproponowane stawki rekompensat, w szczególności zrezygnować z dyskryminacji polskiego rolnictwa indywidualnego i wprowadzić takie same zasady dla wszystkich rolników i producentów w Unii Europejskiej.

Polscy producenci, z powodu wprowadzonego embarga, ponoszą straty od początku sierpnia, a nie od 18.08.2014 r., co nie znajduje odzwierciedlenia w propozycjach KE.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com