krir.jpgJednym z najważniejszych wydarzeń w miesiącu kwiecień były obchody jubileuszu 15-lecia reaktywowania działalności izb rolniczych i 115-lecia istnienia izb na ziemiach polskich. Jubileusz ten był niezwykłym świętem i wydarzeniem dla izbowców. Był również okazją do dokonania oceny dotychczasowych osiągnięć oraz wyznaczenia nowych celów i zadań. Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Jubileusz 15-lecia reaktywowania działalności izb rolniczych i 115-lecia istnienia izb na ziemiach polskich patronatem objęli również Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki. Patronatem medialnym wydarzenie objęli: TVP 1, Top Agrar, Dziennik Gazeta Prawna, Poradnik Rolniczy oraz Polska Wieś. Sponsorem głównym uroczystości był Bank BGŻ. Jubileusz rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w Parafii Jana Chrzciciela w Lesznie.
 
 
 
 
 
Dalsza część uroczystości miała miejsce w Centrum Szkoleniowo-Konsultacyjnym BGŻ w Lesznie. W uroczystościach udział wzięli Dariusz Młotkiewicz – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Henryk Wujec – Doradca Prezydenta RP, Tadeusz Nalewajk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jerzy Chróścikowski – Senator RP, Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski – Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Poseł RP, Henryk Kowalczyk – Poseł RP, Jarosław Wojtowicz – Zastępca Prezesa ARiMR, Mirosław Drygas – Zastępca Dyrektora Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa, Leszek Dereziński – Prezes Zarządu Federacji Związków Pracodawców i Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Waldemar Broś – Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Leszek Hądzlik – Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Mirosław Mazuruk – Prezes Zarządu Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A, a także Prezesi oraz Delegaci Wojewódzkich Izb Rolniczych czterech kadencji. W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia państwowe dla zasłużonych działaczy samorządu rolniczego. Dekoracji w imieniu Prezydenta RP dokonał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Dariusz Młotkiewicz. Z okazji jubileuszu 15-lecia, Krajowa Rada Izb rolniczych również odznaczyła  najbardziej zasłużonych członków samorządu rolniczego – w imieniu Kapituły Odznaczeń KRIR aktu dokonał Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Wiceprezes KRIR Marek Borowski.

W dniu 12 kwietnia br. odbyło się spotkanie Zarządu KRIR z Prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Tomaszem Kołodziejem. Podczas spotkania, które odbyło się w siedzibie ARiMR, dyskutowano nt. zacieśnienia współpracy pomiędzy KRIR a ARiMR. Omówiono również kwestię programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody spowodowane wystąpieniem w okresie zimowym 2011/2012 ujemnych skutków przezimowania, w tym kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych oraz dopłaty w wysokości 100 zł do ha upraw żyta, jęczmienia, pszenżyta, pszenicy, rzepaku lub rzepiku, trwałych użytków zielonych oraz ozimych plantacji nasiennych. Ponadto, przedstawiciele samorządu rolniczego rozmawiali z Prezesem ARiMR nt. realizacji płatności bezpośrednich w 2012 r., programu rolno środowiskowego wobec wymarznięć, a także nt. PEG.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:
  • 3 kwietnia – konferencja „GMO w rolnictwie i produkcji żywności – szanse czy zagrożenia genetycznej modyfikacji roślin i zwierząt, udział: Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak;
  • 11 kwietnia – spotkanie w sprawie programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń oraz grupowego utrzymywania loch i loszek od 4 tygodnia po pokryciu do tygodnia przed planowanym terminem oproszenia w gospodarstwach utrzymujących 10 lub więcej loch, udział: delegat KRIR - Przewodniczący Komisji Zarządzającej Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego Andrzej Frąckowiak oraz pracownik Biura KRIR; 
  • 16 kwietnia – spotkanie członków konsorcjum „Strategia odbudowy i rozwoju produkcji trzody chlewnej w Polsce do roku 2030”, udział: pracownik Biura KRIR;
  • 25 kwietnia – seminarium „Polityka spójności - II filar Wspólnej Polityki Rolnej”, udział: pracownik Biura KRIR;
  • 27 kwietnia – posiedzenie Krajowego Komitetu do Spraw Systemu Zbierania i Wykorzystywania Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych, udział: Wiceprezes KRIR Marek Borowski;
  • 29 kwietnia – Wybory „Chłopa Roku”, udział: Członek Zarządu KRIR Stanisław Bartman.

W tym okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:

  • 11 kwietnia – funkcjonowanie spółek wodnych, udział: pracownik Biura KRIR;
  • 12 kwietnia – informacja MRiRW nt. rolnictwa ekologicznego oraz sytuacji na rynku materiału siewnego,
  • 24 kwietnia – pakiet legislacyjny WPR na lata 2013-2020,
  • 24 kwietnia – funkcjonowanie spółek wodnych, pomoc dla producentów rolnych poszkodowanych w wyniku ujemnych skutków przezimowania,
  • 25 kwietnia – ustawa o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych,
  • 26 kwietnia – realizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, udział: Członek Zarządu KRIR Grzegorz Mazur.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

W dniu 3 kwietnia br. Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju w sprawie rolników, którzy ponieśli straty w gospodarstwach rolnych spowodowane ujemnymi skutkami przezimowania w okresie zimowym 2011/2012. Mając na uwadze projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. nr 22, poz.121, z późn. zm.) oraz projekt Uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody spowodowane w okresie zimowym 2011/2012 ujemnych skutków przezimowania, Zarząd zgłosił Ministrowi, że należy włączyć łąki i pastwiska, wchodzące w skład gospodarstw rolnych do obszarów, na których powstały szkody spowodowane przez anomalia pogodowe, w wyniku czego właściciele gospodarstw będą mogli ubiegać się o środki na sfinansowanie kosztów wznowienia produkcji oraz kosztów odtworzenia środków trwałych po wystąpieniu szkód, a także uznanie strat powstałych na tych terenach jako podstawy do pozyskania środków pomocowych, niezbędnych do odnowienia produkcji rolnej. Ponadto, w związku z wystąpieniem ujemnych skutków przezimowania w roku 2011/2012 w niektórych regionach Polski, a tym samym gorszą sytuacją tamtejszych rolników Zarząd zwrócił się z prośbą o najszybsze wypłacanie dopłat obszarowych rolnikom w tych regionach.

3 kwietnia br. Zarząd KRIR przekazał swoje uwagi do projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody spowodowane wystąpieniem w okresie zimowym 2011/2012 ujemnych skutków przezimowania. Odnosząc się do § 10 ust. 2 pkt. 1 lit. b oraz w ust. 3a Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wniósł w związku z faktem, że pomoc finansowa dla producentów rolnych ma mieć charakter pomocy de minimis w rolnictwie o wystąpienie do Komisji Europejskiej o wyłączenie tej pomocy z de minimis. Ponadto, w kwestii zaproponowanych stawek pomocy, Zarząd KRIR zauważył, że są one zdecydowanie za małe. Pomoc finansowa w tym zakresie powinna przynajmniej pokryć koszty ponownego zasiewu. Zaproponowane w projekcie rozporządzenia stawki są zaniżone w stosunku do wzrostu cen nasion kwalifikowanych, spowodowanych sytuacją na rynku. Rolnicy oczekują stawek, które zrekompensują przynajmniej aktualne stawki materiału siewnego na 1 ha.

Mając na uwadze wnioski zgłoszone podczas IV Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, które odbyło się w dniu 16 marca br. w Kielcach, 4 kwietnia br. Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa KRUS z wnioskiem w sprawie przedłużenia ważności zaświadczeń wydawanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do minimum 3 miesięcy. W chwili obecnej zaświadczenia wystawiane z KRUS mają termin ważności równy 1 miesiącowi, natomiast np. zaświadczenia wydawane przez ZUS, bądź Urzędu Skarbowego mają 3 miesięczny termin ważności.

4 kwietnia br., realizując wniosek zgłoszony podczas IV Posiedzenia KRIR, Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Gospodarki, aby odszkodowanie wypłacane przez przedsiębiorcę przesyłowego, na rzecz którego ustanowiona została służebność przesyłu, było wyliczane przez rzeczoznawców majątkowych na podstawie wartości rynkowych nieruchomości, przez które będą prowadzone korytarze przesyłowe, podobnie jak są ustalane przy budowie dróg. Natomiast w dniu 10 kwietnia br. Zarząd KRIR wniósł o wycofanie zmian dotyczących odszkodowań w oparciu o decyzję urzędników w projekcie ustawy o korytarzach przesyłowych (projekt z dnia 19.01.12 r. wersja 4).

4 kwietnia br. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie braku waloryzacji rent  strukturalnych z ostatniego naboru.

W dniu 4 kwietnia br.  Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych wraz Prezesem Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Związku  Rewizyjnego -  Waldemarem Brosiem, Prezesem Zarządu Związku Polskich Przetwórców Mleka - Marcinem Hydzikiem oraz Wiceprezesem Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy - Panem Wojciechem Derengiewiczem przedstawili Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólne stanowisko w sprawie pogarszającej się sytuacji na rynku mleka. W ostatnich tygodniach sytuacja na rynku mleka zdecydowanie się pogarsza. Ceny zbytu podstawowych artykułów mleczarskich obecnie są zdecydowanie niższe niż uzyskiwane jeszcze w styczniu br. Ponadto, sytuację dodatkowo pogarsza brak zainteresowania produktami mleczarskimi ze strony eksporterów. Do tego dochodzi fakt, że zapasy systematycznie rosną w magazynach.

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków rozkładania na raty należności z tytułu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz wysokości oprocentowania rozłożonej na raty należności z dnia 16 lutego 2012 r. (Dz. U. z 2012, poz. 208), 13 kwietnia br. Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zmianę przepisów §2 ust. 2, tak aby umożliwić dzierżawcom prowadzącym gospodarstwo rodzinne do 300 ha, skorzystanie z rozłożenia na raty spłaty Agencji Nieruchomości Rolnych z oprocentowaniem w wysokości 2%.
13 kwietnia br. realizując wniosek zgłoszony podczas IV Posiedzenia KRIR IV kadencji, Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa ANR z wnioskiem o wstrzymanie sprzedaży gruntów dzierżawionych bez uzyskania pozytywnej opinii Izby Rolniczej oraz przyspieszenie sprzedaży małych działek do 1 ha (około 300 tys. w skali kraju) rolnikom, przy stosowaniu wyceny przez pracowników Agencji w formie bezprzetargowej, z zastosowaniem miernika naturalnego, a także wniósł o obniżenie ceny sprzedaży gruntów w drugim przetargu ograniczonym po uzyskaniu wiążącej opinii Izby Rolniczej.

24 kwietnia br. Zarząd KRIR przekazał Prezesowi Agencji Nasiennej list otwarty rolników korzystających z odmian roślin rolniczych, do których wyłączne prawo mają Hodowcy Odmian Roślin Rolniczych.

24 kwietnia br. realizując wniosek zgłoszony podczas IV Posiedzenia KRIR, Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanowisko KRIR w sprawie poparcia postulatów Komitetów Protestacyjnych Rolników z województwa zachodniopomorskiego  oraz warmińsko-mazurskiego.

W dniu 25 kwietnia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych skierował pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Środowiska oraz Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej dotyczące konsultacji społecznych do projektu Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych.  Mając na uwadze podstawę powstania rozporządzeń Dyrektorów RZGW, Zarząd KRIR nie zgadza się z podejściem opartym na „modelu matematycznym” zastosowanym w ww. dokumencie IUNG-PIB w celu wyznaczenia OSN. Zgodnie z tym modelem terenem OSN zostaną objęte najlepsze gleby o najwyższej klasie bonitacji. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych protestuje także przeciwko prowadzonym w obecnej formie konsultacjom społecznym. Z Zarządem KRIR nie był wcześniej konsultowany ten problem oraz metody i obszary wyznaczonych OSN. Konsultacje ze stroną społeczną prowadzone są za pośrednictwem gmin, które wywieszają na tablicach informacyjnych projekty odpowiednich rozporządzeń Dyrektorów RZGW, często nie konsultując w inny sposób z rolnikami.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna i rozwój kontaktów międzynarodowych samorządu rolniczego.

W dniu 19 kwietnia br. w siedzibie komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się wspólne posiedzenie Prezydiów.  Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych w posiedzeniu wziął udział Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.  Głównymi tematami dyskutowanymi podczas posiedzenia były: dyskusja z Panem Francis’em Raatz’em, Prezesem „Fertilizers Europe” (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Nawozów); debata na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej oraz dalsze wspólne działania ze strony komitetów Copa-Cogeca; dyskusja na temat deklaracji Copa-Cogeca na Konferencję Rio +20 w sprawie zrównoważonego rozwoju; stanowisko komitetów Copa-Cogeca w sprawie marnowania żywności oraz informacja na temat Kongresu Europejskich Rolników 2012.  W przeddzień posiedzenia Prezydium, tj. 18 kwietnia br., Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wziął udział w posiedzeniu Prezydencji Copa.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 11 projektów aktów prawnych.

podpis_prezesa.jpg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com