Pozostałe

Publikujemy na naszej stronie apel Celników do Rolników z dnia 19 lutego 2024 r.

agrotech halaE zapoAgrotech 2024 w Targach Kielce od 8 marca! Targi zapowiadają się imponująco.

IMG 7007Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do 31 października 2024 r. wydłużyło termin na realizacje przedsięwzięcia i złożenie wniosku o płatność końcową w naborze A1.4.1 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO), dotyczącym zakupu i montażu silosów.

07.02.20247 lutego 2024 r. w resorcie rolnictwa odbyło się spotkanie Zarządu KRIR, Prezesów Wojewódzkich Izb Rolniczych z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesławem Siekierskim, Zastępcą Prezesa ARiMR Leszkiem Szymańskim oraz Zastępcą Dyrektora Generalnego KOWR Lucjanem Zwolakiem na temat bieżących, pilnych spraw w rolnictwie. W dyskusji uczestniczyli także wiceministrowie rolnictwa: Stefan Krajewski oraz Michał Kołodziejczak.

kalkulator 1Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 26 stycznia 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie dyskusji nad możliwością zmiany metodyki zbierania danych i wyliczania wskaźnika przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego.

Wskaźnik ogłoszony 21 września 2023 r. przez GUS jest o 2 200 zł wyższy niż w poprzednim roku i wynosi 5 549 zł.  

Zdaniem rolników metodyka ustalania wskaźnika nie nadąża za realiami prowadzenia gospodarstw rolnych. Wskaźnik przeciętnego dochodu został obliczony przez GUS za 2022 r. a będzie stosowany w 2024 roku. W tym czasie ceny produktów rolnych znacznie spadły, a koszty produkcji pozostały na wysokim poziomie i z tego powodu dochody uzyskiwane realnie przez rolników często nie pokrywają kosztów i gospodarstwa ponoszą straty, czego nie odzwierciedla wysokości wskaźnika.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com