COPA-COGECA

ue1Komisja Europejska zaproponowała 31  stycznia 2024 r. przedłużenie obecnej liberalizacji importu z Ukrainy o rok z dodatkowymi zabezpieczeniami. Chociaż z zadowoleniem przyjęto wprowadzenie mechanizmów, które chroniłyby producentów unijnych przed skutkami rosnącego importu, sześć europejskich organizacji reprezentujących sektory zbóż, nasion oleistych, drobiu, jaj i cukru nie wierzy, że zapewnią one wystarczającą pomoc.

20240122 132116W dniu 22 stycznia 2024 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się spotkanie z członkami Prezydium Copa-Cogeca oraz Sekretarzem Generalnym Copa-Cogeca w sprawie ustalenia stanowiska odnośnie modyfikacji środków tymczasowej liberalizacji handlu (ATM) z Ukrainą.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wraz z organizacjami zrzeszonymi w Copa-Cogeca wystąpiła w dniu 17 stycznia 2024 r. do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, Komisarza UE ds. handlu Valdisa Dombrovskisa oraz Sekretarza Generalnego Copa-Cogeca Pekki Pesonena w sprawie nabliższego posiedzenia Rady AgriFish, które odbędzie się w dniu 23 stycznia 2024 r. w Brukseli oraz dyskusji i decyzji odnośnie mechanizmu tymaczasowej liberalizacji handlu (ATM) z Ukrainą, która bedzie podjęta podczas tego zebrania. Organizacje zaapelowały do decydentów politycznych i instytucji unijnych o podjęcie niezbędnych działań w celu zatrzymania nieograniczonego importu produktów rolnych z Ukrainy.

rolnictwoObecnych było ponad 300 protestujących i 50 traktorów z 20 różnych krajów europejskich, zgodnie z apelem Copa i Cogeca, aby wyraźnie powiedzieć: „Tak, rolnicy są pierwsi w kolejce do odbudowy przyrody, ale nie, nie możemy tego zrobić z tą propozycją, która jest przedstawiona na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu”. Przed zbliżającym się głosowaniem w sprawie odnawiania zasobów przyrodniczych 20 posłów do PE przyłączyło się do błyskawicznej akcji, aby wyrazić swoje poparcie dla rolników.

honey bee 2860488 1280Komisja Europejska opublikowała 23 marca 2023 r. dwa wspólne sprawozdania w sprawie nieuczciwych praktyk stosowanych w przywozie miodu do UE. Śledztwo wykazało, że w 46% pobranych próbek podejrzewa się oszustwo polegające na dodaniu syropu, czyli tak zwane fałszowanie. Copa i Cogeca od lat potępiają tę dramatyczną sytuację. Istnieją jednak rozwiązania cieszące się jednomyślnym poparciem sektora - UE powinna w końcu zacząć działać!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com