Sprawozdania z prac

Miesiąc sierpień czas żniw i zbioru całorocznego trudu – plonu naznaczony został dla samorządu rolniczego  żałobą z powodu śmierci wieloletniego Członka Krajowej Rady Izb Rolniczych, Prezesa Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej – ŚP.  Jana Heichela, który zmarł 14 sierpnia 2020 r. Jego zaangażowanie w sprawy rolnictwa i ogromna wiedza stanowiły nieocenione wsparcie dla nas wszystkich. Będzie nam brakowało jego wiedzy, rozsądku i spokoju, ale przede wszystkim dobroci i życzliwości. Cześć jego pamięci.

Dla rolników lipiec jest miesiącem żniw i ukoronowaniem ich całorocznej ciężkiej pracy. Pomimo wczesnowiosennej suszy, przyszły deszcze i plony według najnowszych prognoz dla Polski kształtują się lepiej niż rok temu i powyżej średniej. Obfite opady w czerwcu i lipcu poprawiły wilgotność gleby i warunki upraw w większości kraju (z wyjątkiem północnego zachodu). Wilgotność gleby dla upraw jarych była ogólnie korzystna i nastąpiła regeneracja po suchym początku sezonu. Jednakże lokalne nawalne opady deszczu i gradu pozostawiły wielu rolników w trudnej sytuacji. Miesiące letnie to trudny okres dla producentów trzody chlewnej, ponieważ ryzyko transmisji asf do chlewni zacznie wzrasta. Dlatego ważne jest utrzymanie wsparcia w formie refundacji części kosztów bioasekuracji oraz wyrównania dochodów producentów trzody chlewnej z terenów objętych asf, o które samorząd rolniczy kolejny raz wnioskował. W tym okresie odbyło się też wiele walnych zgromadzeń wojewódzkich izb rolniczych podsumowujących działalność w 2019 r.

22 czerwca 2020 r. w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie doszło do podpisania umowy programowej pomiędzy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Panem Andrzejem Dudą a Krajową Radą Izb Rolniczych. Prezes Wiktor Szmulewicz zadeklarował  gotowość do współpracy z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Panem Andrzejem Dudą na rzecz wsparcia polskich rolników i rozwoju polskiej wsi.

W związku z trwającą epidemią COVID-19, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 27 maja 2020 r. wystąpił do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w sprawie nierównego traktowania rolników w rozwiązaniach przewidzianych w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374, z późn. zm.) Rolnicy, w zależności od interpretacji stosowanej przez różne organy administracji, w niektórych przypadkach traktowani są tak jak przedsiębiorcy, w innych zaś odmawia im się takiego statusu.

Miesiąc kwiecień był naznaczony intensywną pracą Zarządu KRIR pod względem wystąpień do Rządu RP i Komisarza UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie kryzysu na rynkach rolnych spowodowanych pandemią COVID-19. W związku ze spadającymi cenami skupu produktów rolnych, suszą, problemami z siłą roboczą oraz ograniczeniami w przemieszczaniu, mogącymi pociągnąć za sobą upadek wielu gospodarstw rolniczych i zachwianiem bezpieczeństwa żywnościowego, 2 kwietnia 2020 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów z apelem o potraktowanie rolnictwa i zakładów przetwórczych branży rolno-spożywczej jako priorytetu, przy rozwiązaniach prawnych mających na celu łagodzenie skutków wystąpienia epidemii COVID-19.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com