krir.jpgWydarzeniem otwierającym omawiany okres sprawodawczy była wystawa Polskie Zboża - Zielone Agro Show, która miała miejsce w dniach 1-3 czerwca br., w Kąkolewie koło Grodziska Wielkopolskiego. Po połączeniu dwóch imprez (Polskie Zboża – Zielone AGRO SHOW), na 45ha ekspozycji swoją ofertę zaprezentowało blisko 150 wystawców z Polski i Europy. Na rolników czekały pokazy maszyn zielonkowych, opryskiwaczy polowych, wypasu bydła, jak i specjalnie przygotowane poletka pokazowe, na których zastosowano różne typy odmian zbóż, rzepaków, buraków cukrowych, roślin strączkowych, kukurydzy, mieszanek traw. Tradycyjnie na wystawie znalazło się stoisko Krajowej Rady Izb Rolniczych z prasą branżową i publikacjami z zakresu rolnictwa i działalności izb rolniczych.
 
 
 
 
W dniu 5 czerwca w siedzibie resortu rolnictwa odbyło się spotkanie przedstawicieli polskich organizacji rolniczych z Posłem Parlamentu Europejskiego Panem Albertem Dessem Koordynatorem Grupy Posłów EPL w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.  Tematem spotkania była dyskusja dotycząca przyszłości rolnictwa i reformy Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Podczas spotkania przedstawiciele polskich organizacji rolniczych przedstawili stanowisko polskich organizacji i opinie producentów rolnych dotyczące projektu reformy WPR i jej wpływu na konkurencyjność i rozwój rolnictwa w Polsce. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych udział wziął Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, który podczas swojego wystąpienia wskazał na istotne problemy, jakie stoją przed nową Wspólna Polityką Rolną. Rolnicy nie powinni być dyskryminowani ze względu na swoje pochodzenie, o czym dziś świadczą nierówne płatności obszarowe. Nowa WPR powinna być bardziej skierowana na rynek i odnowę wsi, powinna uwzględniać zmieniającą się sytuację na świecie a nie opierać się na zaszłościach historycznych sprzed 20 lat, gdy była tworzona do realizacji zupełnie innych priorytetów. Ponadto nowe zasady nie rekompensują rolnikom kosztów, jakie ponoszą spełniając coraz to bardziej restrykcyjne wymogi w wyniku, których są również mniej konkurencyjni na światowych i własnych wewnętrznych rynkach. Wspólna Polityka Rolna i produkcja bezpiecznej żywności powinna być traktowana na równi z polityką obrony UE. Prezes KRIR wskazał na potrzebę udzielenia czerwonej kartki dla Komisji Europejskiej ds. Rolnictwa za zbyt kosmetyczne zmiany w ramach reformy WPR i zbyt daleko idące  wymagania z zakresu ochrony środowiska i zazielenienia I Filaru WPR.

W dniach 12-13 czerwca w Nowym Adamowie (woj. łódzkie) odbyło się spotkanie Prezesów, Dyrektorów oraz Głównych Księgowych Izb Rolniczych. W trakcie dwudniowych obrad dyskutowano m.in. o ewentualnych skutkach wprowadzenia podatku dochodowego w rolnictwie oraz powoływaniu rad terenowych  przy Dyrektorach oddziałów terenowych ANR. Sporą część dyskusji poświęcono również  nowelizacji ustawy o izbach rolniczych oraz wyznaczaniu nowych granic OSN. Ustalono, że Prezes KRIR w najbliższym czasie zorganizuje spotkanie Prezesów Wojewódzkich Izb Rolniczych z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych.  

14 czerwca z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbyło się spotkanie w ramach Forum Debaty Publicznej, a punktem wyjścia do dyskusji był przygotowany przez Fundację na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa raport „Polska wieś 2012”. W spotkaniu z ramienia KRIR wziął udział Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura Katarzyna Szczepaniak.

W dniach 16-17 czerwca Prezes KRIR  wziął udział w Mazowieckiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego.

17 czerwca Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak wzięli udział w „Pikniku mlecznym” zorganizowanym przez Mazowiecką Izbę Rolniczą. W ramach pikniku stoiska zakładów mleczarskich, kół gospodyń wiejskich i gospodarstw agroturystycznych promowały mleko i jego przetwory w budynku szkoleniowym Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku.

19 czerwca odbył się finał kolejnej edycji konkursu Agroliga. Spotkanie z laureatami konkursu odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Wyrazy uznania przekazał gościom Prezydent Bronisław Komorowski.  Prezydent w uznaniu wybitnych zasług w pracy naukowo-badawczej na rzecz rozwoju sadownictwa odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski prof. Eberharda Makosza. Konkurs Agroliga organizowany od 19 lat, wyłania i promuje najlepszych polskich rolników oraz najlepsze firmy z branży rolno-spożywczej. Celem konkursu jest wyłonienie i nobilitacja Mistrzów Krajowych AgroLigi w kategoriach Rolnicy i Firmy, promocja indywidualnych rolników oraz firm potrafiących produkować na konkurencyjnym rynku wyroby bardzo dobre, wkładających w pracę całe swoje serce, umiejętnie korzystających ze świadczeń unijnych.

19 czerwca Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak wzięli udział w spotkaniu w ramach stałego dialogu prowadzonego przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z organizacjami i związkami zawodowymi działającymi w obszarze rolnictwa. Rozmowy dotyczyły sytuacji związanej z protestami rolniczymi w województwie kujawsko – pomorskim i zachodniopomorskim.

W dniu 27 czerwca br. Zarząd KRIR oraz Prezesi Wojewódzkich Izb Rolniczych spotkali się z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markiem Sawickim oraz Wiceprezesem Agencji Nieruchomości Rolnych Wojciechem Zbrożkiem w sprawie sprzedaży gruntów w związku z nowelizacją ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, obowiązującą od grudnia 2011 roku oraz w związku z powoływanymi Radami Społecznymi przy Prezesie ANR i Dyrektorach Oddziałów Terenowych ANR.

Tego samego dnia, tj. 27 czerwca w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się spotkanie eksperckie poświęcone szansom i wyzwaniom polskiej wsi i rolnictwa w nadchodzących latach, w którym uczestniczył Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:
  • 5-6 czerwca – V Walne Zgromadzenie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, udział: Prezes KRIR – Wiktor Szmulewicz;
  • 11 czerwca – III Posiedzenie grupy tematycznej „Zrównoważony Rozwój Obszarów Wiejskich” działającej w ramach grupy KSOW, udział: Członek Zarządu KRIR – Robert Nowak;
  • 25-26 czerwca – wspólne posiedzenie Zarządów KRIR oraz Federacji Związków Pracodawców Dzierżawców i Właścicieli Rolnych;
  • 26 czerwca – posiedzenie Zespołu ds. przygotowania analitycznych publikacji zawierających wyniki Powszechnego Spisu Rolnego 2010 r., udział: Dyrektor Biura KRIR – Katarzyna Szczepaniak;

W tym okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:
  • 13 czerwca – realizacja ustawy o rybactwie śródlądowym,
  • 14 czerwca – prawo własności intelektualnej w obszarze rolnictwa,
  • 14 czerwca – informacja o wykorzystaniu w 2011 r. środków przeznaczonych na pokrycie kosztów związanych z uczestnictwem społeczno-zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników wobec instytucji UE, 
  • 19 czerwca – bezpieczeństwo żywności i weterynarii,
  • 27 czerwca – projekt ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego,
  • 28 czerwca – rybactwo śródlądowe, informacja o gospodarowaniu majątkiem przez instytuty badawcze podległe MRiRW.

W omawianym okresie sprawodawczym Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

5 czerwca Zarząd KRIR przekazał uwagi uzupełniające do założeń do ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

5 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa z wnioskiem o przekazanie aktualnej mapy obszarów objętych OSN-ami zmniejszonych do 8,24%, kryteriów zastosowanych w nowej propozycji terenów OSN oraz udzielenia informacji czy były one konsultowane z zainteresowanymi stronami.

12 czerwca Zarząd KRIR przekazał swoje stanowisko do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

14 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o przekazanie informacji na temat stanu prac nad założeniami nowelizacji ustawy o podatku dochodowym.

Realizując wniosek zgłoszony podczas V Posiedzenia KRIR, 15 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW o dokonanie przesunięć umożliwiających w pierwszej kolejności dofinansowanie złożonych już wniosków i pozytywnie rozpatrzonych przez ARiMR  a jeszcze niezrealizowanych w wyniku braku środków.

15 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa o przedłużenia terminu składania wniosków o udzielenie jednorazowej pomocy finansowej (de minimis) do dnia 31 lipca 2012 r.

Realizując wniosek V Posiedzenia KRIR, 19 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o wyjaśnienie obecnie obowiązujących przepisów dotyczących terminów i warunków, jakie musi spełnić rolnik podejmujący zatrudnienie poza rolnictwem, aby uzyskać prawo do emerytury w systemie KRUS.

W związku z faktem, iż ARR jest właściwym organem w Polsce, do którego należy składać oferty z wnioskiem o wydanie pozwolenia na wywóz oraz refundacji wywozowej niektórych przetworów mlecznych, 22 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa ARR o włączenie do składu komisji przetargowej przedstawiciela Krajowej Rady Izb Rolniczych.

22 czerwca Zarząd KRIR przekazał swoje uwagi do projektu założeń ustawy „Prawo wodne”.

29 czerwca Zarząd KRIR wniósł do Ministra Rolnictwa o wprowadzenie do procedur ARiMR obowiązkowego powiadamiania rolników o  dokonanym przelewie lub ew. o wystawionej decyzji dotyczącej płatności obszarowych np. telefonicznie,  drogą poczty elektronicznej, czy za pośrednictwem SMS, w związku z faktem, iż w 2012 r. ARiMR nie będzie przesyłać decyzji w sprawie przyznania płatności bezpośrednich. Nowelizacja ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw z dnia 27 stycznia 2012 r.  (Dz. U. z 2012 r., poz. 243) przewiduje odstąpienie przez ARiMR od doręczenia decyzji.

Realizując wniosek zgłoszony podczas V Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych IV kadencji oraz mając na uwadze dotychczasową korespondencję z resortem rolnictwa w sprawie modulacji płatności bezpośrednich, 29 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW o przedstawienie wyjaśnień dotyczących metodologii liczenia redukcji płatności obszarowych na 2012 rok i wyjaśnienie, czy metodologia wynika  z decyzji Komisji Europejskiej z dnia 13 października 2011 r. oraz udostępnienie decyzji Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna i rozwój kontaktów międzynarodowych samorządu rolniczego.

Mając na uwadze rosnącą od wielu miesięcy podaż mleka zarówno na rynku światowym, jak i unijnym, 19 czerwca Prezes KRIR  Wiktor Szmulewicz wystąpił do Komitetów Copa-Cogeca z wnioskiem o podjęcie przez Komitety  na forum UE tematu interwencji na tym rynku wraz z przedstawieniem analiz ekonomicznych wpływu refundacji wywozowych na eksport. Rosnąca podaż mleka w połączeniu ze zmniejszeniem światowego popytu na przetwory mleczne, doprowadziła pod koniec I kwartału 2012 r. do gwałtownego spadku cen zbytu przetworów mlecznych. W konsekwencji doprowadziło to do pogorszenia rentowności firm mleczarskich, co skutkuje w chwili obecnej redukcjami cen płaconych rolnikom za surowiec mleczny.

20 czerwca w Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja pt. „Modelowanie przyszłej wspólnej polityki rolnej”, w której jednym z prelegentów był jako Wiceprzewodniczący Copa  - Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. Uczestniczyli w niej również: Delegat Małopolskiej Izby Rolniczej do KRIR Jan Marek Lenczowski oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak. Konferencję otworzył Luis Manuel Capoulas Santos sprawozdawca z ramienia Parlamentu Europejskiego. Następnie  głos zabrał Wiceprzewodniczący Copa - Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. Przypomniał on obecnym na konferencji, że praca w sektorze rolnictwa jest coraz mniej opłacalna, a 2/3 obecnych dochodów rodzin rolniczych pochodzi z dopłat bezpośrednich. Podkreślił tym samym jak ważne miejsce mają płatności bezpośrednie w dyskusjach na temat WPR .

W dniach 21-22 czerwca Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Delegat Małopolskiej Izby Rolniczej do KRIR Jan Marek Lenczowski wzięli udział w posiedzeniu Prezydium Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli.  W tym dniu Eurodeputowany Luis Manuel Capoulas Santos był zaproszony do zaprezentowania swojego sprawozdania dot. pakietu WPR podczas Prezydium Copa. cW trakcie obrad doszło do wymiany poglądów z posłem do Parlamentu Europejskiego Panem Luisem Manuelem Capoulas Santos na temat projektu sprawozdania w sprawie WPR: płatności bezpośrednie i rozwój obszarów wiejskich.

W dniach 25-26 czerwca Członek Zarządu KRIR Robert Nowak oraz Delegat Izby Rolniczej w Opolu do KRIR Bogdan Zioła wzięli udział w 45 posiedzeniu izb rolniczych z państw grupy wyszehradzkiej w Jaromericach nad Rokitną w Republice Czeskiej. Uczestnicy spotkania potwierdzili swoje stanowisko oraz priorytety wobec dyskusji nad WPR w nadchodzącym okresie programowym 2014-2020, głównie w zakresie utrzymania obecnego poziomu budżetu WPR w nadchodzących okresach programowych oraz poziomu alokacji płatności bezpośrednich. Obecna koncepcja Komisji Europejskiej nadal krzywdzi rolników z nowych państw członkowskich i przez to pogłębia nierówną wzajemną konkurencję na rynku UE. 

W omawianym okresie sprawozdawczym odbyły się dwa Posiedzenia Zarządu KRIR. Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 14 projektów aktów prawnych.
 
podpis_prezesa.jpg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com