Poniżej przedstawiamy informację z prac Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w okresie 4 lipca do 31 sierpnia 2007 roku.

W omawianym okresie prace Zarządu KRIR skoncentrowane były głównie na następujących tematach:

  • monitorowaniu przebiegu tegorocznych żniw;
  • przygotowaniu projektu nowelizacji ustawy o izbach rolniczych;
  • przedstawianiu opinii do projektów regulacji prawnych otrzymanych z resortu rolnictwa, w tym aktów wykonawczych do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013;
  • przygotowaniu udziału samorządu rolniczego w zaplanowanych na wrzesień targach i imprezach rolniczych o charakterze międzynarodowym.

W omawianym okresie sprawozdawczym odbyły się 4 posiedzenia Zarządu.

W związku z przyjęciem przez Komisję Europejską 24 lipca Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Zarząd KRIR za priorytetowe uznał działania w kwestii opiniowania rozporządzeń będących aktami wykonawczymi działań programu, które wejdą w życie jeszcze w obecnym roku. 17 lipca przedstawił ministerstwu rolnictwa uwagi samorządu rolniczego do rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne”. Mając na uwadze zaproponowane zmiany oraz fakt, że wnioski o niniejszą pomoc przyjmowane są w biurach ARiMR już od 25 czerwca, Zarząd wyraził swój zdecydowany sprzeciw wobec ograniczenia przeznaczenia przekazywanej działki i wyłączenia możliwości przekazywania ich pod zalesienia i na ochronę przyrody.

2 sierpnia Zarząd KRIR wystąpił do resortu rolnictwa z uwagami dotyczącymi projektu rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty lub zwracania pomocy technicznej. Mając na uwadze zmiany w stosunku do rozporządzenia dla Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2004-2006, polegające na wyłączeniu z oceny wniosków MRiRW, Zarząd wniósł o skrócenie czasu oczekiwania kontroli w celu potwierdzenia zrealizowania operacji lub jej etapu do 1 miesiąca od dnia złożenia wniosku. W opinii Zarządu KRIR Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, będąc jedyną instytucją oceniającą i zarazem agencją płatniczą, powinna dążyć do jak najszybszego obrotu finansowego związanego z realizacją pomocy technicznej. Dlatego też, wypłata środków powinna mieć miejsce niezwłocznie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, lecz nie później niż w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku o płatność i 30 dni od dnia złożenia wniosku o zaliczkę.

14 sierpnia Zarząd wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa o zmianę w projektowanym rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy w ramach działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom”. Wniosek dotyczył usunięcia ograniczenia, według którego wielkość przejmowanego gospodarstwa nie może być mniejsza niż średnia wielkość gospodarstwa w kraju. Zdaniem samorządu rolniczego należałoby jedynie wprowadzić wymóg mówiący, iż powierzchnia użytków rolnych przejmowanego gospodarstwa jest nie mniejsza niż średnia powierzchnia gospodarstwa w danym województwie.

W dniach 19-20 lipca Zarząd KRIR zorganizował w Warszawie spotkanie dyrektorów wojewódzkich izb rolniczych. Zaproszeni zostali eksperci z różnych dziedzin sektora rolnego w celu przedyskutowania następujących kwestii:

  • rola izb rolniczych i doradztwa rolniczego w procesie przemian wsi w nowej perspektywie finansowej UE 2007-2013;
  • udział izb rolniczych w identyfikacji produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych jako alternatywnego źródła dochodu w gospodarstwie rolnym;
  • ubezpieczenia majątkowe w rolnictwie;
  • nowe zasady finansowania doradztwa rolniczego w 2008 roku;
  • możliwości wykorzystania środków z pomocy technicznej na promocję działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

2 sierpnia Zarząd KRIR spotkał się z nowo powołanym Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi panem Wojciechem Mojzesowiczem. W dyskusji wziął również udział Podsekretarz Stanu MRiRW Jan Krzysztof Ardanowski. Dyskutowano na temat możliwych form współpracy resortu z samorządem rolniczym. Zdecydowano o organizacji cyklicznych spotkań członków KRIR z przedstawicielami departamentów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i agencji rolniczych. Ponadto, Minister wyraził zgodę na udział członka Zarządu w posiedzeniach kierownictwa resortu. Minister wyraził zainteresowanie ściślejszą współpracą z samorządem rolniczym. W tym celu 13 sierpnia Zarząd KRIR zorganizował spotkanie Krajowej Rady Izb Rolniczych z kierownictwem resortu rolnictwa. Dyskusja objęła takie tematy jak:

  • główne kierunki działań resortu rolnictwa na najbliższy okres oraz możliwości współpracy z samorządem rolniczym;
  • ocena sytuacji na podstawowych rynkach rolnych;
  • możliwości zmian przepisów dotyczących zasad uzyskiwania płatności zwierzęcej w 2008 roku;
  • prace nad przygotowaniem przepisów wykonawczych do nie uruchomionych jeszcze działań w ramach PROW 2007-2013;
  • uruchomienie środków na inwestycje w gospodarstwach rolnych w ramach wniosków złożonych na dodatkowe środki z działania 1.1 PROW 2004-2006;
  • realizacja zapisów dotyczących uiszczania opłaty licencyjnej za użytkowanie kwalifikowanego materiału siewnego, zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o ochronie prawnej odmian roślin i ustawy o nasiennictwie;
  • możliwości zmiany ustawowych zapisów w zakresie zwiększenia wielkości gospodarstw zwolnionych z obowiązku opłaty licencyjnej z 10 do 20 ha. oraz wprowadzenie ograniczenia czasowego w opłatach za korzystanie z kwalifikowanego materiału siewnego;
  • wykorzystanie środków na dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego oraz możliwości rozszerzenia listy roślin.

Ponadto, w okresie sprawozdawczym Zarząd KRIR występował w wielu tematach dotyczących zarówno otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych jak i analizując aktualne problemy w sektorze rolnym.

4 lipca, po rozpatrzeniu postulatów zgłoszonych przez rady powiatowe izb rolniczych, Zarząd KRIR zawnioskował do resoru rolnictwa o rozszerzenie listy uprawnionych do otrzymania dopłaty do użytków zielonych dla posiadaczy zwierząt zarejestrowanych na rodziców, dziadków bądź domowników właściciela gospodarstwa. Taki zapis umożliwiłby otrzymanie „płatności zwierzęcej” młodym rolnikom, którzy przejmując gospodarstwa po swoich rodzicach nie przejęli jednocześnie inwentarza żywego. Należy podkreślić, że w roku bieżącym z „płatności zwierzęcej” nie skorzystali w takich przypadkach zarówno rodzice jak i dzieci przejmujące gospodarstwo. Problem ten w szczególności uwidocznił się w rejonie Podkarpacia.

10 lipca, w związku z różnymi interpretacjami dokonywanymi przez urzędy skarbowe przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, Zarząd KRIR zwrócił się do Ministerstwa Finansów z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie jednoznacznego odczytania wykładni prawa w kwestii obciążenia podatkiem VAT rolników sprzedających działki przeznaczone zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę. Otrzymana odpowiedź (w załączeniu) została przekazana do izb rolniczych oraz zamieszczona na stronie internetowej KRIR.

17 lipca, mając na uwadze pozytywny wynik negocjacji na poziomie unijnym reformy sektora owoców i warzyw, Zarząd KRIR przedłożył Ministerstwu Rolnictwa pisemną prośbę o przedstawienie możliwie wyczerpujących wyjaśnień odnośnie sposobu realizacji wsparcia w ramach wspólnej organizacji rynku. Wątpliwości dotyczyły sygnałów, jakie docierały do biura Krajowej Rady Izb Rolniczych, że powyższe wsparcie dotyczyć będzie jedynie grup producenckich zrzeszających rolników uprawiających truskawki i maliny, zaś ominie producentów indywidualnych.

17 lipca, w związku z trwającymi pracami nad projektem ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, Zarząd KRIR złożył wniosek do sejmowych Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rozważenie możliwości wyłączenia pobierania opłaty w przypadku zbycia nieruchomości, której wartość wzrosła w związku z uchwaleniem lub zmianą planu miejscowego lub gdy zbycie nieruchomości nastąpiło poprzez przekazanie jej następcy. Może to bowiem być przyczyną zatrzymania procesu przekazywania następcom gospodarstw rolnych w drodze darowizny np. w celu uzyskania renty strukturalnej.

24 lipca Zarząd przedłożył Kancelarii Sejmu RP uwagi dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. W związku z dużym zróżnicowaniem struktury agrarnej w Polsce, Zarząd Krajowa zaproponował wprowadzenie regionalizacji w definicji gospodarstwa indywidualnego i pozostawienie w niektórych województwach jego maksymalnej powierzchni do 300 ha.

24 lipca, biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynku biopaliw w Polsce i zbliżające się terminy zasiewów rzepaku, Zarząd KRIR wystosował do Prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego oraz Ministerstwa Gospodarki apel o podjęcie stosownych działań w celu umożliwienia wejścia w życie przepisów ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz notyfikacji ustawy o podatku akcyzowym. Tym samym Zarząd wyraził poparcie w tej kwestii dla wniosków wystosowanych przez Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku.

14 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministerstwa Środowiska, zgodnie z właściwymi kompetencjami tego resortu, o podjęcie działań zmierzających do zmiany zapisów legislacyjnych w ustawie z dnia 18 lipca 2001 roku Prawo wodne. Niniejsze zmiany miałyby dotyczyć uszczegółowienia sytuacji, w której następuje przekazanie podmiotowi administracji samorządowej odrolnionej działki, gdzie znajdują się urządzenia melioracyjne. W obecnej ustawie brak bowiem zapisów dotyczących dalszej konserwacji tych urządzeń melioracyjnych, brak jednoznacznego określenia podmiotu odpowiedzialnego doprowadza do sytuacji, w której egzekucja tego obowiązku staje się niemożliwa.

14 sierpnia Zarząd KRIR przesłał do Komitetu Organizacyjnego Rolniczego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „Wspólnota” merytoryczną opinię na temat założeń organizacyjnych tej instytucji. Analizując wraz z ekspertami w dziedzinie ubezpieczeń z wojewódzkich izb rolniczych projekt statutu oraz przedstawioną symulację przepływu finansowego przedsięwzięcia, Zarząd odmówił poparcia dla utworzenia tego towarzystwa według proponowanych założeń.

23 sierpnia, z związku ze zgłaszanymi przez rolników problemami spowodowanymi budową autostrad i wykupem w tym celu nieruchomości, Zarząd KRIR wystosował wniosek do Ministerstwa Transportu o podjęcie działań w zakresie regulacji sytuacji, w której budowane pasy drogowe przedzielają pole stanowiące dotychczas całość, utrudniając czy w niektórych przypadkach uniemożliwiając wręcz dojazd sprzętem rolniczym.

24 sierpnia Zarząd KRIR zaopiniował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie plonów reprezentatywnych roślin energetycznych. Zarząd z aprobatą przyjął propozycję rozszerzenia listy gatunków roślin energetycznych, na które będzie można ubiegać się o stosowne dopłaty uzupełniające. Mając jednak na względzie podaną w projekcie wielkość plonów, po konsultacjach ze specjalistami z izb rolniczych i ośrodków doradztwa rolniczego, Zarząd ponowił swoją propozycję z marca br w sprawie obniżenia wartości plonów reprezentatywnych na poszczególne gatunki roślin. Zbyt wysokie wielkości plonów reprezentatywnych mogą bowiem skutkować trudnościami w ich osiągnięciu przez rolnika z przyczyn od niego niezależnych, a w konsekwencji niewykorzystaniem przeznaczonych na te dopłaty puli finansowej.

30 sierpnia Zarząd KRIR przedłożył resortowi rolnictwa opinię na temat zaproponowanych przez Krajową Radę Lekarsko-Weterynaryjną zmian rozporządzeń MRiRW w sprawie wysokości opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną, miejsc pobierania opłat oraz zakresu i sposobu przekazywanych informacji Komisji Europejskiej oraz w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii. Reprezentując pogląd samorządu rolniczego, Zarząd KRIR stanowczo zaprotestował wobec obu zmian i jednocześnie zwrócił się do Ministra Rolnictwa o podjęcie działań w celu ograniczenia monopolistycznych praktyk korporacyjnych KILW.

30 sierpnia, na podstawie informacji i postulatów wojewódzkich izb rolniczych, Zarząd KRIR przedstawił Ministerstwu Środowiska propozycje zmian w rozporządzeniu w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych oraz w ustawie „Prawo łowieckie”(w załączeniu).

W lipcu dwukrotnie obradował Zespół KRIR ds. nowelizacji ustawy o izbach rolniczych. Przygotowany podczas prac Zespołu projekt zmian został przesłany do wojewódzkich izb rolniczych w celu dalszej konsultacji.

W okresie sprawozdawczym prace Zarządu dotyczyły również kwestii związanych z realizacją dofinansowania kosztów związanych z uczestnictwem polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach reprezentujących rolników na forum Unii Europejskiej. Nawiązując do podpisanych w maju umów z 12 organizacjami na dofinansowanie składek członkowskich, Zarząd KRIR konsultował treść aneksu do umów z czterema organizacjami – członkami COPA-COGECA tj. Krajowym Związkiem Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, ZZR Samoobrona, NSZZ RI „Solidarność” oraz Federacją Branżowych Związków Producentów Rolnych, przedmiotem którego jest dofinansowanie pozostałych kosztów związanych z uczestnictwem ponadnarodowych organizacjach rolniczych.

30 sierpnia przedstawiciel Zarządu KRIR brał udział w spotkaniu uzgodnieniowym w Departamencie Doradztwa Oświaty Rolniczej i Nauki MRiRW dotyczącym kształtu rozporządzenia w sprawie akredytacji podmiotów prowadzących usługi doradcze świadczone w ramach działania „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Zarząd z zadowoleniem przyjął informację o zaakceptowaniu przez resort uwag samorządu rolniczego i zmianach zapisów w projekcie dotyczących formy prowadzenia działalności i kwestii zatrudniania pracowników przez podmioty doradcze, wydłużenia czasu obowiązywania akredytacji do okresu objętego PROW zgodnie z zasadą „n+2” oraz zasad zgłaszania wszelkich zmian w danych przedstawionych we wniosku o uzyskanie akredytacji.

Z pozostałych bieżących prac Zarządu najważniejsze spotkania i wydarzenia, w których uczestniczyli członkowie Zarządu i przedstawiciele KRIR to:

  • Posiedzenie prezydium sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące problemów prawnych, organizacyjnych i ekonomicznych powstawania grup producentów rolnych oraz prawnych aspektów zawierania umów kontraktacyjnych pomiędzy plantatorami a przetwórcami;
  • IV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, III Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego oraz Wystawa Maszyn i Urządzeń Rolniczych „Roltechnika” w Opolu-Bierkowicach;
  • Wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Sielinku (woj. wielkopolskie) na temat sytuacji na rynku trzody chlewnej;
  • Spotkanie Zespołu i Grupy Konsultacyjnej do spraw Wołowiny, Cielęciny, Baraniny i Mięsa Koziego;
  • Posiedzenie Kapituły XI Edycji Konkursu Polski Producent Żywności;
  • Spotkanie Zespołu i Grupy Konsultacyjnej do spraw Wieprzowiny;
  • Spotkanie Zespołu i Grupy Konsultacyjnej do spraw mięsa drobiowego, jaj i miodu;
  • XIV Krajowe Dni Ziemniaka w Lubaniu k. Kościerzyny;
  • Święto Karpia w Malińcu (woj. lubelskie);
  • Zespół – Krajowy Komitet Sterujący PROW 2004-2006;
  • Mistrzostwa Polski Młodych Koni pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowane przez Polski Związek Hodowców Koni, Stado Ogierów w Łącku oraz Polski Związek Jeździecki i Klub Jeździecki Łąck;
  • Spotkanie z polskimi organizacjami rolniczymi należącymi do COPA-COGECA w sprawie wypracowania wspólnych stanowisk na wrześniowe posiedzenie Prezydium COPA;
  • Spotkanie konsultacyjne w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi sprawie uzgodnienia stanowiska Polski w odniesieniu do proponowanych przez Komisję Europejską zmian na rynku cukru.

Biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazywało bieżące informacje o pracach Zarządu do wszystkich izb rolniczych, jak również informacje i materiały, uzyskiwane w instytucjach działających w obszarze rolnictwa.
/-/ Wiktor Szmulewicz

Prezes
Krajowej Rady Izb Rolniczych




icon_doc.gif

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com