Poniżej przedstawiamy informację z prac Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w miesiącu wrześniu 2007 roku.

W omawianym okresie prace Zarządu KRIR skoncentrowane były głównie na następujących tematach:

  • monitorowaniu aktualnej sytuacji w rolnictwie;
  • udział w posiedzeniach i spotkaniach o charakterze krajowym i międzynarodowym;
  • przedstawianiu opinii do projektów regulacji prawnych otrzymanych z resortu rolnictwa;
  • udziału w targach, wystawach i innych imprezach rolniczych.

W omawianym okresie sprawozdawczym odbyły się 3 posiedzenia Zarządu.

Wrzesień tradycyjnie jest miesiącem obfitującym w dożynki, wystawy, targi i inne imprezy okolicznościowe związane z rolnictwem i życiem na wsi. Na wielu z nich swoją obecność zaznaczyli członkowie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.

W dniach 1-2 września Zarząd KRIR wziął udział w centralnych uroczystościach dożynkowych na Jasnej Górze połączonych z Ogólnopolską Pielgrzymką Rolników. W uroczystej mszy dziękczynnej uczestniczył poczet sztandarowy Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz poczty dziesięciu izb wojewódzkich.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zaznaczyła również swoją obecność na 16 Krajowej Wystawie Rolniczej w Częstochowie. Wspólnie ze Śląską Izbą Rolniczą KRIR zorganizowała stoisko samorządu rolniczego, na którym przybyli na imprezę rolnicy mogli otrzymać literaturę branżową i porady z zakresu produkcji rolniczej.

4 września w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się Posiedzenie Komitetu Monitorującego Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W spotkaniu wziął udział Członek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych Andrzej Górczyński. Podczas posiedzenia przedstawione zostały informacje na temat Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, które dotyczyły:

  • głównych założeń PROW 2007-2013,
  • przebiegu procesu negocjacji PROW 2007-2013,
  • działań wdrażanych w ramach PROW 2007-2013,
  • przygotowania do wdrażania działań 2007-2013,
  • idei Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w nowym okresie programowania.

Obecni na spotkaniu członkowie Komitetu przegłosowali przyjęcie zaprojektowanych na posiedzenie uchwał. Na wniosek Andrzeja Górczyńskiego w innym kształcie przegłosowana została uchwała dotycząca pomocy technicznej, która zakładała możliwość uzyskania maks. 0,76% środków przeznaczonych na pomoc techniczną dla pozostałych beneficjentów, wśród których znajdują się izby rolnicze. Wniosek, aby próg ten podwyższony został do co najmniej 2% będzie jednym z tematów kolejnego spotkania Komitetu.

W okresie sprawozdawczym Zarząd KRIR występował w wielu tematach dotyczących zarówno otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych jak i analizując aktualne problemy w sektorze rolnym.

3 września, w związku z nie przekazaniem w ramach konsultacji społecznych Krajowej Radzie Izb Rolniczych, zgodnie z artykułem 45 ustawy o izbach rolniczych projektu ustawy o uciążliwości zapachowej, Zarząd KRIR wystosował pismo do Ministra Środowiska z wnioskiem o uzupełnienie konsultacji zgodnie z obowiązującym prawodawstwem w tym zakresie. Równocześnie naszą opinię dotyczącą tego projektu przekazaliśmy za pośrednictwem resortu rolnictwa.

5 września Zarząd KRIR wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciecha Mojzesowicza o rozszerzenie kompetencji samorządu rolniczego o nadzór nad rynkami hurtowymi będącymi jednostkami zależnymi od resortu, który mógłby być sprawowany zgodnie z ustawą o izbach rolniczych w formie zadań zleconych. Dotychczas zadanie to pozostawało w gestii Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale mając na względzie kompetencje izb rolniczych, ich rolę w środowisku rolniczym, a z drugiej strony szereg obowiązków nałożonych na ARiMR wynikających z pełnienia funkcji agencji płatniczej środków pomocowych dla rolnictwa z Unii Europejskiej, Zarząd KRIR uważa, iż przekazanie przez resort tego zadania samym rolnikom tworzącym samorząd rolniczy, wydaje się być rozwiązaniem najefektywniejszym.

5 września Zarząd KRIR, mając na uwadze nowe regulacje prawne w krajach Unii Europejskiej oraz potrzeby zgłaszane przez środowisko rolnicze, wystąpił z wnioskiem do resortu rolnictwa w sprawie reformy systemu doradztwa rolniczego w Polsce. Nowe regulacje prawne dotyczące doradztwa rolniczego wprowadzone w krajach Unii Europejskiej oraz konieczność rozszerzenia systemu doradztwa o standardy prowadzenia gospodarstwa zgodnie z zasadami Wzajemnej Zgodności (cross-compliance) wymagają usprawnienia, zwiększenia efektywności i wiarygodności doradztwa rolniczego w naszym kraju. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych uważa, że dla sprawnego, odpowiadającego potrzebom rolników funkcjonowania doradztwa rolniczego konieczna jest połączenie jednostek doradztwa rolniczego z izbami rolniczymi. W celu wypracowania odpowiedniej wizji doradztwa w Polsce i zaprojektowania koniecznych i jak najbardziej efektywnych zmian legislacyjnych dla wprowadzenia w życie nowych rozwiązań, które umożliwią połączenie w jedną instytucję izb rolniczych i jednostek doradztwa rolniczego, należałoby utworzyć Zespół do opracowania nowych rozwiązań prawnych w tym zakresie. W skład niniejszego Zespołu, oprócz reprezentantów samorządu rolniczego i jednostek doradztwa mieliby wejść, zgodnie z naszymi założeniami, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

12 września Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o podjęcie działań na forum Unii Europejskiej w celu przesunięcia wdrożenia w życie planowanej reformy rynku cukru przynajmniej o 2 lata. Biorąc pod uwagę ostatnie zmiany rynkowe, zwłaszcza sytuację na rynku mleka i przetworów mlecznych oraz wzrost produkcji rolnej z przeznaczeniem na biokomponenty i biomasę, najbliższa przyszłość wydaje się być trudno przewidywalna, a to stawia pod znakiem zapytania głębokie zmiany w sektorze cukrowym, jakie przyniosłoby wejście w życie projektowanych aktów prawnych na szczeblu Unii Europejskiej w niniejszej kwestii.

12 września Zarząd KRIR, po niepokojących publicznych wypowiedziach na temat nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych, wystosował pismo do Ministerstwa Budownictwa z prośbą o wyjaśnienie nowych zasad opodatkowania gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast, jakie może wprowadzić nowe rozwiązanie tej kwestii w w/w akcie prawnym. Zamiana bowiem przeznaczenia takich gruntów i obłożenie ich podatkiem od nieruchomości bezpośrednio odbije się na prowadzeniu gospodarki na tych gruntach, zwiększy obciążenia podatkowe ich posiadaczy oraz ograniczy wpływy izb rolniczych z 2% odpisu od podatku rolnego.

18 września, po rozpatrzeniu postulatów zgłoszonych przez wojewódzkie izby rolnicze, Zarząd KRIR zawnioskował do resoru rolnictwa o korekty w załączniku do rozporządzenia MRiRW w sprawie księgi rejestracji bydła, świń, owiec lub kóz, stanowiącym wzór wymienionych w tytule aktu ksiąg, dzięki którym możliwe by było w sposób bardziej czytelny niż dotychczasowy wprowadzanie zdarzeń hodowlanych w prowadzonym stadzie.

19 września przedłożona została resortowi rolnictwa opinia do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wysokości i sposobu uiszczania opłat za zadania wykonane przez okręgowe stacje chemiczno-rolnicze. Zdaniem Zarządu KRIR zawarte w załączniku do przedmiotowego rozporządzenia stawki opłat za niektóre usługi świadczone przez stacje chemiczno-rolnicze uległy zbyt wysokiemu podniesieniu. Zaproponowane w projekcie kwoty za najczęściej wykonywane przez rolników badania gleb stanowią około 125% ich aktualnych cen, co wydaje się zbyt drastyczną podwyżką. Zbyt duży skok kosztów ponoszonych przez rolnika za tego typu usługi doprowadzić może bowiem do rezygnacji ze zlecania badań co zaś miałoby negatywny wpływ na użytkowanie gleb i w konsekwencji wysokość plonów upraw na tych użytkach.

Mając na uwadze pozostałe prace bieżące Zarządu KRIR, na uwagę zasługują niżej wymienione wydarzenia, w których członkowie Zarządu bądź ich przedstawiciele brali czynny udział.

4 września przedstawiciel Krajowej Rady Izb Rolniczych wziął udział w posiedzeniu Rady Rolnictwa Ekologicznego przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tematem spotkania było m.in. odniesienie się do stanowiska Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND w sprawie nowych płatności rolno-środowiskowych na lata 2007-2013.

6 września prezes Zarządu KRIR Wiktor Szmulewicz wziął udział w posiedzeniu Rady Gospodarki Żywnościowej przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którego tematem była rola i znaczenie organizacji samorządowych sektora rolno-spożywczego w oddziaływaniu na Wspólną Politykę Rolną.

W dniach 8-15 września na Lubelszczyźnie odbyło się międzynarodowe seminarium pt "Rolnictwo rodzinne i zrównoważone wyżywienie na świecie", którego Zarząd KRIR, wraz z Francuskim Komitetem Solidarności Międzynarodowej – CFSI oraz SOS Głód z Belgii i Luksemburga, był współorganizatorem. Spotkanie terenowe miało na celu przedstawienie różnych realiów rolnictwa polskiego oraz umożliwienie bezpośredniego kontaktu uczestników seminarium z rolnikami na temat wpływu wejścia Polski do Unii Europejskiej na położenie gospodarstw rodzinnych. Była to także możliwość do gruntownej analizy praktyk stosowanych przez koncerny handlowe i przemysł rolno-spożywczy na rolnictwo rodzinne w Europie i w Afryce. Ważnym tematem dla gości z Afryki były przygotowania do podpisania umów gospodarczych pomiędzy Unią Europejską a Afryką Zachodnią. Zaapelowano o odsunięcie w czasie podpisania tychże umów, gdyż negatywnie wpłyną one na przyszłość rolnictwa w Afryce.

11 września przedstawiciel Zarządu KRIR brał udział w finale VII edycji ogólnopolskiego konkursu „Sposób na sukces”, który odbył się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Gospodarki. Celem uroczystości było wyróżnienie oraz promocja działalności firm z terenów wiejskich. Organizatorami imprezy była m.in. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Fundacja Fundusz Współpracy oraz CDR Brwinów.

13 września przedstawiciel Zarządu KRIR wziął udział w posiedzeniu Komisji Porozumiewawczej do Spraw Mleka i Przetworów Mlecznych. Spotkanie było spowodowane pilną koniecznością naniesienia zmian „Szczegółowych zasad gospodarowania Funduszem Promocji Mleczarstwa” oraz korekt w planie finansowym Funduszu Promocji Mleczarstwa na 2007 rok na wniosek Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich i Agencji Rynku Rolnego.

W dniach 13-15 września przedstawiciel Zarządu KRIR uczestniczył w IV Rolniczym Festiwalu Nauki w Warszawie odbywającym się pod patronatem honorowym MRiRW. Impreza zorganizowana została przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz Centralną Bibliotekę Rolniczą.

14 września, w związku z posiedzeniem Grupy Roboczej COPA ds. zbóż, roślin oleistych i białkowych, przedstawiciel Zarządu KRIR był obecny na spotkaniu uzgodnieniowym polskich organizacji rolniczych będących członkami COPA. Celem spotkania była analiza rynku zbóż i rzepaku oraz wypracowanie wspólnego stanowiska polskich organizacji prezentowanego na forum międzynarodowym.

19 września przedstawiciele Zarządu KRIR wzięli udział w inauguracji XIV Kongresu Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu oraz Akademię Rolniczą w Krakowie, na którym podjęte zostały istotne problemy dotyczące polskiej wsi oraz jej rozwoju.

20 września przedstawiciel Zarządu KRIR uczestniczył w obradach XIII posiedzenia Komitetu Monitorującego Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego 2004-2006. Na spotkaniu miała miejsce prezentacja postępu w zakresie wdrażania ZPORR (stan na koniec sierpnia 2007) oraz sprawozdania okresowego z realizacji ZPORR za pierwsze półrocze 2007 roku. Dyskutowano również nad propozycjami zmian w ZPORR oraz uzupełnieniu do niniejszego programu.

W dniach 20-21 września prezes Zarządu KRIR Wiktor Szmulewicz uczestniczył w posiedzeniu Prezydium COPA w Brukseli. Na spotkaniu poruszane były istotne kwestie związane z aktualną sytuacją rolnictwa w Europie oraz przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w kontekście jej przyszłorocznego przeglądu. Debata dotyczyła m.in. wzrostu cen surowców paszowych oraz przygotowywanego stanowiska COPA odnośnie tego problemu, zwłaszcza mając na uwadze planowane wprowadzenie zasady „zera tolerancji” dla produktów pochodzących z roślin genetycznie modyfikowanych. Poruszono ponadto takie kwestie jak przyszłość sektora mlecznego w Europie i zmiany w systemie kwotowania po 2015 roku, sytuacja na runku trzody chlewnej oraz wpływ pożarów w Grecji na rolnictwo w tym kraju oraz całej Unii Europejskiej. Korzystając z okazji jaką stworzyła wizyta w Brukseli, prezes Wiktor Szmulewicz spotkał się również z Prezydentem COPA panem Jean-Michel Lemetayer, Sekretarzem Generalnym COPA-COGECA panem Pekka Pesonenem, a także z koordynatorem wydziału ds. rolnictwa i rybołówstwa w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej panem Andrzejem Babuchowskim. Rozmowy miały na celu usprawnienie przepływu informacji w obu kierunkach oraz omówienie przyszłości polskiej reprezentacji organizacji rolniczych na szczeblu wspólnotowym.

W dniach 21-24 września przedstawiciele Zarządu KRIR wzięli udział w IX Międzynarodowej Wystawie Rolniczej AgroShow w Bednarach koło Poznania, zorganizowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Wspólnie z Wielkopolską Izbą Rolniczą Krajowa Rada Izb Rolniczych przygotowała na niniejszą imprezę stoisko samorządu rolniczego.

We wrześniu trwały również przygotowania do udziału KRIR w Międzynarodowych Targach Hodowli Ogrodnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich FARMA oraz Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu. Jak co roku wspólnie z Wielkopolską Izbą Rolniczą zostało przygotowane stoisko samorządu rolniczego. W tym roku byliśmy również organizatorem seminariów dla rolników na temat ubezpieczeń majątkowych w rolnictwie oraz wytwarzania pasz w gospodarstwach rolnych. W związku z ogłoszonymi na październik wyborami parlamentarnymi, Zarząd KRIR postanowił ponadto zorganizować przy okazji targów debatę, podczas której przedstawiciele zasiadających w obecnej kadencji Sejmu partii politycznych mieli możliwość przedstawienia swoich programów dla wsi i rolnictwa.

Biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazywało bieżące informacje o pracach Zarządu do wszystkich izb rolniczych, jak również informacje i materiały, uzyskiwane w instytucjach działających w obszarze rolnictwa.

 

/-/ Wiktor Szmulewicz

Prezes

Krajowej Rady Izb Rolniczych

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com