Poniżej przedstawiamy sprawozdanie z działalności Zarządu KRIR w okresie między III a IV Posiedzeniem Krajowej Rady Izb Rolniczych tj. od 28 września do 18 grudnia br.

 

W okresie pomiędzy III a IV posiedzeniem Krajowej Rady Izb Rolniczych III kadencji, prace Zarządu podyktowane były bieżącą sytuacją w polskim rolnictwie oraz rozwojem publicznej dyskusji na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, a w szczególności dotyczyły:
  • przygotowań do przyszłorocznego przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej UE;
  • monitorowania aktualnej sytuacji w rolnictwie, w szczególności na rynku wieprzowiny i drobiu, oraz stanu przygotowań do uruchomienia działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013;
  • przedstawianie opinii do projektów regulacji prawnych (płatność cukrowa, płatności energetyczne, przepisy wykonawcze do PROW 2007-2013);
  • kwestii finansowania organizacji i związków rolniczych w ramach realizacji przepisów ustawy o zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz ustawy o izbach rolniczych z dnia 12 września 2006 roku;
  • współpracy zagranicznej.

Zarząd KRIR w regulaminowym terminie przekazał do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjętą na III posiedzeniu KRIR uchwałę nr 12/2007 zmieniająca uchwałę w sprawie budżetu Krajowej Rady Izb Rolniczych na 2007 rok.

Zarząd przeanalizował wnioski przyjęte na III Posiedzeniu KRIR:

  1. W związku z planowanymi zmianami w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników, KRIR zobowiązuje Zarząd, w przypadku rozpoczęcia prac nad nowelizacją tych przepisów, do rozważenia możliwości organizacji ogólnokrajowej konferencji na temat obecnej działalności i ewentualnych propozycji zmian w funkcjonowaniu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;

  1. KRIR zobowiązuje Zarząd do rozważenia możliwości utworzenia zespołu składającego się z prawników wojewódzkich izb rolniczych, który opracuje uzasadnienie do przygotowanego przez Zespół KRIR projektu zmiany ustawy o izbach rolniczych oraz zaprojektuje stosowne zmiany w pozostałych aktach prawnych, do których odnosi się ustawa o izbach rolniczych.

W związku z wyborami do Parlamentu RP i utworzeniem nowego Rządu, Zarząd KRIR zdecydował o podjęciu działań mających za zadanie realizację powyższych wniosków na początku przyszłego roku. Na początku listopada Zarząd KRIR przesłał do wszystkich posłów i senatorów listy gratulacyjne wraz informacją na temat funkcjonowania i działalności samorządu rolniczego w Polsce oraz deklarację gotowości współpracy Krajowej Rady Izb Rolniczych z Parlamentarzystami w zakresie dotyczącym produkcji rolniczej i rozwoju wsi.

Przegląd Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej

W drugiej połowie 2008 roku, na szczeblu władz Unii Europejskiej będzie miał miejsce tzw. Health Check tj. analiza dotychczasowego funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej po jej reformie z 2003 roku. Przegląd aktualnie obowiązujących instrumentów regulujących całą produkcję rolniczą w Unii Europejskiej ma na celu wprowadzenie koniecznych korekt, które dostosują wszelkie mechanizmy stosowane w ramach WPR do aktualnej, dynamicznie zmieniającej się sytuacji na światowym rynku produktów rolno-spożywczych. Pozwolić ma to na sprostanie nowym wyzwaniom stojącym przed europejskimi rolnikami w drugiej części obecnego okresu programowania, tj. w latach 2009-2013, oraz rozpocząć dyskusję na temat kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej w latach 2013-2020. Obecnie trwa szeroko zakrojona debata na wielu poziomach, która doprowadzić ma do wypracowania jak najkorzystniejszych rozwiązań w niniejszej kwestii.

Mając powyższe na uwadze, Zarząd KRIR również rozpoczął swoje działania w celu aktywnego uczestnictwa samorządu rolniczego w dyskusji nad wprowadzeniem zmian we Wspólnej Polityce Rolnej. W październiku przedstawiciele samorządu rolniczego uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez resort rolnictwa, którego celem było omówienie dokumentu „Polska wizja WPR wobec wyzwań oceny funkcjonowania WPR”. Niniejszy dokument został wcześniej przesłany przez Biuro KRIR do wszystkich izb rolniczych w celu przekazania uwag i opinii z poszczególnych województw. Propozycje zmian przedstawione przez Komisję Europejską, będące wyjściowym dokumentem do rozpoczynającej się dyskusji, były tematem przewodnim listopadowego posiedzenia Prezydium COPA w Brukseli. Uczestniczący w spotkaniu prezes KRIR Wiktor Szmulewicz przedstawił stanowisko polskich organizacji rolniczych obecnych na rozmowach, które następnie zostało przesłane w formie pisemnych postulatów do wspólnego sekretariatu COPA-COGECA.

3 grudnia, także z udziałem reprezentantów izb rolniczych, odbyło się spotkanie z panem Klausem-Dieterem Borchardtem, zastępcą Szefa Gabinetu Komisarz Rolnictwa w Unii Europejskiej pani Mariann Fischer Boel, dotyczące polskiego stanowiska w zakresie oceny funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej.

Przedstawiciele izb uczestniczyli również w tym samym dniu w spotkaniu członków Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych z eurodeputowanym Czesławem Siekierskim. Tematem była rewizja wspólnej polityki rolnej i aktualnych prac Komisji Europejskiej.

Wszystkie dokumenty w tej sprawie tj. projekt stanowiska COPA-COGECA, stanowisko polskich organizacji rolniczych zaprezentowane przez prezesa KRIR w Brukseli oraz założenia reform przedstawione przez Komisję Europejską (komunikat z 20 listopada) zostały wysłane do wojewódzkich izb rolniczych w celu konsultacji.


Najważniejsze krajowe wydarzenia w okresie sprawozdawczym, w których brali udział przedstawiciele Zarządu KRIR
  • W dniach 28-20 września miały miejsce Międzynarodowe Targi Hodowli Ogrodnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich FARMA 2007, na których Zarząd KRIR wspólnie z Wielkopolską Izbą Rolniczą zorganizował stoisko samorządu rolniczego. Ponadto, w związku ze zbliżającymi się w tym czasie wyborami parlamentarnymi z inicjatywy Zarządu KRIR przygotowano debatę polityczną pod tytułem „Przyszłość rolnictwa w programach rolnych głównych partii politycznych” na którą zaproszono czołowych polityków pięciu głównych partii startujących w wyborach. Odbyły się też dwa seminaria KRIR dla rolników na temat ubezpieczeń majątkowych w rolnictwie oraz produkcji pasz na poziomie gospodarstwa.
  • 24 października członek zarządu Prezes Robert Jakubiec wziął udział w gali podsumowującej VII Krajowy Konkurs Kryształowej Koniczny organizowanym przez Fundację Edukacyjną 4h w Polsce, która odbyła się z udziałem Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa, podsekretarza stanu Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz wielu gości krajowych i zagranicznych. Prezes wręczał nagrody laureatom konkursu, osobom zasłużonym w społecznej pracy edukacyjnej na rzecz mieszkańców wsi.
  • 25 października Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz oraz Wiceprezes Władysław Piasecki spotkali się z Prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Leszkiem Droździelem w sprawie procedury naboru wniosków w ramach działania „Modernizacja Gospodarstw Rolnych” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Kontynuując działania w tym zakresie 30 października Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych spotkał się z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciechem Mojzesowiczem.
  • 5 listopada Zarząd KRIR odbył rozmowy z przedstawicielami Zarządu Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych na temat podpisania porozumienia między obu organizacjami w sprawie współpracy na rzecz poprawy sytuacji ekonomiczno-produkcyjnej gospodarstw rolnych.
  • 7 listopada w Siemianicach prezes Zarządu KRIR Wiktor Szmulewicz wziął udział w sesji organizowanej przez Zarząd Krajowy Towarzystwa Historycznego im. Szembeków i Radę Powiatową Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Kępnie pt „Izby rolnicze i ich rola i przyszłość w Europie”. Patronat nad uroczystością objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
  • 19 listopada, z inicjatywy Zarządu KRIR, odbyło się spotkanie prezesów i dyrektorów wojewódzkich izb rolniczych. Posiedzenie było okazją do omówienia bieżących spraw związanych z działalnością izb oraz ustaleniem kwestii, jakie powinny zostać poruszone podczas spotkania przedstawicieli samorządu rolniczego z nowym kierownictwem resortu rolnictwa. Następnego dnia, tj. 20 listopada, miało miejsce spotkanie członków Krajowej Rady Izb Rolniczych z Wicepremierem i Ministrem Gospodarki panem Waldemarem Pawlakiem oraz Ministrem Rolnictwa panem Markiem Sawickim. Prezes Szmulewicz w imieniu KRIR pogratulował gościom objęcia ważnych stanowisk rządowych, a następnie wskazał na główne, w opinii samorządu rolniczego obszary, które wymagają podjęcia przez rząd pilnych działań. Podkreślił również konieczność udziału izb rolniczych w kształtowaniu polityki rolnej państwa oraz przejęcia konkretnych kompetencji i zadań od administracji.

Działania Zarządu KRIR dotyczące współpracy międzynarodowej samorządu rolniczego

  • W dniach 14-17 października br w Pradze przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w 33 Konferencji Rolniczej Ameryki Północnej i Unii Europejskiej. Organizatorem tego międzynarodowego wydarzenia była COPA-COGECA, która praktycznie powierzyła to zadanie Izbie Rolniczej Republiki Czeskiej. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor SzmulewiczWiktor Szmulewicz spotkał się także z prezesem i wiceprezesem Ukraińskiej Izby Rolniczej. Przedstawiciele NACU wystosowali propozycję nawiązania ściślejszej współpracy, czemu służyć miałoby podpisanie stosownej umowy o współpracy. Prezes KRIR wstępnie wyraził gotowość rozwijania kontaktów z ukraińskimi partnerami. współprzewodniczył jednej z sesji poświęconej stabilizacji dochodów rolników. 14 października miało miejsce również 30 spotkanie przedstawicieli izb rolniczych Grupy Wyszehradzkiej, na którym KRIR reprezentował Członek Zarządu pan Robert Jakubiec. Podczas spotkania wymieniono się informacjami o sytuacji w poszczególnych krajach na temat plonów zbóż i roślin oleistych, cen głównych artykułów rolnych i żywnościowych oraz europejskich i narodowych dopłat w 2008 roku. Przy okazji pobytu w Pradze prezes
  • W dniach 23-28 października br. gościem KRIR była przedstawicielka Michigan State University, Renee Appelgate odpowiedzialna za kontakty międzynarodowe. Tematem rozmów były możliwe obszary współpracy jak również przygotowania do wizyty studyjnej jaka planowana jest w marcu 2008 r w Stanach Zjednoczonych. Wezmą w niej udział wszyscy prezesi izb rolniczych z kraju.
  • W ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa projektu pt „Wymiana polskich doświadczeń w zakresie absorpcji środków z budżetu Unii Europejskiej w obszarze rolnictwa i obszarów wiejskich w Chorwacji”, 5 listopada Członek Zarządu KRIR pan Andrzej Górczyński spotkał się z reprezentantami chorwackiego środowiska wiejskiego. Celem spotkania było zaprezentowanie działań realizowanych przez samorząd rolniczy w kontekście akcesji Polski do Unii Europejskiej. Ponadto, Chorwaci wyrazili zainteresowanie naszymi doświadczeniami w zakresie tworzenia izb rolniczych.
  • 16 listopada w siedzibie KRIR odbyły się rozmowy z Radcą do spraw rolnych Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce panią Kate Snipes na temat nawiązania współpracy z KRIR i organizacji wizyty studyjnej przedstawicieli samorządu rolniczego w USA zaplanowanej na wiosnę 2008 roku.
  • W dniach 22-23 listopada w Brukseli odbyło się posiedzenie Prezydium COPA, w którym z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych uczestniczył prezes Wiktor Szmulewicz. Głównym tematem dyskusji był przyszłoroczny przegląd Wspólnej Polityki Rolnej („Health Check”). COPA-COGECA jest w trakcie wypracowywania swojego stanowiska, które będzie reakcją na propozycje Komisji Europejskiej. Tego zagadnienia dotyczyła debata z jednym z członków gabinetu Komisarza Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich pani Mariann Fischer-Boel. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz zabrał głos w sprawie zmian w WPR, a także podkreślił konieczność podjęcia działań na skalę europejską wspierających sektor wieprzowiny, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo utraty wielu producentów trzody chlewnej, którzy nie są w stanie produkować po tak niskich cenach jakie obecnie panują na rynku mięsa wieprzowego.
  • W dniach 19-23 listopada, w ramach wizyty studyjnej z programu Leonardo da Vinci, gościli w Polsce przedstawiciele Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej. Celem pobytu było zapoznanie się z systemem doradztwa rolniczego w Polsce, zwłaszcza w zakresie wdrażania zasady wzajemnej zgodności (cross-compliance). Realizowany projekt ma za zadanie analizę systemów doradztwa rolniczego oraz funkcjonowania izb rolniczych w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Organizatorem pobytu w naszym kraju była Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza.
  • W związku z przyszłoroczną prezydencją Słowenii w Unii Europejskiej, 12 grudnia odbyło się spotkanie w Biurze KRIR z przedstawicielami ambasady tego kraju. Podczas rozmów omówione zostały główne problemy rolnictwa europejskiego stanowiące wyzwanie dla przyszłych działań Słowenii na poziomie wspólnotowym. Obie strony wyraziły gotowość bliższej współpracy, a przedstawiciele ambasady zadeklarowali pomoc w nawiązaniu kontaktów ze słoweńskim samorządem rolniczym. Dyskutowano ponadto na temat przyszłorocznej wizyty studyjnej radców rolnych ambasad w jednym z południowych regionów naszego kraju.
  • W okresie sprawozdawczym Zarząd KRIR kilkukrotnie uczestniczył w spotkaniach konsultacyjnych z pozostałymi polskimi organizacjami rolniczymi będącymi członkami COPA-COGECA. Rozmowy dotyczyły analizy rynku poszczególnych sektorów rolnych oraz miały na celu wypracowanie wspólnego stanowiska przed posiedzeniami grup roboczych COPA w Brukseli, w których uczestniczył nasz wysłannik. Ponadto, wielokrotnie spotykano się również w celu w celu ustalenia sposobu rozdysponowania środków w ramach wsparcia finansowego dla organizacji i związków rolniczych na pokrycie kosztów udziału tych organizacji w strukturach ponadnarodowych. W związku z ustawowym obowiązkiem rozliczenia dofinansowania z budżetu państwa, którego KRIR jest dysponentem, podpisane zostały stosowne umowy z 3 organizacjami rolniczymi zainteresowanymi tego typu wsparciem tj. Federacją Związków Branżowych Producentów Rolnych, NSZZ RI „Solidarność” oraz ZZR „Samoobrona”.
  • 6 grudnia przedstawiciele KRIR uczestniczyli w tradycyjnym spotkaniu Bożonarodzeniowym organizowanym przez dyplomatów do spraw rolnych w Warszawie dla współpracujących z nimi instytucji

Opinie do projektów legislacyjnych

  • 5 października Zarząd KRIR przedstawił resortowi rolnictwa opinię do projektu rozporządzenia MRiRW zmieniającego rozporządzenie w sprawie terytorialnego zakresu działania oraz siedzib powiatowych i granicznych lekarzy weterynarii. Samorząd rolniczy zaakceptował połączenie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku z inspektoratem w Pruszczu Gdańskim. Jednocześnie, w imieniu Mazowieckiej Izby Rolniczej, Zarząd KRIR zwrócił się o pilne podjęcie działań, które doprowadzą do ustanowienia siedziby powiatowego lekarza weterynarii dla powiatu wołomińskiego.
  • 8 października Zarząd KRIR przedstawił swoje uwagi do projektu rozporządzenia MRiRW w sprawie wyznaczenia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jako jednostki organizacyjnej wykonującej niektóre obowiązki państwa członkowskiego Unii Europejskiej i dotyczącego płatności cukrowej. Zarząd wyraził swój sprzeciw przyjętym w projekcie rozwiązaniom skutkującym zwrotem nadpłaconej, rzekomo z winy producentów buraków, płatności cukrowej.
  • 19 października Zarząd KRIR zaopiniował projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestrów prowadzonych przez wnioskodawców, podmioty skupujące i jednostki przetwórcze. Zasugerowane zostały korekty techniczne w tabeli rejestru, które ułatwią jego prowadzenie.
  • 25 października Zarząd KRIR wyraził swoją opinię do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2008 roku. Zdaniem Zarządu w niniejszym akcie zastosowana powinna zostać maksymalna stawka dopłaty do ubezpieczenia upraw przewidziana w ustawie (tj. 60%), tak jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczenia zwierząt.
  • 14 listopada Zarząd KRIR przedstawił resortowi rolnictwa opinię na temat projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W przesłanym piśmie Zarząd ponownie zwrócił się o wprowadzenie zapisu umożliwiającego uzupełnienie wykształcenia przez osobę przejmującą gospodarstwo rolne w ciągu 36 miesięcy od daty rozpoczęcia działalności.
  • 30 listopada Zarząd KRIR wystosował również do MRiRW uwagi samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Programy rolnośrodowiskowe” z PROW 2007-2013.
  • 4 grudnia Zarząd KRIR przedstawił swoje uwagi do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie plonów reprezentatywnych roślin energetycznych. Zaproponowane zmiany dotyczyły wartości plonu suchej masy traw oraz ziarna rzepaku i rzepiku. Nadmienić należy, iż wartości zasugerowane w poprzedniej opinii samorządu rolniczego z 9 sierpnia br w tej sprawie, dotyczące 8 innych gatunków roślin uprawianych na cele energetyczne, zostały wzięte pod uwagę przy zatwierdzaniu rozporządzenia przez ministra rolnictwa Wojciecha Mojzesowicza, co miało miejsce 16 października.

Pozostałe wystąpienia i wnioski Zarządu KRIR w okresie sprawozdawczym

  • Kontynuując swoje działania w sprawie przejęcia nadzoru przez izby rolnicze nad rolno-spożywczymi rynkami hurtowymi, 23 października Zarząd KRIR wystosował pismo do Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z uszczegółowieniem propozycji rozszerzenia kompetencji samorządu rolniczego. Zdaniem Zarządu istnieje prawna możliwość, zgodnie z art. 10a ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazania izbom rolniczym przez ARiMR pakietu akcji rynków hurtowych będących w jej gestii.
  • 25 października Zarząd KRIR skierował pisemny wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczący nowelizacji rozporządzenia w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Zdaniem Zarządu stawka taksy notarialnej za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego umowę zbycia nieruchomości, jeżeli w związku z tą umową następuje wypłata świadczeń z tytułu ubezpieczenia rolników lub renty strukturalnej, jest zbyt dużym obciążeniem zarówno dla zbywającego nieruchomość rolniczą jak i dla nabywcy – młodego rolnika, utrudniając mu w ten sposób rozpoczęcie działalności.
  • 5 listopada Zarząd KRIR przyjął stanowisko w sprawie utrzymania dopuszczenia do stosowania w żywieniu zwierząt gospodarskich pasz zawierających produkty pochodzące z roślin genetycznie modyfikowanych.
  • 21 listopada Zarząd KRIR, mając na uwadze płynność finansową izb, wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pomoc w jak najszybszym uruchomieniu przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa płatności tytułem refundacji kosztów realizowanych przez wojewódzkie izby rolnicze projektów w ramach działania 1.3 SPO 2004-2006 oraz „pomocy technicznej” z PROW 2007-2013.
  • 22 listopada, popierając wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej, Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o umożliwienie izbie rolniczej alokacji zaoszczędzonych środków podczas realizacji w ramach umowy z ARiMR projektu „Pomorskie Centra Informacji i Promocji Działań PROW 2007-2013 PROW-INFO”.
  • 30 listopada, w nawiązaniu do rozmów podczas spotkania przedstawicieli samorządu rolniczego z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi panem Markiem Sawickim w dniu 20 listopada br, Zarząd KRIR, wystosował wniosek o wytypowanie ekspertów z resortu rolnictwa, którzy będą uczestniczyć w pracach Zespołu powołanego w celu wypracowania przyszłego kształtu funkcjonowania doradztwa rolniczego w Polsce.
  • 5 grudnia, w związku z wystąpieniem ogniska grypy ptaków w powiecie płockim, (woj. mazowieckie) i szeregiem działań prewencyjnych podjętych w celu ograniczenia szerzenia się czynnika chorobowego, Zarząd KRIR wystosował wniosek do ministra rolnictwa pana Marka Sawickiego o podjęcie interwencji rynkowej, która pozwoli rolnikom z tego rejonu Mazowsza posiadającym nie zarażone stada, a którym nie zostanie przyznana pomoc z tytułu wystąpienia grypy ptaków, sprzedaż swojej produkcji.
  • 6 grudnia Zarząd KRIR zawnioskował do resortu rolnictwa o podjęcie działań zmierzających do zmiany przepisów ustawy o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej, które umożliwią młodym rolnikom przejmującym gospodarstwa oraz nowym właścicielom nabywającym gospodarstwa rolne przejęcie płatności cukrowej w analogiczny sposób, jak ma to miejsce w przypadku jednolitej płatności obszarowej i płatności uzupełniających.

Pozostałe wydarzenia w okresie między III i IV posiedzeniem KRIR, w których przedstawiciele Zarządu i członkowie KRIR brali udział:
  • Konferencja promocyjna projektu realizowanego przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej pt „Wzmocnienie aktywnego udziału Polski w procesie stanowienia prawa UE”.
  • Konferencja na temat. „Skutków potencjalnego zakazu stosowania genetycznie modyfikowanych roślinnych surowców paszowych”. Zarząd KRIR, wraz z Radą Gospodarki Żywnościowej i Izbą Zbożowo-Paszową, był współorganizatorem niniejszego wydarzenia.
  • IX Dni Kukurydzy Województw Mazowieckiego i Łódzkiego. Krajowa Rada Izb Rolniczych objęła patronat nad niniejszym wydarzeniem.
  • Konferencja pt. „Obszary wiejskie jako wyzwanie dla polityki rozwoju w Polsce” zorganizowana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
  • Targi „Rolnicza Jesień” we Wrześni. Patronat nad imprezą objęła Wielkopolska Izba Rolnicza.
  • Posiedzenie Zespołu i Grupy Konsultacyjnej do spraw mięsa drobiowego, jaj i miodu.
  • II spotkanie Rady Sieci dla Krajowej Sieci Leader+.
  • Konferencja zorganizowana przez Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą „Instalacje energetyczne i telekomunikacyjne na gruntach rolnych – poszukiwanie sposobów rozwiązania problemu”.
  • Krajowa konferencja dotycząca wsparcia Lokalnych Grup Działania w przygotowaniach do nowego okresu programowania.
  • Debata poświęcona organizmom genetycznie modyfikowanym. Pomysłodawcą i organizatorem spotkania był Komitet Rolnictwa i Obrotu Rolnego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.
  • Spotkanie z członkami prezydium Związku Zawodowego Centrum Narodowego Młodych Rolników.
  • Spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi panem Markiem Sawickim oraz Podsekretarzem Stanu MRiRW panem Janem Krzysztofem Ardanowskim na temat sytuacji na rynku trzody chlewnej.
  • Posiedzenie Zespołu – Krajowego Komitetu Sterującego Planem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006.
  • Posiedzeniu Rady Gospodarki Żywnościowej.
  • Inauguracyjne posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu VI kadencji, na którym rozpatrzono projekt ustawy budżetowej na 2008 rok.
  • Spotkanie robocze prezesów i dyrektorów wojewódzkich izb rolniczych.
  • Konferencja pt „Grupy Producentów szansą na zwiększenie konkurencyjności produkcji i poprawę zarządzania gospodarstwami rolnymi”.
  • Posiedzenie Komisji do Spraw Oceny Ofert przy Departamencie Finansów MRiRW.
  • Spotkanie w resorcie rolnictwa z Ministrem Rolnictwa i Rybołówstwa Republiki Francuskiej panem Michelem Barnier.
  • Uroczystość 140-lecia Kółek i Organizacji Rolniczych Pomorza i Kujaw.
  • Uroczysta gala wręczania nagród w VII Krajowym Konkursie Kryształowej Koniczny.
  • Seminarium regionalne pt „Rozwój obszarów wiejskich poprzez zastosowanie sprawdzonych sposobów działania” zorganizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Sieci Ośrodków Agro-Info.
  • Uroczysta gala wręczenia szabel oficerskich laureatom plebiscytu-konkursu "Agrobiznesmen Roku".
  • Konferencja pt „Rynek tradycyjnej żywności o uznanej jakości” zorganizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Fundację Fundusz Współpracy.
  • Posiedzenie Zespołu – Komitetu do Spraw Monitorowania Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2004-2006.
  • Posiedzenie Zespołu – Komitetu do Spraw Monitorowania Programu SAPARD.
  • Posiedzenie Komitetu Monitorującego SPO „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich”.
  • Posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat budżetu na 2008 rok.
  • Posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat nowych uregulowań na rynku cukru.

W omawianym okresie odbyły się 4 posiedzenia Zarządu KRIR, posiedzenie Komisji Budżetowej i Komisji Rewizyjnej.
Biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazywało bieżące informacje o pracach Zarządu do wszystkich izb rolniczych, jak również informacje i materiały, uzyskiwane w instytucjach działających w obszarze rolnictwa.

/-/ Wiktor Szmulewicz

Prezes
Krajowej Rady Izb Rolniczych

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com