Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych dostrzegając trudną sytuację, która w wielu gospodarstwach rolnych już wystąpiła i a w innych z pewnością wystąpi w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią COVID-19, a także  biorąc pod uwagę strategiczne znaczenie żywności dla społeczeństwa oraz zapewnienie ciągłości dostaw, przedstawił propozycje dla złagodzenia jej skutków dla producentów rolnych. Dotyczą one m.in. przyśpieszenia i skrócenia oraz dokonania natychmiastowych wypłat rolnikom wszelkich płatności przez ARiMR, zawieszenia przez ARiMR kontroli na miejscu, zawieszenia egzekucji komorniczych i szeregu innych działań. Lista propozycji i rozwiązań dostępna jest na stronie internetowej Krajowej Rady Izb Rolniczych pod adresem: http://krir.pl/2014-01-03-03-24-03/pozostale/6764-konieczne-dzialania-dla-rolnikow-w-zwiazku-z-covid-19

Wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:

  • 5 marca – spotkanie Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa z przedstawicielami Zgromadzenia Izb Rolniczych Ukrainy, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz i Wiceprezes KRIR M. Borowski;
  • 5 marca – konferencja Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej w Szkole Głównej Handlowej pt. „Wyzwania stojące przed polską wsią i rolnictwem w nowej perspektywie budżetowej WPR, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz i Wiceprezes KRIR M. Borowski;
  • 10 marca – posiedzenie sekcji Wieś, rolnictwo Narodowej Rady Rozwoju w Pałacu Prezydenckim, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz;

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

2 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Klimatu M. Kurtyki w sprawie potraktowania odrębnie Systemu PSOR przy zmianach regulacji prawnych dotyczących zagospodarowania odpadów opakowaniowych w ramach Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP).

5 marca Zarząd KRIR na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego w sprawie opracowania procedur możliwości zastosowania innych substancji przy wycofywaniu środków ochrony roślin.

5 marca Zarząd KRIR na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego, aby powoływane komisje do szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne, były powoływane jako komisje stałe przez wojewodę, a nie drogą zarządzenia na wniosek wójta/burmistrza/prezydenta miasta.

5 marca Zarząd KRIR na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego z postulatem, aby grunty rolne będące obecnie przedmiotem kończących się w okresie 2-4 lat umów dzierżaw zawartych między KOWR a spółkami prawa handlowego, po wygaśnięciu tych umów w pierwszej kolejności były rozdysponowane na powiększenie gospodarstw rodzinnych.

5 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego z wnioskiem o zmianę rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, tak aby możliwość umożliwić beneficjentom „modernizacji” korzystanie z dofinansowania w ramach rozwoju działalności pozarolniczej.

5 marca Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rozwoju J. Emilewicz o podjęcie działań w zakresie zmiany przepisów Prawo budowlane w sposób zwalniający producentów rolnych z obowiązku uzyskania decyzji – pozwolenia na budowę zbiorników na płynny nawóz RSM oraz paliwo rolnicze.

5 marca Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego z wnioskiem o uruchomienie dla producentów drobiu wsparcia przez ARiMR w ramach zadań związanych z ustanoweniem nadzwyczajnych środków wspierania rynku w sektorach jaj i mięsa drobiowego.

5 marca Zarząd KRIR wystąpił do Łowczego Krajowego P. Lisiaka z wnioskiem o intensyfikację odstrzałów redukcyjnych oraz sanitarnych dzików na terytorium RP.

6 marca Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego w sprawie zaprzestania wzywania rolników przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do przywracania trwałych użytków zielonych cennych pod względem środowiskowym, które zostały przekształcone w użytki rolne wiele lat wcześniej.

6 marca Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego w sprawie uproszczenia dokumentacji prowadzonej przez rolników produkcji ekologicznej i zwrócenia większej uwagi na badania produktu finalnego wychodzącego na rynek.

6 marca Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego o skrócenie procedury wypłacania pomocy klęskowej oraz o zabezpieczenie w budżecie na kolejne lata odpowiednich środków na zapewnienie pomocy klęskowej.

11 marca Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiemu wnioski podjęte podczas Walnego Zgromadzenia Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, które dotyczyły przeniesienia działu administracji rządowej: rybołówstwo śródlądowe w zakres prac kierowanych przez MRiRW oraz zmiany procedury scalania działek na wniosek rolnika w trybie administracyjnym bez udziału geodety.

11 marca Zarząd KRIR odniósł się do pisma Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi J. Białkowskiego w sprawie oszacowania potrzeb finansowych niezbędnych do poniesienia przez producentów rolnych, w związku z potrzebą dostosowania do wymagań programu azotanowego. KRIR nie dysponuje danymi na temat liczby gospodarstw rolnych prowadzących chów i hodowlę zwierząt, ponadto nie ma dostępu do prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictw portali IRZplus, wobec czego nie jest w stanie oszacować ww. kwot potrzeb finansowych.

11 marca Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego z wnioskiem o włączenie uprawy gryki do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce prowadzonej przez IUNG.

11 marca Zarząd KRIR na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego z wnioskiem o wprowadzenie przepisów, które określałby procedurę postępowania przez komorników, w przypadku licytacji gruntów rolnych, środków trwałych, ruchomych (maszyn, inwentarza żywego, zapasów itp.)

17 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego o przekazanie informacji na temat kwoty środków, jaką polski Rząd wypłaci w najbliższym czasie na pomoc po ubiegłorocznej suszy.

17 marca Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego o wprowadzenie jednolitego systemu pomiaru działek rolnych stosowanego w trakcie przeprowadzanych kontroli na miejscu oraz metodą foto.

18 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości Z. Ziobro o zawieszenie wszelkich czynności komorniczych w gospodarstwach rolnych na czas od 3 do 6 miesięcy w związku z pandemią COVID-19 oraz w trosce o mieszkańców obszarów wiejskich.

19 marca Zarząd KRIR przekazał opinię do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego. Zaproponowane rozwiązania wydaje się, że są spójne z postulatami rolników, niemniej jednak samorząd rolniczy oczekuje pomocy dla gospodarstw rolnych na zasadach tzw. „tarczy antykryzysowej” – pakietu, który Rząd przygotował, aby wspomóc polskich przedsiębiorców zmagających się z efektami pandemii COVID-19.

20 marca Zarząd KRIR, w związku z licznymi problemami przy sporządzaniu planów nawozowych, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego  o wyjaśnienie powstałych wątpliwości przy ich przygotowywaniu, które dotyczyły m.in. braku okresu przebywania zwierząt na pastwisku oraz sporządzanie planów dla roślin motylkowatych drobnonasiennych.

20 marca Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej M. Gróbarczyka w sprawie budowy polderu Golina i wyjaśnienia zasadności budowy tego zbiornika.

20 marca Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Infrastruktury A. Adamczyka w sprawie zmiany przepisów w zakresie przeglądów technicznych ciągników i przyczep rolniczych i umożliwienie przeprowadzania ich w gospodarstwach rolnych.

20 marca Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej M. Gróbarczyka w sprawie uproszczenia przepisów budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.

20 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego z wnioskiem o wprowadzenie procedur skupu interwencyjnego oraz wdrożenie cen rekomendowanych w skupie oraz sprzedaży produktów i surowców żywnościowych, w związku z wahaniami cen żywca wołowego, wieprzowego, mleka, drobiu, rzepaku i warzyw.

20 marca Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Infrastruktury A. Adamczykowi stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie znowelizowania przepisów dotyczących zjazdów do pól. Obowiązujące przepisy ograniczają możliwość wybudowania szerszego zjazdu, a maszyny rolnicze o większych szerokościach roboczych nie są w stanie dokonać bezpiecznego zjazdu na pole.

23 marca Zarząd KRIR w związku z decyzją Komisji Europejskiej zezwalającej państwom członkowskim na przedłużenie okresu składania wniosków o płatności bezpośrednie w ramach WPR  o jeden miesiąc zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego o skorzystanie z tej możliwości i maksymalne wydłużenie terminu przyjmowania wniosków.

23 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego z wnioskiem o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do objęcia pakietem pomocy również rolników i ich rodzin, gdyż ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, nie zabezpiecza bezpośrednio interesów rolników i ich rodzin.

23 marca Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego w sprawie konsultacji w ramach przeglądu Wytycznych w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych po 2021 r. i dostępności nawozów mineralnych w tym kontekście.

23 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego z wnioskiem o wydłużenie czasowego pobytu w kraju pracownikom z Ukrainy i Białorusi, zatrudnionym w rolnictwie, którym obecnie kończy się możliwość pobytu na terytorium RP.

23 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego z wnioskiem o podjęcie szybkich i zdecydowanych działań, które powinny pozwolić na ograniczenie nieuniknionych milionowych strat w gospodarstwach rolniczych z powodu pandemii COVID-19.

23 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego z wnioskiem, aby wypłaty pomocy de minimis rolnikom odbywały się na takich samych zasadach jak w przypadku limitu krajowego – w sytuacji przekroczenia limitu, wypłaty zostają wstrzymane w danym roku a wznowienie następuje w kolejnym roku, po zwolnieniu się kwoty z ostatniego roku jaki był wliczany  do limitu.

25 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego o wpisanie futer zwierzęcych na listę produktów preferencyjnych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki części państw członkowskich Unii Europejskiej, zapisanych w explicite do umowy handlowej Unii Europejskiej z Wielką Brytanią.

25 marca Zarząd KRIR zwrócił się ponownie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego o podjęcie inicjatywy legislacyjnej, aby komisje szacujące szkody powstałe w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych były powoływane jako komisje stałe przez wojewodę, a nie drogą zarządzenia na wniosek.

26 marca Zarząd KRIR na wniosek Lubuskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego o wystąpienie do Komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego o podjęcie działań w celu zmiany przepisów prawa unijnego, aby szacowanie szkód powstałych w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych odbywało się poprzez liczenie strat w produkcji roślinnej i zwierzęcej gospodarstwa (oddzielnie), aby rolnik mógł skorzystać z pomocy.

26 marca Zarząd KRIR przekazał Panu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie ekspertyzę prawną dotyczącą Oceny adekwatności regulacji prawnej zabezpieczeń społecznych rolników wobec zachodzących zmian gospodarczych w kontekście zabezpieczenia społecznego ZUS, wraz z wnioskiem o podjęcie działań legislacyjnych celem dokonania koniecznych zdaniem rolników zmian w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników.

27 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego z wnioskiem o wydłużenie terminu zgłoszenia do ARiMR wszelkich zdarzeń w siedzibie stada zwierząt hodowlanych, ze względu na przeciążenie Internetu, spowodowane obciążeniem sieci telekomunikacyjnych.

27 marca Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiemu stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie wypłaty pomocy „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Stanowisko dotyczyło konieczności przyspieszenia weryfikacji wniosków o płatności i tym samym skrócenia czasu oczekiwania na wypłatę pomocy.

27 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego w sprawie zmian przepisów mających na celu zmniejszenie ilości dokumentów potrzebnych do złożenia wniosków na działanie „Modernizacja gospodarstw rolnych” oraz „Premia dla młodych rolników”.

27 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego w sprawie wydłużenia przyjmowania dokumentów na wszystkie trwające i planowane w ramach PROW 2014-2020 nabory wniosków, a także na złożenie uzupełnień i wyjaśnień.

27 marca Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego w sprawie zmiany przepisów w świetle, których odmówiono przyznania pomocy na działanie „Modernizacja gospodarstwa rolnych z obszaru nawadnianie w gospodarstwie” na budowę studni dla pierwszego naboru w związku z brakiem decyzji środowiskowej.

27 marca Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego w sprawie rozpatrzenia możliwości opracowania „Programu budowy mikrobiogazowni rolniczych”.

27 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego w sprawie uwzględnienia stanowiska KRIR w sprawie zwiększenia kompetencji izb rolniczych przy powoływaniu nowych Rad Społecznych przy OT KOWR.

27 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej M. Gróbarczyka o podjęcie działań mających na celu przeznaczenie środków budżetowych na renowację i konserwację urządzeń melioracyjnych, aby mogły one zatrzymywać, piętrzyć i magazynować wodę w okresie wiosennym.

27 marca Zarząd KRIR na wniosek Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego w sprawie odkupu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nieruchomości rolnej i zespołu silosów zbożowych zlokalizowanych w Rybieńcu będących własnością Grupy Producentów Ziarno sp. z o.o.

27 marca Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego w sprawie możliwości wprowadzenia specjalnych przepustek dla rolników – właścicieli gruntów rolnych na Litwie umożliwiających wjazd sprzętem rolniczym w wyznaczonych miejscach w celu prowadzenia prac polowych w gospodarstwach poza granicami Polski w czasie trwania pandemii COVID-19.

30 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Łowczego Krajowego P. Lisiaka z wnioskiem o wypracowanie procedur w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego w zakresie szacowania szkód łowieckich i prowadzenia gospodarki łowieckiej.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych.

4 marca 2020 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „mleko”. Eksperci przedstawili i omówili sytuację na rynku mleka biorąc również pod uwagę Brexit i wpływ na handel między Unią a Zjednoczonym Królestwem. Przedstawiono również i omówiono sytuację rynkową w krótkiej perspektywie. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił ogólny zarys, potencjalne skutki oraz kierunek dla sektora mleczarskiego w ramach strategii Komisji Europejskiej Zielonego Ładu oraz wpisującej się w nią strategii „Od pola do stołu”. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił i omówił w ramach kwestii handlowych oraz negocjacji dotyczących umów handlowych prowadzonych przez Unię Europejską środki nałożone przez USA, które uderzyły w sektor mleka, stan negocjacji ze Zjednoczonym Królestwem w sprawie umowy o wolnym handlu, umowy o wolnym handlu z Nową Zelandią i Australią oraz umowę o wolnym handlu z Wietnamem. Przeprowadzono również analizę i ocenę umowy o wolnym handlu z Japonią po roku funkcjonowania.

5 marca 2020 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „zboża, rośliny oleiste i białkowe”. Eksperci z poszczególnych krajów członkowskich przedstawili szacunki dotyczące produkcji, sytuacji i perspektyw w sektorze roślin zbożowych, oleistych i białkowych. Omówiono kwestię biodiesla, Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił informacje z Światowej Organizacji Handlu (WTO) odnośnie wniosku Indonezji w sprawie konsultacji dotyczących pewnych środków odnoszących się do oleju palmowego i biopaliw wytwarzanych z palmy olejowej. W ramach dyskusji na temat strategii na rzecz białek roślinnych każdy ekspert przedstawił w kilkuminutowych prezentacjach stanowisko swojej organizacji w sprawie strategii na rzecz białek roślinnych i WPR po 2020 r. Omówiono również strategię Europejskiego Zielonego Ładu oraz programu prac Komisji Europejskiej w tym zakresie. W ramach dyskusji na temat nowych technik genomowych, przedstawiono prezentację na temat potrzeb rolników skierowanych do hodowców odmian roślin.

12 marca 2020 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie POCC-CCC. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił informacje na temat Zielonego Ładu i strategii Od pola do stołu. Omówiono również kwestię Brexitu, gdzie zwrócono uwagę na przyszłe stosunki między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem. W kwestiach handlowych Sekretariat Copa-Cogeca wskazał między innymi, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone próbują wynegocjować mini-porozumienie dotyczące aspektów regulacyjnych. Copa-Cogeca nie może zaakceptować faktu, że ta potencjalna mini-umowa obejmuje ustalanie cen. W kwestiach sytuacji rynkowej Sekretariat Copa-Cogeca przekazał informacje na temat sytuacji na rynku w kontekście  poważnego wpływu epidemii Covid-19 na europejski sektor rolny.

27 marca 2020 r. odbyło się nadzwyczajne wideo spotkanie grupy roboczej Copa-Cogeca „kwiaty i rośliny ozdobne”. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że sytuacja w sektorze jest tragiczna. Spadek sprzedaży o 80-90 % a co za tym idzie konieczność zniszczenia aktualnej produkcji, brak perspektyw sprzedaży, konieczność utrzymywania pracowników pomimo braku popytu w celu prawidłowego funkcjonowania szkółek i upraw, brak płynności finansowej to tylko kilka z nich. Niektórzy producenci starają się, w miarę możliwości, przestawiać na uprawy roślin wieloletnich. Uzgodniono, że należy też zwiększyć nacisk na krajowe Ministerstwa Rolnictwa i jednocześnie apelować do odpowiednich ministrów na wywieranie presji na Komisję Rolnictwa i Komisarza  Janusza Wojciechowskiego. Pomoc krajowa prawdopodobnie będzie niewystarczająca, konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań na szczeblu europejskim, ale nie ma dzień dzisiejszy odpowiednich narzędzi.

Oprócz działań poszczególnych krajów członkowskich, należy przygotować wspólne stanowisko, bo wtedy głos sektora będzie lepiej słyszalny. Istnieje też problem weryfikacji poniesionych strat. W związku z powyższym sugeruje się dokumentowanie poniesionych strat (zdjęcia, dane dotyczące wielkości produkcji, dane dotyczące zniszczonych upraw) w celu ułatwienia procedury otrzymania ewentualnej pomocy. Jednocześnie członkowie grupy roboczej zadeklarowali ścisłą współpracę pomiędzy krajami członkowskimi w celu wypracowania wspólnego stanowiska wobec Komisji Europejskiej.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 10 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com