szczepionkaW dniu 11 lipca 2016 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, popierając wniosek zgłoszony w dniu 14 czerwca 2016 r. podczas III Konferencji Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich działającej przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych, wystąpił do Ministra Zdrowia w sprawie finansowania z budżetu państwa szczepionek przeciwko brodawczakowi ludzkiemu.

W dniach 14-15 czerwca 2016 r. w Ustroniu odbyła się III Konferencja Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR pt.: „Polityka społeczna na obszarach wiejskich” zorganizowana przez Krajową Radę Izb Rolniczych oraz Śląską Izbę Rolniczą. W konferencji uczestniczyło ponad 130 członkiń Izb Rolniczych oraz Stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich z całego kraju.

Zdaniem uczestniczek konferencji konieczne jest finansowanie z budżetu państwa szczepionek przeciwko brodawczakowi ludzkiemu (HPV), który jest groźnym czynnikiem kancerogennym mogącym powodować raka szyjki macicy. Wirus brodawczaka ludzkiego jest najczęstszym czynnikiem zakaźnym przenoszonym drogą płciową wśród ludzi i jest najważniejszą przyczyną raka szyjki macicy - drugiego co do częstości nowotworu kobiet na świecie. W Polsce rozpoznaje się raka szyjki macicy u około 3300 kobiet rocznie, połowa z nich umiera. Szczepionki, które po podaniu 3 zalecanych dawek zmniejszają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o około 70% należą do szczepień zalecanych, zatem odpłatnych. Władze samorządowe organizują w wielu polskich gminach i powiatach bezpłatne lub częściowo odpłatne szczepienia przeciwko HPV. Zdaniem uczestniczek Konferencji szczepienie przeciw HPV powinno być finansowane z budżetu państwa.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com