przyczepa.jpgW odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 24 sierpnia br., w którym przedstawiony został wniosek podjęty w trakcie XIII Posiedzenia KRIR dotyczący zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym umożliwiającej wyrejestrowanie przyczepy rolniczej na podstawie oświadczenia właściciela pojazdu, Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia, że art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908, z późn. zm.) określa przypadki, w których pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela.

 

Właściciel pojazdu może wnioskować o jego wyrejestrowanie wyłącznie w oparciu o określone w ww. przepisie przesłanki (zniszczenie, demontaż, wywóz pojazdu z kraju, jeżeli był zarejestrowany lub zbyty za granicę, kradzież, udokumentowana trwała i zupełna utrata posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności) i żadna z nich w założeniu nie wiąże się z możliwością dalszego posiadania i użytkowania pojazdu. W konsekwencji przyjętych rozwiązań ustawa Prawo o ruchu drogowym jednoznacznie określa (art. 79 ust 4), że pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji, wymieniając jedynie wąski katalog wyjątków od tej reguły. Zatem w intencji ustawodawcy wyrejestrowanie pojazdu jest ostateczne i oparte o decyzję właściciela wyrażoną wnioskiem o wyrejestrowanie pojazdu, popartym dokumentacją potwierdzającą rzeczywiste wystąpienie określonych ww. ustawą podstaw.

W świetle powyższego nie jest możliwe, aby wyrejestrowanie pojazdu miało charakter swobodny, tymczasowy i nie mający oparcia w faktycznej utracie posiadania i możliwości korzystania z pojazdu, a takie byłyby konsekwencje umieszczenia w ustawie Prawo o ruchu drogowym proponowanych przez Państwa zmian w zakresie wyrejestrowania pojazdów. Nie stanowi tu przesłanki określenie przez ustawodawcę przyczep rolniczych jako szczególnych pojazdów, wobec których dopuszcza się na podstawie art. 79 ust. 4 ww. ustawy ponowną rejestrację pomimo uprzedniego wyrejestrowania.

Jednocześnie, że art. 78a ww. ustawy Prawo o ruchu drogowym dopuszcza możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu, które funkcjonuje na odmiennych zasadach niż wynikające z przepisów o wyrejestrowaniu pojazdu i ograniczone jest do niektórych rodzajów pojazdów wymienionych w tym przepisie. Takimi pojazdami są m.in. przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t., co obejmuje również część przyczep rolniczych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com