Z inicjatywy prezesa Wiktora Szmulewicza w dniu dzisiejszym tj. 20 listopada odbyło się spotkanie przedstawicieli Krajowej Rady Izb Rolniczych z wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem i ministrem rolnictwa Markiem Sawickim.

 

W spotkaniu uczestniczyli prezesi i dyrektorzy wojewódzkich izb rolniczych. Prezes W. Szmulewicz w imieniu KRIR pogratulował gościom objęcia ważnych stanowisk rządowych, a następnie wskazał na główne, w opinii samorządu rolniczego obszary, które wymagają podjęcia przez rząd pilnych działań. Wskazał również konieczność udziału izb rolniczych w kształtowaniu polityki rolnej państwa oraz możliwości przejęcia konkretnych kompetencji i zadań od administracji.

Wiktor Szmulewicz podkreślił, że pilnych rozstrzygnięć wymagać będzie problematyka ubezpieczeń społecznych rolników oraz regulacje prawne dotyczące ubezpieczeń upraw polowych i zwierząt gospodarskich. Konieczne, zdaniem samorządu rolniczego będą również zmiany w prawie łowieckim, systemie sprzedaży ziemi z zasobów ANR i udziału izb rolniczych w decyzjach o odralnianiu użytków rolnych.Przedstawił również konkretne propozycje współpracy KRIR z resortem rolnictwa. Pilnego uregulowania wymagają także kwestie finansowania udziału polskich organizacji w strukturach ponadnarodowych organizacji unijnych.
Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że rządowi zależy aby w izbach rolniczych mieć stabilnego, solidnego partnera. Wyraził również chęć przekazania samorządowi rolniczemu praktycznych kompetencji i zadań jeżeli za takimi rozwiązaniami będą przemawiały konkretne korzyści dla rolników. Wicepremier docenił dobrze rozwiniętą w całym kraju strukturę organizacyjną izb rolniczych i wskazał m. in. na możliwość rozszerzania współpracy samorządu z osobami prowadzącymi prywatną działalność w zakresie rolnictwa.

Minister Marek Sawicki również opowiedział się za decentralizacja władzy w celu stworzenia lepszych warunków dla funkcjonowania rolnictwa. W swojej wypowiedzi wskazał, że izby rolnicze powinny mieć wpływ i być współodpowiedzialne za wszystko to co dzieje się w rolnictwie. Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na bardzo ważną w najbliższym czasie sprawę przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej.

Prezesi poszczególnych izb rolniczych w swoich wypowiedziach wskazywali m.in. Na problemy dotyczące ubezpieczeń majątkowych, konieczności zróżnicowania wymagań w dostępie do wsparcia w poszczególnych regionach, problemów dotyczących wejścia w życie zasady cross-compliance, zarządzania zasobami ANR oraz konieczności legislacyjnego uregulowania dla rolników rekompensaty za stawiane na użytkach rolnych sieci energetyczne.

Na zakończenie spotkania prezes Wiktor Szmulewicz zaproponował powołanie Zespołu roboczego składającego się z przedstawicieli MRiRW, izb rolniczych i ośrodków doradztwa rolniczego w celu wypracowania wspólnego stanowiska odnośnie przyszłego kształtu i funkcjonowania doradztwa w Polsce.

01.jpg 04.jpg 05.jpg
08.jpg 09.jpg 03.jpg
11.jpg 13.jpg 14.jpg

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com