rolnictwoW związku z opublikowanym na portalu forbes.pl artykułem pt. "Rolnicy wśród najlepiej zarabiających w Polsce”, w którym autor powołuje się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, Zarząd KRIR wystąpił do GUS z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie. W odpowiedzi na pismo Zarządu KRIR Departament Informacji GUS poinformował, że w artykule „Rolnicy wśród najlepiej zarabiających w Polsce” część danych zostało najprawdopodobniej zaczerpnięte z notatki „Sytuacja gospodarstw domowych w 2013 r. w świetle wyników badania budżetów gospodarstw domowych", zamieszczonej na stronie internetowej GUS. Dotyczy to przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na gospodarstwo domowe rolników (5044 zł) i pracowników oraz wyposażenia gospodarstw domowych rolników w samochód osobowy (92%).

Dane dotyczące zarówno dynamiki nominalnej dochodu rozporządzalnego na gospodarstwo domowe rolników jak i subiektywnej oceny sytuacji materialnej są nieprawdziwe. Odsetek gospodarstw domowych rolników oceniających swoją sytuację materialna jako dobrą lub bardzo dobrą w 2013 r. wyniósł 21,6%.

Niestety autor artykułu nie tylko przytoczył dane nieprawdziwe, to również nie był dość precyzyjny w swoich komentarzach. Pomimo iż przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na gospodarstwo domowe rolników był w 2013 r. jednym z najwyższych (wyższy był tylko w gospodarstwach domowych pracujących na własny rachunek poza gospodarstwem indywidualnym w rolnictwie - 5164 zł), to dochód przeliczony na 1 osobę w gospodarstwie domowym rolników wyniósł 1156 zł i był o 11% niższy, niż przeciętny dochód dla gospodarstw domowych ogółem w Polsce. GUS nadmienia, że dochód na 1 osobę w gospodarstwach domowych rolników jest jednym z najniższych, zaś najniższym dochodem na osobę dysponują gospodarstwa domowe rencistów.

Dane te zostały opracowane na podstawie wyników uzyskanych z badania budżetów gospodarstw domowych. Badanie budżetów gospodarstw domowych prowadzone jest w Polsce nieprzerwanie od 1957 r. Jest to badanie realizowane każdego roku na terenie całego kraju. Badanie prowadzone jest metodą reprezentacyjną, która daje możliwość uogólnienia z określoną precyzją uzyskanych wyników na wszystkie gospodarstwa domowe w kraju. W 2013 r. zbadanych było ponad 37 tys. gospodarstw domowych, z tego około 5% gospodarstw domowych rolników.

Do gospodarstw rolników zalicza się gospodarstwa domowe, których wyłącznym lub głównym (przeważającym) źródłem utrzymania jest dochód z użytkowanego gospodarstwa indywidualnego w rolnictwie. Dodatkowym źródłem utrzymania tych gospodarstw może być emerytura, renta lub inne źródło niezarobkowe, praca najemna, praca na własny rachunek, bądź wykonywanie wolnego zawodu. Oznacza to, że dochód uzyskiwany ze źródeł dodatkowych jest niższy od dochodów uzyskiwanych z gospodarstwa indywidualnego w rolnictwie.

Dochód z gospodarstwa indywidualnego w rolnictwie jest to różnica między wartością produkcji rolnej (łącznie ze spożyciem naturalnym) powiększoną o dopłaty związane z użytkowaniem gospodarstwa rolnego a bieżącymi nakładami poniesionymi na produkcję rolną i podatkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com