IMG 199121 września 2014r. w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. W obchodach święta plonów  uczestniczyli tradycyjnie już przedstawiciele izb rolniczych na czele z Prezesem Krajowej Rady izb Rolniczych Wiktorem Szmulewiczem. Prezes KRIR już kolejny rok z rzędu został zaproszony do Komitetu Honorowego oraz Organizacyjnego Dożynek Prezydenckich w Spale. Obchody święta dziękczynienia za plony rozpoczęły się w Kaplicy Polowej AK uroczystą mszą święta w intencji rolników. W trakcie nabożeństwa poświęcono wieńce dożynkowe.

Po zakończeniu nabożeństwa korowód dożynkowy z udziałem pocztów sztandarowych izb rolniczych ruszył do Centralnego Ośrodka  Sportu gdzie odbywały się główne ceremonie dożynkowe. Prezydent RP, wraz z małżonką, na stadion COS udał się  bryczką. Tradycyjnym bochnem chleba z tegorocznych zbóż Parę Prezydencką powitali starostowie tegorocznych dożynek Agnieszka Dybioch, prowadząca wraz z mężem i teściami gospodarstwo rolne o pow. 300 ha w miejscowości Adamów (woj. lubelskie) oraz Robert Fatyga gospodarujący wraz z małżonką na 90 ha w miejscowości Dalechowy (woj. świętokrzyskie). Podobnie jak w roku poprzednim, starostów dożynek wyznaczały Izby Rolnicze w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim.

Tradycyjnie już Dożynki Prezydenckie trwały dwa dni. Uroczystości towarzyszyły liczne atrakcje. Zorganizowano Miasteczko Regionów, w którym prezentowano wyroby poszczególnych województw. Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz tradycyjnej, polskiej żywności. Swoje stoisko miała również Krajowa Rada Izb Rolniczych.

IMG 1740 IMG 1913 IMG 1954 IMG 9434

 

W sobotę 20 września 2014 r., w przeddzień Dożynek Prezydenckich, wzorem roku poprzedniego żona Prezydenta Anna Komorowska złożyła wizytę w Spale, gdzie wzięła udział w Forum Debaty Publicznej pt. „Młodzież wiejska – szanse i wyzwania”. Prelegentem debaty z ramienia izb rolniczych był Piotr Rusiecki - prowadzący 45-hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła ras mięsnych, Członek Zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej. W debacie udział wzięli młodzi przedsiębiorcy działający na obszarach wiejskich, którzy podzielili się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami.

Anna Komorowska pogratulowała uczestnikom debaty ich siły i zaangażowania w wykonywaną pracę. - Jestem pod wielkim wrażeniem Państwa dokonań – powiedziała. - Państwa przykłady pokazują, jak ważna jest motywacja, chęć do działania – mówiła Pierwsza Dama. Według Małżonki Prezydenta RP najważniejsze jest „by chciało się chcieć”, chociaż ważne jest również wsparcie – przede wszystkim rodziny, ale także lokalnych społeczności.

Anna Komorowska zwróciła uwagę na istotną rolę lokalnych liderów, którzy dzięki swoim doświadczeniom i osiągnieciom mogą motywować innych do podjęcia działań. Pierwsza Dama podkreślała, jak istotne jest odpowiednie wykorzystanie możliwości, które stwarza Unia Europejska. Warto mądrze gospodarować środkami finansowymi, jednocześnie nie zapominając o tradycji, w myśl hasła „tradycyjnie nowocześni”.

Tego samego dnia przedstawiciele izb rolniczych spotkali się, aby przedyskutować zasady wypełniania tzw. praktyk  zazielenienia w nowej perspektywie finansowej oraz sytuacji gospodarstw rolnych w związku z embargiem i decyzją Komisji Europejskiej. W spotkaniu wzięła udział Zofia Krzyżanowska – Radca Generalny MRiRW, Zastępca Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych w MRiRW - Marian Borek oraz Kamila Błachowicz – Naczelnik Wydziału Wymogów Wzajemnej Zgodności i Zazielenienia WPR w Departamencie Płatności Bezpośrednich MRiRW.

Więcej zdjęć w galerii >>>

Wystąpienie Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych  podczas Dożynek Prezydenckich >>>

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com