min zdrowiaW odpowiedzi na projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 w dniu 18 grudnia 2015 r. samorząd rolniczy generalnie poparł stworzenie odrębnego Programu obejmującego problem zdrowia. Niemniej jednak należy pamiętać, że powinien on w efekcie tak samo służyć mieszkańcom miast, co mieszkańcom wsi, w tym rolnikom.

Poniżej szczegółowe uwagi do dokumentu.

  1. Do części A, Rozdział VI ppkt. 4.4. 4) Analiza rynku upraw tytoniu (str. 27)

    Jako realizator wskazane zostało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Należy w tym miejscu podkreślić, że Krajowa Rada Izb Rolniczych zdaje sobie sprawę z następstw zdrowotnych palenia tytoniu, zauważa jednak, że w Polsce około 2 tys. rodzin rolniczych zajmuje się produkcja tytoniu, dlatego w przypadku konieczności zaprzestania produkcji należy im stworzyć możliwość alternatywnych źródeł dochodów.

  2. Do rozdziału VIII pkt.1.1. ppkt. 2) Promowanie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności i wody (str. 35)
    Należy dodać jako realizatora promowania bezpieczeństwa zdrowotnego żywności i wody oprócz GIS również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Środowiska.

  3. Do rozdziału VIII pkt.1.1. ppkt. 6) Ograniczanie narażenia na szkodliwe substancje chemiczne w otoczeniu człowieka (str. 35)
    Należy wziąć pod uwagę, że rolnictwa w Polsce obecnie ma jedno z mniejszych zużyć nawozów sztucznych oraz środków ochrony roślin w Europie, natomiast konstrukcja tego punktu sugeruje, że produkty rolne wytwarzane przez polskich rolników są szkodliwe dla zdrowia, na co samorząd rolniczy nie wyraża zgody.

  4. Do rozdziału VIII pkt. 2.1. 2) Podejmowanie inicjatyw na rzecz profilaktyki chorób zawodowych i związanych z pracą oraz wzmocnienie zdrowia pracujących oraz 5) prowadzenie badan w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych dla celów nadzoru epidemiologicznego
    Należy pamiętać, aby w Programie była ujęta profilaktyka chorób zawodowych u rolników np. badania na boreliozę.

  5. Do rozdziału VIII pkt. 3. ppkt 2) a) Badanie i ocena wpływu jakości środowiska na stan zdrowia, z uwzględnieniem wymienionych komponentów środowiska i elementów z nim powiązanych (str. 38)
    Jako realizator powinno być wskazane również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ze względu na wpisanie w badania naukowe tematu zanieczyszczenia związkami chemicznymi gleb wykorzystywanych rolniczo, klimatu (susze i zjawiska ekstremalne, choroby wektorowe, osuwiska ziemi, powodzie, podtopienia itd.) i działań związanych z adaptacją do jego zmian.

  6. Do rozdziału IX Wykaz zadań do realizacji w ramach celu operacyjnego „Narodowy Program Zdrowotnej Polityki Senioralnej” (str. 38)
    W programie nie wyszczególniono odrębnych działań dla seniorów z obszarów wielskich. Wydaje się, że bez zmian infrastrukturalnych seniorzy z obszarów wiejskich nie będą mieli równego dostępu do różnego rodzaju świadczeń.

  7. Do rozdziału IX pkt. 2. Dostosowanie systemu opieki zdrowotnej do osób starszych
    Program powinien uwzględniać również ośrodki na terenach wiejskich.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com