zającW dniu 13 kwietnia 2021 r. Zarząd KRIR, realizując wniosek zgłoszony na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystąpił do Ministra Klimatu i Środowiska  w sprawie uznania zająca jako gatunku wyrządzającego szkody w uprawach warzywnych i owocowych, podlegających ustawowemu procesowi odszkodowawczemu.

Samorząd rolniczy zwraca uwagę, że brak uregulowań prawnych w zakresie włączenia gatunku zająca do grupy zwierząt, których szkody podlegają szacowaniu powoduje, że wielu rolników, szczególnie w polowych uprawach warzywnych, ponosi wielotysięczne szkody , przy jednoczesnym braku możliwości otrzymania rekompensat finansowych z tego tytułu.

Zarząd KRIR wniósł również o wydłużenie okresu polowań do 15 stycznia każdego roku kalendarzowego oraz stworzenie możliwości polowania na zająca w polowaniach indywidualnych.

Zarząd KRIR wyraził nadzieje na podjęcie przez Ministra Klimatu i Środowiska działań, które przyczynią się do zmniejszania populacji zajęcy oraz wyrządzanych przez nie szkód oraz możliwości uzyskania rekompensat dla rolników, których te szkody dotyczą.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com