W dniu 9 kwietnia 2024 r. w Otrębusach odbyło się posiedzenie Zarządów Wojewódzkich Izb Rolniczych. Gościem posiedzenia był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski. Podczas posiedzenia uzgodniono 3 główne postulaty, które powinny być niezwłocznie zrealizowane oraz ustalono, że zgłoszą szereg innych problematycznych kwestii, które zostaną przekazane Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Poniżej prezentujemy wypracowane stanowisko:

Stanowisko Zarządów Wojewódzkich Izb Rolniczych w sprawie aktualnej sytuacji w rolnictwie podjęte w dniu 9 kwietnia 2024 r. w Otrębusach.

Jako przedstawiciele samorządu rolniczego, jesteśmy zobowiązani do wyrażenia naszego stanowiska wobec aktualnej sytuacji w rolnictwie, która staje się coraz bardziej niekorzystna dla naszych rolników oraz wyrażamy nasze głębokie zaniepokojenie brakiem skuteczności w działaniu rządzących w realizacji postulatów rolników.

W dniu 9 kwietnia 2024 roku, podczas spotkania w Otrębusach, jednomyślnie potwierdziliśmy nasze poparcie dla postulatów protestujących rolników oraz naszych wcześniejszych żądań, jakie zawarliśmy w stanowisku Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 22 lutego 2024 r.

Niemniej jednak, mimo trwających protestów oraz trudnej sytuacji na rynkach rolnych, uważamy, że należy podjąć natychmiastowe działania przez rządzących w celu wsparcia naszych rolników. W związku z tym, stawiamy następujące postulaty:

  1. Żądamy wydłużenia trwania oraz rozszerzenia funduszu wojennego, z którego będą finansowane rekompensaty do produkcji roślinnej i zwierzęcej (w zależności od posiadanych ilości DJP) na czas trwania agresji Rosji na Ukrainie, która znacząco wpłynęła na sytuację na rynkach rolnych i nie daje szans jej szybkiego zakończenia. Wsparcie okazane Ukrainie, w tym otwarcie rynku Unii Europejskiej na produkty rolno-spożywcze, spowodowało, że wspólny rynek rolny jest dewastowany przez nadmierny napływ zboża, roślin oleistych oraz innych produktów rolno-spożywczych. Dlatego niezwykle ważne jest utrzymanie produkcji roślinnej oraz wspieranie produkcji zwierzęcej, która byłaby w stanie zagospodarować nadwyżki zbóż.
  2. Żądamy natychmiastowego uruchomienia kredytów konsolidacyjnych dla rolników. Dynamiczne zmiany cen produktów rolnych oraz materiałów do produkcji skutkują narastającym zadłużeniem rolników. Aby zapobiec upadłościom gospodarstw rolnych należy umożliwić restrukturyzację ich zadłużenia poprzez ofertę kredytów konsolidacyjnych z oprocentowaniem 1% do 25 lat.
  3. Obniżenia kosztów środków produkcji w rolnictwie. Ceny zbóż oraz rzepaku są kształtowane na światowych giełdach takich jak MATIF i zarówno rolnicy jak i Polska mają znikomy na nie wpływ. Pomimo tego, Rząd RP ma wciąż wpływ na koszty środków do produkcji rolniczej takie jak energia, paliwo, nawozy, materiał siewny, postęp hodowlany i utrzymania ras zachowawczych, dlatego wnioskujemy o odpowiednie wsparcie rolników w zakupie drożejących środków do produkcji spowodowanych transformacją gospodarki pod wpływem Zielonego Ładu.

Wzywamy Decydentów do podjęcia natychmiastowych działań mających na celu wsparcie naszych rolników oraz do opracowania długofalowych, systemowych rozwiązań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego poprzez zachowanie i wspieranie produkcji w rodzinnych gospodarstwach rolnych.

IMG 8613  IMG 8610   IMG 8640

 

     

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com